Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Indonésii putuje jídlo ze stolů bohatých na stůl chudým

Magazín

  6:34
JAKARTA - Efendiho život na předměstí Jakarty je na sto honů vzdálen životu bohatého páru, který vydal za svatbu v přepočtu asi 2,6 milionu Kč. Avšak díky programu boje proti plýtvání potravinami mohl Efendi ochutnat pochoutky ze svatební hostiny, stejně jako další chudí, píše agentura AFP.

Indonéské hovězí nudličky se zeleným chřestem a pepřovou omáčkou foto: Richard Cortés, Lidové noviny

„Nečekal jsem to. Najednou jsem se mohl zadarmo najíst,“ říká tento šedesátník, který si vydělává na živobytí tím, že sbírá odpadky, zejména plasty, které pak prodává.

Potraviny pocházely z projektu Sdílená dobročinnost, který zastřešuje nevládní organizace Foodcycle. Ta rozděluje chudým zbytky ze svatebních hostin v zemi, kde se jídlem nesmírně plýtvá.

Souostroví v jihovýchodní Asii je podle loňské studie Economist Intelligence Unit po Saúdské Arábii druhou zemí na světě, kde se nejvíce plýtvá potravinami. V Indonésii, kde žije 260 milionů lidí, každoročně vyhodí každý obyvatel téměř 300 kilogramů potravin. Za Indonésií následují Spojené státy.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se ve světovém měřítku každoročně vyhodí 30 procent vyprodukovaných potravin, což je 1,3 miliardy tun v hodnotě téměř 26 bilionů Kč.

Metropole plná extrémů

Boj proti plýtvání potravinami na svatbách se zatím soustřeďuje na Jakartu, ale jeho zakladatelka Astrid Paramitová doufá, že se rozšíří i na další města a na další příležitosti, jak jsou různé konference a schůzky, kde se podává občerstvení.

Jakarta je metropole extrémů, kde mrakodrapy sousedí s chudými předměstími a kde jsou značné rozdíly mezi bohatými a chudými. Luxusní svatba Aldena Lukmana a Jessiky Widjajové, zakladatelů jednoho start-upu, stála přes 2,4 milionu Kč. To je více, než si mnoho Indonésanů vydělá za celý život. „V Indonésii se koná hodně svateb a na nich je příliš mnoho potravin, zatímco v zemi je bohužel mnoho chudých,“ říká Astrid Paramitová.

Jestliže se v Indonésii tolik plýtvá jídlem, je to částečně způsobeno místní tradicí, která velí, aby bylo na svatbu pozváno co nejvíce hostů, kteří většinou na pozvání neodpovídají, jestli přijdou nebo ne. Proto organizátoři svateb objednávají mnohem více jídla, než se sní.

Od loňského listopadu se k iniciativě Astrid Paramitové připojila padesátka svateb. Shromáždilo se asi 1,6 tuny potravin, které byly prostřednictvím potravinových bank rozděleny chudým.

Čerstvý chléb

Indonéská potravinová banka kromě toho spolupracuje s pekárnami a chudým rozděluje čerstvý chléb.

Kdyby se jídla připravovala v různých porcích, od malých přes střední po velké, přispělo by to k menšímu plýtvání, soudí Arief Daryanto, expert na výživu a profesor na zemědělské univerzitě v Bogoru na předměstí Jakarty. „Indonésie by se mohla vypořádat s plýtváním potravin také tak, že by vyměřovala pokuty obchodům a supermarketům, které jídlo vyhazují,“ říká.

V Jakartě mladí manželé, kteří souhlasili s tím, že zbytky z jejich hostiny budou předány potřebným, inspirují další páry, aby je napodobily. „Obsloužili jsme všechny hosty, kteří přišli, a jídlo zbylo. Je třeba, aby lidé přemýšleli, jak zbytky potravin využít a dát je těm, kteří to potřebují,“ dodává Alden Lukman.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat