Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Izraeli proběhl třetí ročník miss holokaust. Soutěžilo 16 přeživších žen

Magazín

  14:50
HAIFA - Tento týden v severoizraelském městě proběhl třetí ročník soutěže krásy žen, které přežily holokaust. Letos vyhrála třiaosmdesátiletá Rita Berkowitzová původem z Rumunska. Soutěž má za cíl oslavit přežití nad nacisty a zabránit zapomenutí na hrůzy minulosti. Má však i své kritiky.

Rita Berkowitzová se stala v pořadí třetí miss přeživších holokaustu. foto: Reuters

Soutěž určená pro ženy, které přežily holokaust, se konala ve městě Haifa na severu Izraele. Akci vede organizace Pomocná ruka a účastnilo se jí 16 žen z celého světa. Soutěžící, kterým je všem nad 70 let, oslavily přežití nacistického režimu a holokaustu.

Účastnice sdílely své osobní příběhy s publikem po tom, co je zkrášlovaly vizážistky a kadeřnice, jak napsal server i24news.

Rita Berkowitzová, která titul miss vyhrála, se narodila v Rumunsku sedm let let před vypuknutím holokaustu. Po válce se jí narodilo dítě, má šest vnoučat a pět pravnoučat. Do Izraele se přestěhovala v roce 1951.

Všem izraelským lidem vzkázala jasnou zprávu. „Židé z celého světa přijdou do Izraele. Budeme silnější, nikoho se nebojíme. Židé nikdy nezmizí.“

Sarah Israelová je jednou z šestnácti účastnic.
Účastnice čekají, až na ně přijde řada.

Zatímco si událost vysloužila i odpůrce, kteří ji považují za kontroverzní, soutěžící a porotci tvrdí, že tato soutěž krásy je spíše o přežití než o kráse.

„Účastnice vybíráme podle jejich energie a vůle k životu,“ říká novinářka a členka poroty Lihi Lapidová. „Každá z nich zmínila, že v soutěži je proto, abychom nikdy nezapomněli.“

Šest milionů židů zemřelo rukama nacistů během 2. světové války. Asi 200 tisíc přeživších žije v současné době v Izraeli, o mnohé z nich se starají organizace, jako je právě Pomocná ruka.