Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Londýně po letech vystaví roucho, v němž v roce 1649 popravili krále

Britské muzeum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské muzeum. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Londýn Hedvábné roucho, které měl na sobě král Karel I. při popravě v roce 1649, bude po letech opět k vidění v Londýnském muzeu. Naposledy si mohli zájemci světle modrý oděv s viditelnými skvrnami prohlédnout v roce 2009, informoval zpravodajský server BBC.

Vstupenky na výstavu, která se bude kromě té královské věnovat i dalším londýnským popravám v letech 1196 až 1868, se začínají prodávat v sobotu.

Kromě roucha muzeum britského hlavního města v říjnu vystaví také další věci, které měl Karel I. v den smrti na sobě: například rukavice a kapesník s vyšitým monogramem. K vidění budou také části černého pláště, který si panovník oblékl na cestu na popraviště.

Ve čtvrtek uplynulo 371 let od popravy anglického, skotského a irského krále Karla I. Stuarta. Na popravčí špalek se dostal po prohrané občanské válce, po které následovala krátká republika pod vedením Olivera Cromwella.

Podle legendy král před popravou požádal, aby na sobě mohl mít teplé oblečení, a v chladném lednovém dni se tak netřásl zimou. Údajně nechtěl, aby si přihlížející dav myslel, že se třese strachem.

Roucho, které si budou moci návštěvníci Londýnského muzea na podzim prohlédnout, na sobě má skvrny. Podle kurátorky muzea Meriel Jeaterové se jedná nejspíš o pozůstatky „tělesných tekutin“, jako je „pot a zvratky“. Vědci se v roce 1959 a znovu v roce 1989 sice pokoušeli zjistit, co přesně královo roucho pošpinilo, výsledky testů ale nebyly jednoznačné. Další odběr textilních se vzhledem k možnému poškození látky nechystá.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...