Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Londýně po letech vystaví roucho, v němž v roce 1649 popravili krále

Magazín

  15:26
Londýn - Hedvábné roucho, které měl na sobě král Karel I. při popravě v roce 1649, bude po letech opět k vidění v Londýnském muzeu. Naposledy si mohli zájemci světle modrý oděv s viditelnými skvrnami prohlédnout v roce 2009, informoval zpravodajský server BBC.

Britské muzeum. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Vstupenky na výstavu, která se bude kromě té královské věnovat i dalším londýnským popravám v letech 1196 až 1868, se začínají prodávat v sobotu.

Od sáčku na plynovou masku až ke kabelkám ze Sexu ve městě. Britské muzeum chystá výstavu

Kromě roucha muzeum britského hlavního města v říjnu vystaví také další věci, které měl Karel I. v den smrti na sobě: například rukavice a kapesník s vyšitým monogramem. K vidění budou také části černého pláště, který si panovník oblékl na cestu na popraviště.

Ve čtvrtek uplynulo 371 let od popravy anglického, skotského a irského krále Karla I. Stuarta. Na popravčí špalek se dostal po prohrané občanské válce, po které následovala krátká republika pod vedením Olivera Cromwella.

Podle legendy král před popravou požádal, aby na sobě mohl mít teplé oblečení, a v chladném lednovém dni se tak netřásl zimou. Údajně nechtěl, aby si přihlížející dav myslel, že se třese strachem.

Roucho, které si budou moci návštěvníci Londýnského muzea na podzim prohlédnout, na sobě má skvrny. Podle kurátorky muzea Meriel Jeaterové se jedná nejspíš o pozůstatky „tělesných tekutin“, jako je „pot a zvratky“. Vědci se v roce 1959 a znovu v roce 1989 sice pokoušeli zjistit, co přesně královo roucho pošpinilo, výsledky testů ale nebyly jednoznačné. Další odběr textilních se vzhledem k možnému poškození látky nechystá.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...