Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Polsku řádí uprchlý šimpanz, zranil tři lidi

Šimpanz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Policie na jihu Polska pátrá po šimpanzovi, který v uplynulých dnech zranil tři lidi. Zvíře podle polských médií zřejmě uteklo soukromému chovateli. Odborníci varují, že dospělý šimpanz může člověka dokonce zabít.

"Když nám 31. března telefonovala sestra jedné z obětí, kolega jí řekl, že se spletla, že prvního apríla je teprve zítra," přiznal v listu Gazeta Wroclawska Zbigniew Grubka, velitel městských strážníků v městečku Bielawa ležícím na jih od Vratislavi. "Ale ona to myslela vážně, bála se o bratra," dodal. Grubka je přesvědčený, že oběti si nevymýšlejí. "Sám jsem viděl, jak je jeden z nich podrápaný," řekl.

Nebezpečným šimpanzem žije celá Bielawa. Několik lidí tvrdí, že si lidoopa už dříve všimli, ale přišlo jim to nemožné, a tak o tom neinformovali policii. Jistý muž vypověděl, že před několika týdny viděl v lese člověka, který na řetězu vedl šimpanze.

Podle Gazety Wroclawské si soukromí chovatelé šimpanze mohou pořizovat legálně jen v několika státech v USA. V Polsku je to přísně zakázané.

Ředitel vratislavské zoologické zahrady Radoslaw Rataszczak upozornil, že šimpanz je tvor dominantní, a i když je v mládí mírný, může později představovat pro svého majitele smrtelné nebezpečí. Podle Magdaleny Romanowiczové ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je v Polsku módní mít exotického domácího mazlíčka. Mnozí lidé jsou prý připraveni zaplatit obrovské sumy, přestože chovat takové zvíře doma je zakázané a do Polska ho dostali pašeráci.

Předloni cvičený šimpanz Travis v americkém státu Connecticut těžce zranil kamarádku své majitelky. Znetvořil jí obličej a prakticky ji připravil o obě ruce.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...