Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Polsku řádí uprchlý šimpanz, zranil tři lidi

Magazín

  16:00
VARŠAVA - Policie na jihu Polska pátrá po šimpanzovi, který v uplynulých dnech zranil tři lidi. Zvíře podle polských médií zřejmě uteklo soukromému chovateli. Odborníci varují, že dospělý šimpanz může člověka dokonce zabít.

"Když nám 31. března telefonovala sestra jedné z obětí, kolega jí řekl, že se spletla, že prvního apríla je teprve zítra," přiznal v listu Gazeta Wroclawska Zbigniew Grubka, velitel městských strážníků v městečku Bielawa ležícím na jih od Vratislavi. "Ale ona to myslela vážně, bála se o bratra," dodal. Grubka je přesvědčený, že oběti si nevymýšlejí. "Sám jsem viděl, jak je jeden z nich podrápaný," řekl.

Nebezpečným šimpanzem žije celá Bielawa. Několik lidí tvrdí, že si lidoopa už dříve všimli, ale přišlo jim to nemožné, a tak o tom neinformovali policii. Jistý muž vypověděl, že před několika týdny viděl v lese člověka, který na řetězu vedl šimpanze.

Podle Gazety Wroclawské si soukromí chovatelé šimpanze mohou pořizovat legálně jen v několika státech v USA. V Polsku je to přísně zakázané.

Ředitel vratislavské zoologické zahrady Radoslaw Rataszczak upozornil, že šimpanz je tvor dominantní, a i když je v mládí mírný, může později představovat pro svého majitele smrtelné nebezpečí. Podle Magdaleny Romanowiczové ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je v Polsku módní mít exotického domácího mazlíčka. Mnozí lidé jsou prý připraveni zaplatit obrovské sumy, přestože chovat takové zvíře doma je zakázané a do Polska ho dostali pašeráci.

Předloni cvičený šimpanz Travis v americkém státu Connecticut těžce zranil kamarádku své majitelky. Znetvořil jí obličej a prakticky ji připravil o obě ruce.

Autor:
Témata: Polsko, USA, Connecticut

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!