Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Polsku řádí uprchlý šimpanz, zranil tři lidi

Šimpanz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz. | foto: Shutterstock

VARŠAVA Policie na jihu Polska pátrá po šimpanzovi, který v uplynulých dnech zranil tři lidi. Zvíře podle polských médií zřejmě uteklo soukromému chovateli. Odborníci varují, že dospělý šimpanz může člověka dokonce zabít.

"Když nám 31. března telefonovala sestra jedné z obětí, kolega jí řekl, že se spletla, že prvního apríla je teprve zítra," přiznal v listu Gazeta Wroclawska Zbigniew Grubka, velitel městských strážníků v městečku Bielawa ležícím na jih od Vratislavi. "Ale ona to myslela vážně, bála se o bratra," dodal. Grubka je přesvědčený, že oběti si nevymýšlejí. "Sám jsem viděl, jak je jeden z nich podrápaný," řekl.

Nebezpečným šimpanzem žije celá Bielawa. Několik lidí tvrdí, že si lidoopa už dříve všimli, ale přišlo jim to nemožné, a tak o tom neinformovali policii. Jistý muž vypověděl, že před několika týdny viděl v lese člověka, který na řetězu vedl šimpanze.

Podle Gazety Wroclawské si soukromí chovatelé šimpanze mohou pořizovat legálně jen v několika státech v USA. V Polsku je to přísně zakázané.

Ředitel vratislavské zoologické zahrady Radoslaw Rataszczak upozornil, že šimpanz je tvor dominantní, a i když je v mládí mírný, může později představovat pro svého majitele smrtelné nebezpečí. Podle Magdaleny Romanowiczové ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF) je v Polsku módní mít exotického domácího mazlíčka. Mnozí lidé jsou prý připraveni zaplatit obrovské sumy, přestože chovat takové zvíře doma je zakázané a do Polska ho dostali pašeráci.

Předloni cvičený šimpanz Travis v americkém státu Connecticut těžce zranil kamarádku své majitelky. Znetvořil jí obličej a prakticky ji připravil o obě ruce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz