Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská žirafa Doubravka má za kmotra ministra

Žirafí mládě Boubravka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žirafí mládě Boubravka | foto: facebook.com/zoopraha

PRAHA Samička žirafy Rothschildovy, která se narodila 23. ledna jako 70. žirafí mládě v pražské zoo, dostala od svých chovatelů jméno Doubravka. Jejím kmotrem se stal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který se křtu zúčastnil se svou rodinou a obdaroval malou žirafu košem jablek. Doubravka je devátým potomkem samice Kleopatry a samce Johana.

Desítky lidí sledovaly křest mláděte na terase u výběhu žiraf nazvaném Africká savana. Před měsícem na stejném místě pokřtila Dagmar Havlová další novorozenou žirafu Sofii.

Podle kurátora kopytníků Jana Marka má stádo žijící v pražské zoo 12 členů, jedenáctiletý otec Johan pochází z Francie a osmnáctiletá matka Kleopatra ze zoo ve Dvoře Králové.

Doubravka měla po porodu asi 175 centimetrů a vážila kolem 80 kilogramů. Podle ošetřovatele Marka je žirafí benjamínek oproti ostatním mláďatům světlejší.

Žirafí mládě Boubravka s matkou Kleopatrou

Ministr se stal adoptivním otcem

Chalupa se dnes ujal nejen role kmotra, ale stal se i adoptivním rodičem a na chov žirafy bude přispívat. Mládě nedávno utrpělo drobné zranění. "V noci se z ničeho nic začala probíhat, poskakovat a přitom se jí rozjely zadní nohy," řekl Marek. Mladá žirafa si odřela kolena. Asi po třech hodinách ji našli chovatelé, kteří jí pomohli vstát.

40 let chovu

Žirafy Rothschildovy chová pražská zoo od roku 1970, kdy získala ze zoo ve Dvoře Králové pět kusů těchto zvířat.

Doubravka pila prvních 14 dní pouze mateřské mléko, nyní už dostává i seno, granulovanou stravu, ale ožírá i malé větvičky. Mládě by mělo podle ošetřovatele být do jednoho roku s matkou, aby se mohlo přikrmovat mlékem.

Jako zajímavost uvedl Marek žirafí spánek. "Opravdovým hlubokým spánkem spí žirafa 20 až 30 minut denně a to ne v kuse, ale po dvou až třech minutách," řekl. Žirafy podle něj relaxují, nicméně tvrdý spánek jako u lidí to není.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!