Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno přišlo o svého jediného žirafáka

Magazín

  10:38
BRNO - V brněnské zoologické zahradě uhynul v noci na pondělí jediný žirafí samec Jamie. Žirafákovi se staly osudnými močové kameny.

Žirafí stádo v brněnské zoo zesmutnělo, přišlo o jediného samce. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zoologové už obdrželi výsledky pitvy, která určila příčinu smrti. Ředitel zoo Martin Hovorka LN potvrdil, že příčinou byly močové kameny. Ty ucpávaly močové cesty a způsobily tam rozsáhlý zánět. "Úhynu nebylo možné zabránit," dodal.

Jamie byl jediným samcem žirafy síťované, kterého zahrada chovala. Do Brna přišel z britské zoologické zahrady Whipsnade. Byl "zasloužilým otcem", například jeho dcera Julie je v královédvorské zoo. Ta je spolu s brněnskou zoo jedinou, která žirafy síťované chová.

Jamie není letos první žirafou, kterou brněnská zahrada ztratila. Přes veškerou péči veterinářů se nepodařilo zachránit počátkem roku ani žirafí mládě, které se narodilo na Nový rok. V únoru se jeho zdravotní stav prudce zhoršil, žirafka podle výsledků pitvy zemřela na akutní svalovou dystrofii, vážné a nevyléčitelné onemocnění způsobují rozpad svalové tkáně, ochrnutí a smrt.

Po smrti Jamieho tvoří brněnské stádo dvě samice, Janin a Janette. Podle vedení zoo by je měl brzy doplnit nový žirafí pár.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat