Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Brno přišlo o svého jediného žirafáka

Žirafí stádo v brněnské zoo zesmutnělo, přišlo o jediného samce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žirafí stádo v brněnské zoo zesmutnělo, přišlo o jediného samce. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO V brněnské zoologické zahradě uhynul v noci na pondělí jediný žirafí samec Jamie. Žirafákovi se staly osudnými močové kameny.

Zoologové už obdrželi výsledky pitvy, která určila příčinu smrti. Ředitel zoo Martin Hovorka LN potvrdil, že příčinou byly močové kameny. Ty ucpávaly močové cesty a způsobily tam rozsáhlý zánět. "Úhynu nebylo možné zabránit," dodal.

Jamie byl jediným samcem žirafy síťované, kterého zahrada chovala. Do Brna přišel z britské zoologické zahrady Whipsnade. Byl "zasloužilým otcem", například jeho dcera Julie je v královédvorské zoo. Ta je spolu s brněnskou zoo jedinou, která žirafy síťované chová.

Jamie není letos první žirafou, kterou brněnská zahrada ztratila. Přes veškerou péči veterinářů se nepodařilo zachránit počátkem roku ani žirafí mládě, které se narodilo na Nový rok. V únoru se jeho zdravotní stav prudce zhoršil, žirafka podle výsledků pitvy zemřela na akutní svalovou dystrofii, vážné a nevyléčitelné onemocnění způsobují rozpad svalové tkáně, ochrnutí a smrt.

Po smrti Jamieho tvoří brněnské stádo dvě samice, Janin a Janette. Podle vedení zoo by je měl brzy doplnit nový žirafí pár.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...