2. listopadu 2011 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V uralské Ufě nově instalovali sochu Lenina

V uralské Ufě nově instalovali sochu Lenina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V uralské Ufě nově instalovali sochu Lenina |

UFA (RUSKO) Zatímco řada ruských měst pozůstatky sovětské éry likviduje, jihouralská Ufa se rozhodla jít opačným směrem.

V centru města v noci na dnešek instalovali velkou žulovou sochu bolševického vůdce Vladimira Lenina, jejíhož sádrového předchůdce demontovali koncem 80. let. Akci podle místního tisku zaplatili sponzoři.

Žulového Lenina si radnice Ufy objednala v Petrohradu (tehdejším Leningradu) ještě v sovětských dobách, ale po změně poměrů se zjistilo, že na novou sochu nejsou peníze. Až letos v dubnu zastupitelé rozhodli, že Lenin se do centra města vrátí. Potřebné tři miliony rublů (1,8 milionu korun) dodali sponzoři, podstavec sochy zaplatila radnice.

ČTĚTE TAKÉ:

Slavnostní odhalení nového Lenina proběhne ve středu za účasti šéfa ruských komunistů Gennadije Zjuganova. Obyvatelé Ufy jsou ale v názorech rozděleni - zatímco starší podle místního webu Proufu.ru žulovému Leninovi fandí, mladší se stavějí proti.

Původní gypsový Lenin stál v Ufě od roku 1924 a byl v SSSR jedním z prvních. Vůdce revoluce nejprve na podstavci stál, později ho autor pomníku posadil. Nová žulová socha stojí v centru města na křižovatce ulic Leninova a Komunistická.

ČTK, Lidovky.cz