Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vánoce bílé nebudou. Zkuste je raději šťastné a zelené

  15:00
PRAHA - Vánoce jsou svátky stresu a konzumu. Aspoň tak to v ulicích a obchodech vypadá. Není proto na škodu se zastavit a zamyslet. Zběsilý domácí úklid hoďte za hlavu, stejně se u něj spotřebuje spousta čistících prostředků škodících životnímu prostředí. Udělejte si čas raději na Vánoce jaké opravdu chcete - šťastné a zelené. Přinášíme několik tipů.
Vánoce (ilustrační foto)

Vánoce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Z médií se dozvídáme hlavně vánoční čísla. Kolik letos Češi utratili za dárky, kolik balíkú a pohlednic poslali, kolik kaprů se prodalo a kolik světýlek ozdobilo kolik metrů vysoký strom na náměstí. Ekologickou zátež Vánoc ale nikdo vyčíslit neumí. Zpomalit a zamyslet se nad svými vánočními zvyky pomůže nejen přírodě.

Stromek na dvacet let

Bez nazdobeného jehličí se asi neobejdou žádné Vánoce. Špatná zpráva je, že téměř žádný kupovaný stromeček není k přírodě přátelský. Komu nestačí větvičky, nebo není ochoten rozbalovat dárky na zahradě, rozhoduje se mezi živým a umělým stromkem. Umělý stromek je ekologičtější jen zdánlivě. Při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí, tedy má vlastní ekologickou stopu. Je často vyroben z PVC a do regálů českých obchodů jej čeká dlouhá cesta přes půl zeměkoule. Aby jeho ekologická stopa byla ve výsledku stejná jako u živého, musel by být používán nejméně dvacet let. A když doslouží, velice těžko se recykluje.

Certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření).

Koupě živého stromku má taky svá úskalí. Pěstují se v různých zemí Evropy - v monokulturách za použití chemických postřiků a hnojiv pro rychlejší růst. Při nákupu pomůže certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). Zaručuje legální původ stromků a jejich vypěstování šetrné vůči přírodě. Nebyly například získané během holoseče.

Další alternativou jsou stromky v květináči, které lze později vysadit. Péče o takový stromek je ale náročnější, proto se při jeho výběru a koupi nestyďte zeptat na všechny jeho potřeby. Základním vodítkem pro výběr je kvalitní zahradnictví, nebo lesní školka. Tak máte jistotu že stromek je řádně zapěstovaný a ne vsazený do květináče na poslední chvíli. Důležité rovněž je, aby stromek pěstovaný v nádobě byl při prodeji umístěn v chladu. V zimě mají totiž stromy období vegetativního klidu, ke kterému chlad potřebují. Kdo se chce vyhnout všem výše popsaným úskalím a nebojí se experimentovat, může se inspirovat netradičními vánočními stromky ZDE.

Vánoce (ilustrační foto)

A co pod něj?

Dárkem nemusí být pokaždé hmotná věc. Čas strávený s blízkými je k nezaplacení, občas se nám ale pro něj v diáři těžko hledá místo. Společná permanentka do divadla, lístek na koncert, voucher na zážitkový kurz nebo wellness pobyt udělá radost a vylepší rodinné vazby. U hmotných dárků je dobré sledovat jejich ekologickou stopu, tedy zátěž životního prostředí při jejich výrobě a distribuci. Nejlepším řešením je vlastní kreativita nebo koupě dárků české výroby. Například hračky vyrábí několik českých firem. Tradiční výrobce Merkur je sympatičtější o to víc, že jde o chráněnou dílnu – podnik zaměstnávající více než 60 % pracovníků se zdravotním postižením.

Elektronika, móda – oblíbené dárky vyrobené často v asijských zemích nejenže mají velkou ekologickou stopu, pracovní podmínky těch, kteří je vyrábí navíc nejsou zrovna šťastné a veselé. Originální oblečení českých tvůrců seženete na Fler.cz. Pozor také na kosmetiku plnou chemie. Tu šetrnou nejen k pleti, ale i životnímu prostředí koupíte například ZDE.

Nakupování vánočních dárkú - ilustrační

Stylové dárky, které uleví planetě od plastů jsou vždy trefa do černého. Na trhu je spousta designových ekologických lahví na vodu, boxů na oběd a termohrnků. Hitem je Keepcup nebo BYOcup: znovu a znovu použitelný kelímek na kávu s sebou.

Snad každý má ve svém okolí někoho, kdo každoročně tvrdí, že nic nechce a všechno má. Tak co takhle jeho jménem finančně podporovat zvíře v ZOO nebo útulku pomocí tzv. adopce? Zajímavé vánoční akce nabízí i řada charit a neziskových organizací. Díky nim můžete jménem obdarovaného podpořit dobrou věc. Přehledný průvodce šetrnými a eticky odpovědnými nákupy najdete ZDE.

Rozbal to - zabal to!

Dárky nechejte pod stromečkem spíše v taškách, které můžete znovu použít. Barvy volte vánoční, ale bez výrazných svátečních vzorů - budou pak k využití třeba i o narozeninách.

Kreativci mohou místo balícího využít i arch recyklovaného papíru. Pokreslený pastelkami schová například dárek pro babičku a pomocí pastelek se dá vymyslet i originální jmenovka. Jmenovka se dá vyrobit i recyklováním přečtených magazínů, do jejich barevných reklamních stránek se dají ostatně zabalit i malinké dárky. Místo plastových mašlí použijte provázek z přírodního materiálu, třeba lýka, ozdobený větvičkami, šiškami nebo skořápkami vlašských ořechů. Novým trendem je balení dárků do textilií japonskou technikou furoshiki. Do čtvercové látky se dají zabalit věci všech tvarů, použitou látkou může být i pěkný šátek a rázem jsou z jednoho dárku dva. Nechte se inspirovat ZDE.

Pokud však zvolíte přece jen tradiční balící papír, dobře si vyměřte velikost dárku. Vyhnete se nepoužitelným zbytkům. Použití zachovalého papíru z loňska nemusí být ostudou, mezi dobrými kamarády se může stát vtipnou vánoční tradicí.

Velikonoční cukroví

Vánoce jsou tradičně svátky pohostinnosti a dobrého jídla. Správné hospodyňky mají napečeno několikero druhů cukroví. Někdy se ale nestačí sníst a zamrazené se na stůl podává ještě o Velikonocích. Méně je někdy více, plýtvání se nenosí. Této zásady je dobré se držet i při pečení a nákupu surovin. Tipy na rychlé a zdravé cukroví bez kil cukru naleznete ZDE.

Není na škodu se před svátky trochu postit a snížit spotřebu masa na minimum. Nejen kvůli zlatého prasátka - je to ekologické a našemu zdraví prospěšné. A kapr nebo vepřový řízek pak chutná mnohem lépe. Pozor ale nejen na kosti. Kdo chce s dobrým úmyslem vypustit kapra zpět do vody, může šupináči paradoxně stejně život zkrátit. Většina kaprů bez dostatku tukové zásoby tenhle únik do svobody nepřežije. Kdo nechce kapra jíst, ať jej nekupuje. I Vánoce zcela bez masa mohou být chutné. Třeba v podobě dárků. Kvalitní vína a pálenky české provenience udělají radost. A co jako ozdoba na stůl? Tropické ovoce vynechte. Na lodičky ze skořápek jsou nejlepší české vlašáky a hvězdičku najdete jedině v jablíčku.