Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Včely z Ruzyně vyrábějí oceňovaný med a hlídají ovzduší u letiště

Magazín

  5:24
PRAHA - Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni chová od listopadu 2011 včely, jejichž med každoročně sbírá ocenění odborníků. Hlavní důvod chovu včel je ale jiný - chemický rozbor plástového pylu a medu pomáhá hlídat kvalitu ovzduší na letišti a v jeho okolí. Odborníci se zaměřují především na obsah aromatických uhlovodíků a těžkých kovů z leteckého provozu. Rozbory podle letiště neprokázaly negativní vliv letecké dopravy na životní prostředí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Lidovky.cz

„Rozbory uskutečněné v uplynulých letech nám potvrzují dobrou kvalitu ovzduší v okolí letiště,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Ochrany životního prostřední Letiště Praha Soňa Hykyšová. K takzvanému biomonitoringu životního prostředí používá letiště nejenom včely. Nechává dělat i rozbory ovoce, trav a jiných zemědělských plodin, sleduje i kvalitu vody a půdy.

Včelstva v sázce. ‚Ohrožují je mnozí eko a bio hobby včelaři, kteří se učí na YouTube‘

„Díky včelám, které během své cesty za opylováním kvetoucích rostlin obletí okruh několika kilometrů, a získají tak vzorky z okolního prostředí, můžeme chemickým rozborem plástového pylu získat cenné údaje o případném znečištění životního prostředí v okolí,“ uvedla Hykyšová.

Ruzyňské letiště vlastní sedm včelstev, což dohromady v letních měsících znamená asi 350.000 včel. Včelaři z jejich plástů letos stočili bezmála 80 kilogramů medu. Za květový med tento rok získali po šesté Zlatou medaili v soutěži Český med, kterou každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole. Letištní vzorek získal nejvyšší hodnocení, dodal mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Vzorky plástového pylu a medu jsou pravidelně zasílány do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické, kde odborníci zjišťují obsah těžkých kovů a takzvaných polyaromatických uhlovodíků.

Letištní med není kvůli malé produkci a účelům biomonitoringu určen ke komerčnímu prodeji. Využívá se jako upomínkový předmět, pravidelně ho mohou ochutnat také návštěvníci akcí pro veřejnost, které pražské letiště pořádá nebo se jich účastní.

Od dubna do října jsou ve včelstvu trubci. Jejich počet se pohybuje někde mezi...

Roj včel podle odborníků nemůže ohrozit bezpečnost letového provozu a způsobit potíže, jaké mají piloti na letišti třeba s většími ptáky. Pokud turbína letadla nasaje ptáka, může to vést až k tragickým následkům, u včel to nehrozí.

V hlavním městě jsou včelí úly i na jiných netradičních místech, třeba na budově magistrátu, na střeše Národního divadla či některých hotelů. Podle tamních včelařů je med v metropoli kvalitnější než jinde, protože včely nelétají na pole stříkaná přípravky na ochranu rostlin.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...