Sobota 7. prosince 2024, svátek má Ambrož, Benjamin
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vegani kosmetiku ani svíčky s včelím voskem nechtějí

  6:04
Veganská kosmetika už dávno není jen výsadou veganů, kteří vyžadují kosmetiku bez živočišných složek. Její netestování na zvířatech. Právě etický rozměr netestování kosmetiky na zvířatech se stal jedním z významných pilířů udržitelného životního stylu. Ale proč vadí včelí vosk?

Včelí vosk je považován za takzvanou druhotnou živočišnou ingredienci, jeho získáváním se nijak neškodí původcům, tedy živočichům. Byť jsou tyto ingredience získávány šetrným způsobem, nejsou vegany tolerovány.

„Vegani často požadují veganské složení a certifikace netestování na zvířatech, ale opomíjí vliv složení kosmetiky na své vlastní zdraví. Existuje totiž spousta veganských kosmetických značek, jejichž složení je chemické. Veganská kosmetika by se tudíž neměla radikalizovat pouze ve smyslu absence živočišných produktů, ale naopak představovat jeden z etických smysluplných norem udržitelné kosmetiky,“ říká spolumajitelka obchodu s přírodní kosmetikou Biosophy Hana Blažková. 

Vosk patří v kosmetických produktech k často používaným ingrediencím – plní zde především funkci zahušťovadla či mazadla. Není však vosk jako vosk. V kosmetice se používají vosky umělé, vyrobené z ropných derivátů, dále vosky přírodní, a to živočišného a rostlinného původu. Pro pokožku i životní prostředí je jednoznačně vhodnější použití vosků přírodních, ideálně z ekologického zemědělství.

Vegani včelí vosk nechtějí

„Asi nejznámější je vosk včelí, který má vedle zahušťující funkce řadu benefitů pro naši pokožku. Většina veganů ho však s ohledem k živočišnému původu neakceptuje, proto je ve veganské kosmetice často nahrazován buď syntetickými látkami nebo v lepším případě rostlinnými vosky, jako je například vosk karnaubský,“  vysvětluje Andrea Vaníčková, spolumajitelka firmy BiOrganica. A dodává: „Tyto vosky však mají oproti včelímu vosku většinou vyšší bod tání, při zpracování kosmetického produktu tak může dojít v důsledku nutnosti zahřát celý výrobek na vyšší teploty k „znehodnocení“ mnoha cenných látek.“ 

U včelího vosku je ale důležité sledovat původ – tedy to, zda pochází z ekologického včelařství. „V „moderním“ konvenčním včelařství se totiž lze setkat s řadou bezohledných či krutých praktik jako je zastřihování křídel královny, používání syntetických látek, nešetrné vyjímání pláství s voskem, vytáčení plodových pláství atd. V ekologickém včelařství jsou však všechny tyto praktiky zakázány. V dnešní době navíc dochází k vymírání včel zejména v důsledku bezohledného používání herbicidů a pesticidů v klasickém zemědělství. Snahou ekologických včelařství je pomoci včelstvům přežít a pečovat o ně tím nejšetrnějším způsobem, používat metody blízké přírodě,“ říká na konec Vaníčková. 

Autor:

Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ

Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...