6. května 2019 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Militantní vegani v Paříži zaútočili na stánek s bio masem. Řezníkovi polili hlavu falešnou krví

Francouzská policie v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie v Paříži | foto: Lidové noviny

Paříž Aktivisté odsuzující konzumaci živočišných výrobků a druhovou nadřazenost jistých zvířat, tzv. speciesismus, v neděli zaútočili na stánek s masem v tržnici na severu Paříže. Polili jej falešnou krví a vystavené zboží zničili, řekl televizi BFM TV prodavač. Muž podal trestní oznámení a policie zadržela dvě osoby.

Skupina „militantních veganů a antispeciesistů“ údajně stánek v tržnici Saint-Quentin v desátém pařížském obvodu přepadla kolem půl páté odpoledne. „Připravoval jsem objednávku pro zákazníka a měl jsem skloněnou hlavu. Ucítil jsem, že mně někdo vylil na hlavu nějakou tekutinu. Ta tekutina byla červená. Zvedl jsem hlavu a bylo tam mezi 15 a 20 lidmi se slogany ‚svoboda pro zvířata‘,“ popsal událost řezník Steevens Kissouna.

Výtržníci poté před krytou tržnicí skandovali různá hesla a obchodníci nakonec objekt uzavřeli. Kissouna svůj stánek několik hodin uklízel, nakonec ale musel „zničené“ zboží vyhodit. Útok jej prý mrzí o to víc, že je v areálu jediným prodavačem masa z „bio“ chovů. „Opravdu se snažím o jiný obraz našeho odvětví a aby se zvířata měla dobře,“ řekl.

Incident tohoto typu nezažil francouzský řezník poprvé. Loni se dokonce po sérii fyzických či slovních útoků federace řezníků obrátila na ministerstvo vnitra a žádala o policejní ochranu. Narůstající mediální podpora veganství podle nich ohrozila jejich bezpečnost.

ČTK