130 let

Tajemný korýš Kiwa hirsuta

Vědci objevili v hlubinách oceánu tajemného korýše

Magazín
  •   8:45
PAŘÍŽ - Badatelům se podařilo objevit dosud neznámého tvora, který dostal přezdívku „mořský Yeti“. Jde o zatím neznámý druh humra, který pozornost vědců upoutal nápadnými vlákny na klepetech. Mezi jeho specifika mimo jiné patří, že je slepý. Na místě očí má jen pozůstatky membrán.
Kromě „chlupů“ svůj bájný vzor z Himaláje připomíná i odlehlým místem pobytu. Tajemného korýše totiž americko-francouzský tým objevil v Tichém oceánu v hloubce 2300 metrů v oblasti ležící půl druhého tisíce kilometrů jižně od Velikonočního ostrova.

O nálezu informoval ve svém novém vydání časopis Zoosystema, který vydává pařížské Národní muzeum historie přírody.

Živočich je světlé barvy a dosahuje délky zhruba 15 centimetrů. „Je to poprvé od konce 19. století, co se podařilo objevit nového člena této skupiny korýšů,“ komentoval objev Michel Segonzac z francouzského mořského institutu Ifremer. „Chlupatý humr“ dostal označení Kiwa hirsuta. První část názvu je jménem polynéské bohyně korýšů Kiwy, druhá pak v místním jazyce znamená „chlupatý“. Nově objevený humr je natolik odlišný od dosud známých živočichů, že pro něj vědci vytvořili novou čeleď.

Korýš zřejmě žije u hydrotermálních průduchů na dně, kterými se ze země do moře dostávají látky, které jsou toxické pro jiné živočichy.  

Chlupatá klepeta podle Segonzaka obsahují řadu bakterií. Někteří vědci se domnívají, že tyto bakterie detoxikují jedovaté minerály z vody, a tím umožňují humrovi, aby mohl žít v okolí těchto průduchů. Podle jiné verze se ale živočich těmito bakteriemi živí.

Při pozorování jeho chování se ovšem objevila i teorie, že se jedná o masožravce. Výše citovaný francouzský badatel Michel Segonzac uvedl, že společně se svými kolegy sledoval, jak se „chlupatý humr“ přetahuje s dvojicí krabů o kus mořského ráčka.

Mořští badatelé v oceánech každým rokem objevují spousty doposud neznámých živočichů. Je však nezvyklé, aby se podařilo nalézat natolik zvláštního tvora, který navíc tvoří zcela specifickou čeleď.

Ani desetinohý „chlupatý humr“ pojmenovaný Kiwa hirsuta ale nemusí být tím posledním, co vědce překvapilo. „Další (neznámí živočichové) mohou žít ještě více na jihu u břehů Antarktidy,“ domnívá se Segonzac. „Panují tam ale nepříznivé klimatické podmínky a je tam bouřlivé moře, což oceánografické mise hodně komplikuje,“ dodal francouzský badatel.
Autoři: Lidové noviny