Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velikonoce z domácích zásob. Čím barvit vajíčka a jak vyrobit přání?

Magazín

  4:33
Velikonoce budou poněkud jiné, než jsme zvyklí – nejenže nepřipadá v úvahu účast na náboženských obřadech, opatření se dotknou také světských tradic, které máme se svátky spojené – Velikonoční pondělí se bude muset obejít bez populárního koledování s pomlázkou, na výrobu náročných dekorací není čas, nálada ani materiál.

Zkuste dětem ukázat, jak je možné využít některé potraviny jako přírodní barvivo na vajíčka. foto: Shutterstock

Přesto není potřeba propadat trudomyslnosti. I tradice se dají pojmout netradičně a u domácího tvoření se vám podaří zabavit i děti.

I když jsme se v oblasti ručních prací už plně realizovali při šití roušek, někomu možná zbyla trocha chuti něco malého (a milého) pro velikonoční potěšení přece jenom vytvořit. A proč ne? Zabavíte sebe i děti na celá odpoledne.

Velikonoční přání místo návštěvy

Epidemie s sebou nese různá omezení a oběti – právě svátky jsou pro mnoho lidí časem setkávání a společných oslav. Pokud je vám líto, že se letos o Velikonocích nebudete moci setkat se svými nejbližšími, dejte jim alespoň na dálku najevo, že na ně myslíte. Využijte toho, že pošta i přes mnohá preventivní opatření stále ještě funguje, a potěšte své milé pěkným ručně dělaným přáním – některá zvládnou i malé děti! Potřebovat budete povětšinou pouze základní výtvarné potřeby a radost uděláte určitě velikou – je čas oživit papírovou korespondenci!

Pozdrav v rustikálním stylu

U tohoto stylu budeme využívat především různých tvarů, šablon, barev a třeba i textur.

U tohoto stylu budeme využívat především různých tvarů, šablon, barev a třeba i...

POTŘEBOVAT BUDETE:

■ čtvrtku

■ barevné papíry

■ různé noviny, balicí papíry a podobně

■ stuhy, provázek, pírka, korálky a další maličkosti na ozdobu

■ tenkou fixu či pastelky

■ nůžky, lepidlo, popř. tavicí pistoli

Pro inspiraci popíšeme, jak vyrobit přání na fotografii, ale nenechte se svazovat, využijte to, co zrovna máte doma – a hlavně se u tvoření bavte!

Z bílé čtvrtky si vyměřte rozměr rozevíracího přání, který je vám milý – pokud je budete posílat, doporučujeme rozměr obálky. Z jakéhokoli jiného barevného papíru si vyměřte část o něco menší, než je přední část vyměřené čtvrtky, a nalepte ji na ni. My jsme použili přírodní texturovaný balicí papír. Nyní si vystřihněte z jiných papírů jeden či několik kousků ve tvaru vajíček a nalepte je do pravého dolního rohu.

Dále si vezměte přírodní konopný (na obrázku) či jiný provázek, omotejte kolem tří prstů a svažte uprostřed – tak vznikne mašlička, kterou jsme pod vajíčka přilepili kontaktním transparentním lepidlem typu Chemoprén, pro snazší uchycení jsme ji na chvíli přitlačili k papíru kolíčkem. A už zbývá pouze nápis – ten byl v tomto případě napsán bílou pastelkou. Aby se nerozmazal, přestříkli jsme hotové dílo z 30 cm lakem na vlasy.

Dětské přání proti nudě

Tento jednoduchý nápad oceníte, pokud rádi tvoříte s dětmi. Přáníčko zvládnou i ti nejmenší a jistě se při tvoření pobaví, protože se u něj budou moci pořádně ušpinit.

Tento jednoduchý nápad oceníte, pokud rádi tvoříte s dětmi. Přáníčko zvládnou i...

POTŘEBOVAT BUDETE:

■ barevnou čtvrtku

■ nůžky

■ tekuté barvy (jakékoli) – tempery, akrylové, prstové... a tenkou černou fixu

■ kousek kartonu či malířskou paletu

■ pastelky či barevné fixy

■ tyčinku do uší

Vyměřte si přání z jakékoli barevné čtvrtky či papíru. Na paletu či karton si namíchejte menší množství barev – my jsme na králíčky použili bílou, černou a hnědou. Nyní přicházejí na scénu děti a jejich rozkoš v patlání, kterou jim tak rádi zakazujeme – otiskem palce vytvoří tělo králíčka, malíčkem pak hlavu. Nechte dílo zaschnout – poté můžete králíčkům přikreslit ouška. Ocásek jsme vyrobili ze stažené vatičky z tyčinek do uší a přilepili, stébla trávy jsme dokreslili fixou, stejně jako nápis. Podobným způsobem můžete vytvořit třeba i vajíčka či kuřátka, zkrátka všechny tvary, které odpovídají otiskům prstů.

Přání s hebkým detailem

Toto přání je jednoduché a působí mile.

Toto přání je jednoduché a působí mile.

POTŘEBUJETE NÁSLEDUJÍCÍ:

■ barevnou čtvrtku

■ kousek látky v přírodní barvě – nejlépe plsť či flís, stuhu

■ vatu či malou textilní bambulku

■ kousek obyčejného papíru

■ nůžky, lepidlo

Vyměřte a vystřihněte z barevné čtvrtky základ přáníčka. Nakreslete na papír minimalistický obrys králíčka. Pokud si na to netroufáte, můžete se podívat třeba na internet. Šablonu vystřihněte a obkreslete na látku, vystřihněte. Vytvořte mašli: stuhu požadované délky třikrát přeložíte a uprostřed převážete krátkým kouskem té samé stuhy. Pokud nemáte bambulku, snadno vytvoříte ocásek vytvarováním kousku vaty do kuličky. Při skládání nejprve nalepte králíčkovi mašli (vhodné je kontaktní lepidlo typu Chemoprén), následně ocásek. Textilní část přilepte na přání dobrým kancelářským lepidlem.

BARVY ZE SPIŽÍRNY

Domácí barvy na vajíčka jsou ekologické, přirozené a navíc díky nim můžete dětem ukázat, jak se dá kouzlit s potravinami. Základní rada ale zní – vajíčka je nutné barvit ve vařící vodě docela dlouho, cca dvacet minut, do vody vždy dejte trochu soli a dostatek octa (minimálně tři polévkové lžíce). Výsledné odstíny jsou mnohem jemnější, než na jaké jsme zvyklí u barev kupovaných. Proto vždy používejte bílá a dobře odmaštěná vejce. Míry jsou uváděny na necelý litr vody.

  • Žlutá – kurkuma, 3 polévkové lžíce
  • Hnědá – cibulové slupky, 3 hrsti
  • Tmavě červená – slupky z červené cibule, 3 hrsti
  • Zelená – asi polovina balení mraženého špenátu, pokud máte, přidejte kopřivy
  • Modrá – krásnou modrou zajistí červené zelí, nastrouháme asi půlku hlávky
  • Červená – vajíčka vaříme v litru červeného vína, stačí to nejlevnější
  • Růžová – použijte odvar z červené řepy
  • Oranžová – ideální je nálev z černého čaje
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!