Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Chytrá karanténa by na jižní Moravě mohlo začít po Velikonocích. V kraji je asi 20 armádních mediků

Nové odběrové místo na testování nákazy novým typem koronaviru. foto: ČTK

Brno - Projekt takzvané chytré karantény na vyhledávání možných nakažených koronavirem by mohl v Jihomoravském kraji začít naostro fungovat po velikonočních svátcích. ČTK to v pátek řekl ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek. Podle něj se nyní vše připravuje, po víkendu by mohly začít fungovat některé dílčí kroky.
  10:41aktualizováno  13:36

V kraji je kvůli tomu asi dvacítka armádních mediků a členů výjezdových týmů. Část se zatím připojila k odběrovým týmům, které vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus.

Velký flek na mapě pomůže pacientovi v chytré karanténě si vzpomenout, šmírování nehrozí, říká expert

Chytrá karanténa bude fungovat za předpokladu, že nakažený koronavirem dá souhlas, aby z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty vznikla mapa jeho pohybu z posledních dní. Díky tomu se pak snadněji odhalí, s kým přišel do styku a koho mohl potenciálně nakazit. K těmto lidem pak budou vyjíždět armádní týmy k testování. Jihomoravský kraj je první, kde se systém zavádí. Podle Křivánka by mohly některé věci začít fungovat už po víkendu, poté bude možné využívat takzvané mapové podklady.

Podle Křivánka se zatím věc přípravuje. „Máme asi deset armádních mediků a deset členů výjezdových týmů z armády. Vše se připravuje tak, aby se to mohlo po Velikonocích spustit,“ uvedl. Podle něj by se po víkendu mohly k přípravám na chytrou karanténu připojit i další kraje.

Armádní medici se zapojili na pracovišti krajské hygienické stanice jako proškolení operátoři callcentra. Armádní týmy zatím nejezdí k pacientům identifikovaným na základě chytré karantény, ale připojují se k domácím odběrovým týmům. Domácí týmy vyjíždějí přímo k pacientům, které k odběrům vyberou hygienici nebo praktičtí lékaři. Zamezuje se tak tomu, aby lidé hromadně chodili do nemocnic na testování. Týmy vyjíždějí z Brna, ale také ze Znojma nebo Kyjova. Kromě toho si pracovníci zapojení do chytré karantény připravují potřebnou počítačovou techniku.

V Jihomoravském kraji bylo v pátek ráno podle stránek ministerstva zdravotnictví 234 potvrzených případů nákazy koronavirem. V ČR bylo ráno 3869 potvrzených případů, 46 úmrtí a 71 lidí se z onemocnění Covid-19 vyléčilo.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat