130 let

Sedmadvacetiletá maminka Tanja s dcerou Joscelyn Savannu. | foto: MAARTJE BLIJDENSTEINAFP

Velký bratr viděl porod

Magazín
  •   12:02
HAAG - Český televizní podzim se vyznačuje především tím, že nezanedbatelná část diváků je více či méně pohoršena, pobavena či znechucena autentickými záběry z tuzemských reality show. Naše televizní „realita“ je ale pouhým slabým odvarem toho, co se děje v podobných formátech jinde ve světě.

Zřejmě nejdál momentálně zašli tvůrci nizozemské verze pořadu Big Brother (Velký bratr), kteří lačnému publiku zprostředkovali záznam porodu jedné ze soutěžících.

Podle pravidel hry, která potrvá až do konce prosince, může soutěžící opustit dům Velkého bratra pouze v případě, že ho vyřadí hlasující diváci. Sedmadvacetiletá Tanja přišla v srpnu do domu už v sedmém měsíci těhotenství, a tak bylo předem jasné, že pokud ji diváci nevyhodí, dočkají se jejího porodu.

Tento rafinovaný tah televizní stanice Talpa, která Big Brothera vysílá, nezůstal bez odezvy. Kromě ohlasu diváků vzbudil i nevoli nejsilnější nizozemské politické strany, křesťanských demokratů. Mediální analytici navíc Talpě vyčítali, že je pro zvýšení sledovanosti ochotna udělat snad vše, i když se to sebevíc příčí morálce.

Porod ano, dítě ne
Když se přiblížil termín Tanjina porodu, vložilo se do celé záležitosti i ministerstvo sociálních věcí, které se začalo zajímat o osud miminka. Nizozemsko má totiž přísné zákony ohledně zákazu dětské práce, za kterou se považuje i účast dětí na natáčení. Proto se ministerstvo rozhodlo dostat novorozence z dosahu kamer, kterými je dům Velkého bratra prošpikován skrz naskrz.

Nakonec státní orgán rozhodl takto: porod se vysílat může, ale dítě poté musí být umístěno do pokoje bez kamer, kde k němu budou mít přístup ostatní členové Tanjiny rodiny. Talpa smí dítě zabírat jen dvě hodiny denně, a to pouze v osmi libovolných dnech.

Tanja, která o sobě prohlašuje, že otěhotněla „nedopatřením“, předevčírem skutečně porodila. Stanice Talpa zveřejnila záznam této události v hlavním vysílacím čase. Kamera sice většinu času ulpívala na Tanjině obličeji, přesto se ale nevyhýbala ani záběrům asistujícího lékařského týmu, který byl v pilné práci. Krátce po porodu své prvorozené dcery se Tanja odebrala do společenské místnosti, kde jí ostatní soutěžící se skleničkami šampaňského v rukou sdělili, že „na ni jsou pyšní“.

Děcko dostalo jméno Joscelyn Savanna a jeho fotografie zaplavily webovou stránku pořadu. Tanje nezbývá než čekat, zda jí diváci budou dál držet palce, nebo zda ji v soutěži prozatím nechávali pouze proto, že chtěli na vlastní oči vidět Joscelyno narození. Kromě Tanjy už zůstává v domě pouze osm hráčů a cena pro vítěze je více než lákavá: 400 tisíc eur (zhruba 12 milionů korun).

Novou vlnu kritiky, která se po odvysílání porodu zvedla, neohroženě odrážela tisková mluvčí Talpy Stephanie Dekkerová: „Záznam byl velice decentní. V televizních vzdělávacích a lékařských programech bývají záběry porodů mnohem názornější a nikoho to nepobuřuje.“ Talpa měla štěstí, že porod proběhl bez komplikací. V opačném případě by se kolem soutěže zřejmě strhla mnohem větší mela.

Mimino versus kokain
Stanici Talpa založil nizozemský multimilionář John de Mol, který princip soutěže Big Brother před šesti lety vymyslel. Od té doby se jeho licence prodala do desítek zemí světa.
Talpa však není jediná, kdo se v liberálním Nizozemsku stará o netradiční televizní zábavu: jiná stanice v pondělí odvysílala záběry reportéra, který si přímo před kamerou šňupl kokain a potom divákům líčil své pocity.

Autoři: Lidové noviny
  • Mohlo by vás zajímat