Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Veřejný nepřítel zamořující planetu. Kdo vymyslel PET lahev?

Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Technologie nepotřebuje striktně vytříděný plastový odpad, jako jsou například... | foto: Shutterstock

Jsou tu teprve necelé půlstoletí a už se z nich stal málem veřejný nepřítel číslo 1. PET lahve se staly obětí svého vlastního úspěchu – výrobci nejrůznějších limonád jich ročně vyrobí už tolik, že začaly zamořovat životní prostředí.

A kdo za to může? PET lahev si nechal roku 1973 patentovat americký vynálezce a inženýr Nathaniel Wyeth, jemuž se jako prvnímu podařilo zkrotit materiál zvaný polyethylentereftalát (PET). Tento materiál spatřil světlo světa ve 40. letech spolu s mnoha dalšími, které v tehdejší zlaté éře plastů chemické laboratoře chrlily: nylon, akrylová pryskyřice, neopren. Později se k nim přidaly polyvinylchlorid (Pvc), teflon, polypropylen nebo polystyren.

O výrobu lahví z plastu se vynálezci pokoušeli už od roku 1947, kdy takto vyrobili první komerční kus. oproti dosud masově používaným skleněným obalům byly lehoučké a hlavně pevnější, takže jich mnohem víc přečkalo dopravu až ke spotřebitelům. Jenže byly stále ještě drahé a hlavně nebyla dotažena jejich výroba. Producenti se inspirovali při výrobě skla a lahve vyráběli nafukováním prefabrikátu do formy kopírující výsledný tvar. Potíž však spočívala v tom, že stěny plastových lahví nebyly stejně tlusté, hrdla s uzávěry se často lišila a objevovaly se problémy s ostřiháváním hotových lahví od strojů.

PET lahev s víčkem (ilustrační foto).

Až o tři desetiletí později se Wyethovi všechny nedostatky podařilo odstranit, a PET lahve se vydaly na vítězný pochod světem. cestou se navíc ještě zdokonalovaly. Zatímco v roce 1980 vážila dvoulitrová petka 58 gramů, dnes je to jen kolem 42 gramů. Půllitrovka má dnes 9,9 gramu, kdežto ještě roku 2000 to bylo jednou tolik.

Před třemi lety se PET lahví celosvětově vyprodukovalo astronomických 480 miliard. Zatímco půllitr ochucené vody vypijeme během pár minut, lahev pohozená u cesty zůstane na světě dost možná i poté, co z něho sami zmizíme: doba jejího rozkladu dosahuje padesáti až osmdesáti let. omezit počet PET lahví v oběhu má uvažované zavedení záloh v obchodech a podle posledního průzkumu agentury Ipsos z letošního ledna s tímto řešením rozhodně souhlasí 61 procent Čechů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!