20. srpna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Reprodukce obrazů slonice Shanti rychle mizí, výtěžek jde na charitu

Výstava obrazů malovaných slonicí s názvem "Shanti: Tvůrčí retrospektiva"  je k vidění v pražské Marthi Gallery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava obrazů malovaných slonicí s názvem "Shanti: Tvůrčí retrospektiva" je k vidění v pražské Marthi Gallery. | foto: ČTK

PRAHA Posledních deset dnů má před sebou prodejní výstava maleb slonice Shanti z pražské zoologické zahrady v Marthi Gallery na Smíchově. Výtěžek z akce zahrada věnuje na nákup ultrazvukového přístroje pro sloní zoo ve vesnici Pinnawala na Srí Lance. Z ostrova plánuje přivézt slony do nového pavilonu, který bude otevřen na jaře příštího roku.

"Z dvanácti vystavených originálů se zatím prodaly dva. Větší zájem je prozatím o reprodukce ze speciální sběratelské edice s limitovaným počtem 37 kusů reprodukcí z každého obrazu: jednu řadu edice zájemci vykoupili celou a prodávají se i reprodukce z dalších řad. Nedávno se také prodala velkoformátová reprodukce obrazu nazvaného Zima.

ČTĚTE TAKÉ:


Zájemci mohou originály i reprodukce zakoupit v Marthi Gallery, reprodukce lze pořídit také v galerii Gočárovy domy přímo v areálu zoo," řekla mluvčí zoo Tereza Palečková.

Díla slonice Shanti z pražské zoologické zahrady.


 Šestatřicetiletá slonice Shanti se v mládí proslavila rolí slůněte Bimba v dětském filmu Poplach v oblacích, kde hrála s populárním Panem Tau. Po natočení snímku koupila Shanti pražská zoo. Před necelými dvěma lety s ní chovatelka Veronika Štruplová zkusila poprvé malovat.


Nejdřív se Shanti naučila držet v chobotu štětec a do jejího výběhu byl nainstalován bytelný stojan s plátnem. Bez pomoci chovatelky se při malování obešla za dva měsíce. Za vytvoření každého díla zvíře dostává oblíbené pamlsky, hlavně nakrájená jablka, tvrdé pečivo nebo speciální sloní banánové a jahodové kuličky. Cena originálů se v galerii pohybuje mezi 15 000 do 30 000 korun.

ČTK, Lidovky.cz