13. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak maluje slonice Shanti? Prohlédněte si její díla

Výstava je prodejní a výtěžek z ní poputuje na veterinární vybavení pro sloní zoo na Srí Lance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava je prodejní a výtěžek z ní poputuje na veterinární vybavení pro sloní zoo na Srí Lance. | foto: ČTK

V pražské Marthi Gallery si mohou návštěvníci prohlédnout unikátní prodejní výstavu maleb, jejichž autorem je Shanti, slonice z pražské zoo. Výtěžek z prodeje díla talentované slonice bude věnován na nákup ultrazvukového přístroje pro sloní zoo na Srí Lance.

Slonice Shanti, neboli Mírumilovná, se narodila v roce 1976 v Indii. V Československu se proslavila o rok později rolí slůněte Bimba v dětském filmu Poplach v oblacích, kde hrála s populárním Panem Tau. Po natočení snímku zakoupila Shanti pražská zoo.

"Duše umělkyně v Shanti nikdy nevyhasla, a tak nás napadlo dát jí možnost projevit se i v jiné tvůrčí oblasti. Před necelými dvěma lety s ní chovatelka Veronika Štruplová zkusila poprvé malovat a výsledek předčil naše očekávání," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Shanti se nejprve musela naučit držet v chobotu štětec a do jejího výběhu byl nainstalován bytelný stojan s plátnem. "Štětec jsem jí pomáhala držet v chobotu, namočila jsem ho do barvy a přitom jí ukazovala na plátno. Shanti postupně začala přikládat štětec ke stojanu a malovat. Po asi dvou měsících už moji pomoc nepotřebovala a malovala sama," popsala proces malování Štruplová.

Za každý obraz sladká odměna

Za vytvoření každého "díla" byla Shanti odměněna svými oblíbenými pamlsky, mezi které patřilo hlavně nakrájené jablko, tvrdé pečivo nebo speciální sloní banánové a jahodové kuličky.

"Se zvířaty se maluje v rámci enrichmentu, tedy obohacování jejich života. Zatímco ve střední Evropě je malování se slony neobvyklé, v Americe je to běžné," řekl Bobek. Proslulost si vydobyla například Slonice Ruby ze zoo v Phoenixu či sloni v jihovýchodní Asii vedení rusko-americkými umělci Vitalijem Komarem a Alexandrem Melamidem.

Dnes šestatřicetiletá slonice Shatni si zahrála jako roční mládě po boku pana Tau ve filmu Poplach v oblacích.

Dnes šestatřicetiletá slonice Shatni si zahrála jako roční mládě po boku pana Tau ve filmu Poplach v oblacích.

Každý z abstraktních obrazů Shanti má své jméno, které vzešlo z ankety na facebookovém profilu Zoo Praha a internetovém portálu Blesk.cz. Návštěvníci si tak mohou zakoupit malby s názvem Oheň a led, Večírek nebo Ukrytý chameleon. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 15.000 do 30.000 korun.

Výtěžek z prodeje Shantiných obrazů bude věnován na nákup ultrazvukového přístroje pro sloní zoo ve vesnici Pinnawala na Srí Lance. Přístroj umožní kontrolovat reprodukční ústrojí slonic, diagnostikovat březost a usnadní i další veterinární úkony.

Lidovky.cz, ČTK