Dospělým zase přijdou v době svátečních oslav zazpívat Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou z Divadla Semafor. Na Palachově náměstí se rozsvítí stejně jako v minulých letech obří chanukový svícen. Jeho rozsvícení, které každoročné připravuje chasidské hnutí Chabad, má být přítomen i premiér Jan Fischer.
Osmiramenný svícenSvátek Chanuka je oslavou povstání Makabejců proti Seleukovské říši a znovuvysvěcení druhého Chrámu před více než dvěma tisíci let. Doprovází ho legenda o oleji do svícnu, který v chrámu zbyl a stačil na jediný den. Hořel však zázrakem po celých osm dní tak, aby lidé stačili vyrobit olej nový. |
Svíce židům symbolizují víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí. Dětská představení inspirovaná tímto příběhem bývají na programu oslav svátků ve škole při pražské židovské obci.
"Chanuka se u nás slaví každý rok ve stejném duchu, jednotlivé části programu ale obměňujeme," řekla učitelka Tereza Váňová z Lauderových škol. Ve svátečních dnech, na které připadá školní výuka, se žáci s učiteli vždy shromáždí u chanukového svícnu a společně zapálí další příslušnou svíci.
Pak se hrají různá divadelní představení inspirovaná starobylým příběhem. Na programu oslav je i soutěž zvaná "makabiáda", v níž malé děti prokazují znalost historického příběhu a hebrejských slovíček s ním spojených.
Chanukové svícny se po dobu svátků rozsvítí také v domácnostech, kde se ctí židovské zvyky. Mnozí židé umístí svícny v blízkosti oken, aby tak zázrak, který připomíná, zviditelnili.
Chanukia pro Michelle ObamovouCenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy. Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů. Zapálení tohoto svícnu má pro židovskou komunity velkou symbolickou hodnotu, protože pochází z majetku Židů zavražděných za druhé světové války a bude od té doby zapálen poprvé. |