Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná svátek světel Chanuka. Svícen přijde rozsvítit i Fischer

Magazín

  8:23
PRAHA - Právě na dnešní podvečer připadá začátek tradičních židovských "svátků světel" Chanuka. Veselý svátek, který židé po celém světě slaví i veřejně v ulicích, budou po nadcházejících osm dní prožívat společně také například děti z Lauderových škol při pražské židovské obci.

Židovský svátek světel - chanuka foto: Shutterstock

Dospělým zase přijdou v době svátečních oslav zazpívat Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou z Divadla Semafor. Na Palachově náměstí se rozsvítí stejně jako v minulých letech obří chanukový svícen. Jeho rozsvícení, které každoročné připravuje chasidské hnutí Chabad, má být přítomen i premiér Jan Fischer.

Osmiramenný svícen

Svátek Chanuka je oslavou povstání Makabejců proti Seleukovské říši a znovuvysvěcení druhého Chrámu před více než dvěma tisíci let. Doprovází ho legenda o oleji do svícnu, který v chrámu zbyl a stačil na jediný den.

Hořel však zázrakem po celých osm dní tak, aby lidé stačili vyrobit olej nový.

Svíce židům symbolizují víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí. Dětská představení inspirovaná tímto příběhem bývají na programu oslav svátků ve škole při pražské židovské obci.

Latkes (levivot) - tradiční chanukové 'bramboráky'

"Chanuka se u nás slaví každý rok ve stejném duchu, jednotlivé části programu ale obměňujeme," řekla učitelka Tereza Váňová z Lauderových škol. Ve svátečních dnech, na které připadá školní výuka, se žáci s učiteli vždy shromáždí u chanukového svícnu a společně zapálí další příslušnou svíci.

Drejdl - tradiční dětská hra při svátku chanukaPak se hrají různá divadelní představení inspirovaná starobylým příběhem. Na programu oslav je i soutěž zvaná "makabiáda", v níž malé děti prokazují znalost historického příběhu a hebrejských slovíček s ním spojených.

Chanukové svícny se po dobu svátků rozsvítí také v domácnostech, kde se ctí židovské zvyky. Mnozí židé umístí svícny v blízkosti oken, aby tak zázrak, který připomíná, zviditelnili.

Chanukia pro Michelle Obamovou

Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové.Cenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy.

Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů.

Zapálení tohoto svícnu má pro židovskou komunity velkou symbolickou hodnotu, protože pochází z majetku Židů zavražděných za druhé světové války a bude od té doby zapálen poprvé.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat