Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Začíná svátek světel Chanuka. Svícen přijde rozsvítit i Fischer

Židovský svátek světel - chanuka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Židovský svátek světel - chanuka | foto: Shutterstock

PRAHA Právě na dnešní podvečer připadá začátek tradičních židovských "svátků světel" Chanuka. Veselý svátek, který židé po celém světě slaví i veřejně v ulicích, budou po nadcházejících osm dní prožívat společně také například děti z Lauderových škol při pražské židovské obci.

Dospělým zase přijdou v době svátečních oslav zazpívat Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou z Divadla Semafor. Na Palachově náměstí se rozsvítí stejně jako v minulých letech obří chanukový svícen. Jeho rozsvícení, které každoročné připravuje chasidské hnutí Chabad, má být přítomen i premiér Jan Fischer.

Osmiramenný svícen

Svátek Chanuka je oslavou povstání Makabejců proti Seleukovské říši a znovuvysvěcení druhého Chrámu před více než dvěma tisíci let. Doprovází ho legenda o oleji do svícnu, který v chrámu zbyl a stačil na jediný den.

Hořel však zázrakem po celých osm dní tak, aby lidé stačili vyrobit olej nový.

Svíce židům symbolizují víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí. Dětská představení inspirovaná tímto příběhem bývají na programu oslav svátků ve škole při pražské židovské obci.

Latkes (levivot) - tradiční chanukové 'bramboráky'

"Chanuka se u nás slaví každý rok ve stejném duchu, jednotlivé části programu ale obměňujeme," řekla učitelka Tereza Váňová z Lauderových škol. Ve svátečních dnech, na které připadá školní výuka, se žáci s učiteli vždy shromáždí u chanukového svícnu a společně zapálí další příslušnou svíci.

Drejdl - tradiční dětská hra při svátku chanukaPak se hrají různá divadelní představení inspirovaná starobylým příběhem. Na programu oslav je i soutěž zvaná "makabiáda", v níž malé děti prokazují znalost historického příběhu a hebrejských slovíček s ním spojených.

Chanukové svícny se po dobu svátků rozsvítí také v domácnostech, kde se ctí židovské zvyky. Mnozí židé umístí svícny v blízkosti oken, aby tak zázrak, který připomíná, zviditelnili.

Chanukia pro Michelle Obamovou

Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové.Cenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy.

Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů.

Zapálení tohoto svícnu má pro židovskou komunity velkou symbolickou hodnotu, protože pochází z majetku Židů zavražděných za druhé světové války a bude od té doby zapálen poprvé.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!