Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná svátek světel Chanuka. Svícen přijde rozsvítit i Fischer

Magazín

  8:23
PRAHA - Právě na dnešní podvečer připadá začátek tradičních židovských "svátků světel" Chanuka. Veselý svátek, který židé po celém světě slaví i veřejně v ulicích, budou po nadcházejících osm dní prožívat společně také například děti z Lauderových škol při pražské židovské obci.

Židovský svátek světel - chanuka foto: Shutterstock

Dospělým zase přijdou v době svátečních oslav zazpívat Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou z Divadla Semafor. Na Palachově náměstí se rozsvítí stejně jako v minulých letech obří chanukový svícen. Jeho rozsvícení, které každoročné připravuje chasidské hnutí Chabad, má být přítomen i premiér Jan Fischer.

Osmiramenný svícen

Svátek Chanuka je oslavou povstání Makabejců proti Seleukovské říši a znovuvysvěcení druhého Chrámu před více než dvěma tisíci let. Doprovází ho legenda o oleji do svícnu, který v chrámu zbyl a stačil na jediný den.

Hořel však zázrakem po celých osm dní tak, aby lidé stačili vyrobit olej nový.

Svíce židům symbolizují víru ve vítězství dobra nad zlem, svobody nad útlakem a poznání nad nevědomostí. Dětská představení inspirovaná tímto příběhem bývají na programu oslav svátků ve škole při pražské židovské obci.

Latkes (levivot) - tradiční chanukové 'bramboráky'

"Chanuka se u nás slaví každý rok ve stejném duchu, jednotlivé části programu ale obměňujeme," řekla učitelka Tereza Váňová z Lauderových škol. Ve svátečních dnech, na které připadá školní výuka, se žáci s učiteli vždy shromáždí u chanukového svícnu a společně zapálí další příslušnou svíci.

Drejdl - tradiční dětská hra při svátku chanukaPak se hrají různá divadelní představení inspirovaná starobylým příběhem. Na programu oslav je i soutěž zvaná "makabiáda", v níž malé děti prokazují znalost historického příběhu a hebrejských slovíček s ním spojených.

Chanukové svícny se po dobu svátků rozsvítí také v domácnostech, kde se ctí židovské zvyky. Mnozí židé umístí svícny v blízkosti oken, aby tak zázrak, který připomíná, zviditelnili.

Chanukia pro Michelle Obamovou

Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové.Cenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy.

Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů.

Zapálení tohoto svícnu má pro židovskou komunity velkou symbolickou hodnotu, protože pochází z majetku Židů zavražděných za druhé světové války a bude od té doby zapálen poprvé.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!