23. listopadu 2013 8:32 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Zavaž mi boty, debile! Co všechno dětem dovolíme?

Zavaž mi boty, přikazuje malá princezna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavaž mi boty, přikazuje malá princezna. | foto: Ilustrace: Helena Černá

Tatínek se snaží holčičce zapnout bundu, ale nejde mu to. "Co děláš, ty seš ale blbej!" opáčí mu dívenka s culíky. Pak se chystají odejít a v tom si všimnou, že má holčička rozvázané tkaničky. "Podívej se na to!" vyhrkne. "Tak mi snad zavaž boty, debile!" rozčílí se. Tatínek se jí ještě omlouvá (!) za svou zapomnětlivost. Tohle je scéna odchodu ze školky, kterou s Kryštofem sledujeme.

V Německu se obecně rodiče k dětem chovají víc liberálně a i školka je postavená na principu větší volnosti. Děti často nic nemusí, pokud nechtějí (o příliš liberální výchově jsem tu už psala). Má to své výhody, ale i (velké) nevýhody.

Jak takové scénky ovlivní mého Kryštofa? Vím, že špatné příklady táhnou a už dřív jsem slyšela, že děti si ze školky přinášejí třeba sprostá slova a učí se od kamarádů různé vylomeniny. Takže se můžeme snažit dítěti vštěpovat různé zásady, učit ho slušnému chování, po večerech mu číst poučné pohádky, vysvětlovat, diskutovat… a mezitím nám to systematicky kazí třeba jeden zlobr/zlobryně ze školky.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Výhoda německé školky je u nás zatím v tom, že Kryštof se jazyk teprve učí a tak daleko, aby chytal sprostá slova, nedošel. Zatím nám přeříkává neškodné básničky, volá na nás "Guck mal!" místo "Podívej" a vůbec je celkově roztomilý. Mimoto si ale už teď přináší některé móresy, které jsou dost otravné. Například se od kamaráda Antona naučil vystrkovat zadek a považuje to za největší vtip.

Od některých dětí zase chytl kňourání a vymáhání si věcí řvaním a leháním si na zem, což nikdy nedělal. Za nejvíc nebezpečné ale považuju právě to, že odkoukává, jak jiné děti často nerespektují autority. Chci, aby bylo mé dítě osobnost a mělo svou vlastní vůli a názor, ale rozhodně to pro mě není rovnocenný partner. A doufám, že nikdy syn nepřijde s tím, aby mě tituloval "ty debile" jako německá holčička. Určitě bych nereagovala omluvou jako německý tatínek.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.