Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Afghánci míří do Indie. Jezdí se tam hromadně léčit

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

DILLÍ/KÁBUL V Dillí žila početná afghánská komunita, dlouhodobě usazených lidí, uprchlíků, studentů. Ale během posledních pěti let zesílil vytrvalý pramínek návštěvníků hledajících zdravotní péči ve skutečný proud. Nyní některé velké nemocnice zajišťující péči i pro cizince zjišťují, že až třetina jejich pacientů pochází z Afghánistánu.

To je známkou dopadu nejnovější migrantské komunity ve městě usazené jen blok od jedné z největších soukromých nemocnic v Dillí. Nemocnice Max, stejně jako další taková zařízení v indickém hlavním městě, nacházejí nové zákazníky v podobě "zdravotních turistů" z válkou zničeného sousedního státu, napsal list The Christian Science Monitor.

Mnohé proto pracují na tom, aby své služby zpřístupnily právě této komunitě. Ohromná nemocnice Apollo na jihozápadě města zaměstnává tlumočníky, má webové stránky v darí a dokonce i speciální pult, u nějž mohou Afghánci platit za služby.

ČTĚTE TAKÉ:

"Všichni dobří lékaři z Afghánistánu odjeli, nikdo tam nechce investovat," řekl Ind Dírendra Singh Tomar, který vede soukromou nemocnici v Dillí specializující se na pacienty z Afghánistánu a dalších rozvojových zemí.

"Zdravotní turistika z Afghánistánu přináší do Indie spoustu peněz." Neexistují přesná čísla, která by udávala, kolik Afghánců do Indie za léčbou jezdí, ale podle odhadů afghánského velvyslanectví v Dillí během vrcholící sezóny, což je v zimě, míří do Dillí za léčením až stovka Afghánců denně. Nejčastějšími příčinami jsou problémy spojené s neplodností a rakovina.

Umělé oplodnění

Patří mezi ně i Zijarmal Arass s manželkou, kteří přijeli do Dillí před rokem kvůli nitroděložnímu oplodnění - a zůstali až do nedávného porodu své dcery. "Indie je na tohle dobré místo, není to tu tak drahé jako v jiných zemích a pákistánský zdravotní systém není dobrý," vysvětluje pětadvacetiletý podnikatel z Kábulu, proč zvolili právě Indii. "Byl jsem nervózní, že jedeme do Dillí, ale když jsme sem dorazili, našli jsme tu spoustu dalších Afghánců, dobré jídlo i příjemné počasí," dodal.

Vzhledem k tomu, že nitroděložní oplodnění v některé z lepších nemocnic stojí až 3000 dolarů (asi 57 000 korun), je jednoznačně volbou pouze pro ty, kdo patří v Afghánistánu do nejvyšší příjmové skupiny. Hrubý domácí produkt na hlavu v Afghánistánu je 589 dolarů, zatímco v Indii je to téměř trojnásobek.

'Indie je blízko'

Přesto čtyři letecké společnosti nyní zajišťují čtyři až pět letů denně mezi Afghánistánem a indickým hlavním městem. Ještě před deseti lety byl jejich počet nula. Afghánské velvyslanectví uvádí, že ačkoli většina Afghánců stále jezdí kvůli léčbě spíš do Pákistánu, Indie je čím dál tím přitažlivější pro ty, kdo si to mohou dovolit.

"Indie je blízko, z Kábulu jste tu za hodinu a kousek," říká Tomar. V regionu jsou i další země nabízející levnou lékařskou péči, ale Indie může poskytnout Afgháncům jistý stupeň podobnosti, pokud jde o jídlo, oblečení či vzhled. "Tenhle trend je teprve na počátku," doufá Tomar. "Každoročně poroste tenhle průmysl o dvacet procent ročně. A to je ohromné."

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....