Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

’Alergická reakce může být smrtelná, zákon o restauracích ale nepomůže’

Zdraví

  10:09
Alergeny, které nejčastěji způsobují zdravotní problémy, budou nově na jídelních lístcích v restauracích. Pravidlům Evropské unie se budou muset podřídit všechna stravovací zařízení. Je zákon pro alergiky prospěšný? „Pokud má člověk stanovenou diagnózu alergie na složky potravy, ví, čemu se má vyhnout.Problémem jsou lidé, u kterých se dosud alergická reakce neobjevila. I první reakce může být smrtelná,“ říká alergolog Jan Krejsek z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Alergeny (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Co si myslíte o zákonu, který začne platit v prosinci - o tom, že alergeny musí být značené na jídelních lístcích? 
K tomuto zákonu jsem zdrženlivý. Vychází z celkových společenských procesů moderní západní civilizace, že hlavní tíha rozhodování o všem leží na jednotlivci. A jednotlivec má mít pro svá kvalifikovaná rozhodnutí podklady. Z principu je to nesmysl. Tak složitě strukturovanou společnost nelze definitivně popsat v detailu, který vyžaduje každodenní život. Naprosto se vytrácí zdravý rozum, který by se každý měl v životě vytvářet a podle toho se chovat. V minulosti stačilo 10 přikázání. Kdyby byla dodržována, určitě by odpadla celá řada problémů, které musí společnost jinými nástroji řešit. V žádném případě nelze nikdy bezezbytku definovat z pohledu alergenů jakoukoli potravinu. Alergické reakce mohou být spuštěny u disponovaného jedince skutečně stopovými množstvími (miligramy). Stačí neumytý nůž nebo zpracovat potravinu na prkénku, kde předtím byla zpracována alergenní potravina, a může se dostavit až fatální alergická anafylaktická reakce.

Alergeny, které musí být uvedeny na jídelním lístku

 • sója
 • arašídy
 • ořechy
 • celer
 • obiloviny s lepkem
 • vlčí bob
 • hořčice
 • ryby,
 • mléko,
 • vejce
 • měkkýši
 • mušle
 • sezamové semínko
 • oxid siřičitý

Lidovky.cz: Jak vlastně u alergika může probíhat alergická reakce? 
Zúžíme to na alergickou reakci vyvolanou jídlem. Nejčastěji to jsou pocity svědění na rtech, v ústní dutině jazyku. Může se dostavit otok rtů, jazyka. V další vlně se přidá výtok z nosu. Tady to naštěstí u většiny lidí končí. U závažnějších případů reakce pokračuje přes dýchací obtíže, s krátkým odstupem se dostaví bolest břicha často provázená průjmem. V nejtěžších případech anafylaxe. Jde o velmi bouřlivou reakci všech tělních systémů, která se dostavuje v řádu minut po požití potravy. Smrtící jsou oběhové problémy, způsobené poruchou kardiovaskulárního systému. Smrti předchází bezvědomí.

Lidovky.cz: Vybrala podle vás EU alergeny správně?
Ano, jsou vybrány zdroje alergenů v potravě, které jsou epidemiologicky podloženy.

Lidovky.cz: Máte pocit, že by mělo být uvedeno více alergenů? 
Nejde o pocity, ale o výběr. Alergenních látek v potravě jsou definovány stovky. Vybrali nejčastější příčiny. Nezapomeňte, že se účinky kombinují. Záleží na zpracování, obecně tepelně upravené potraviny mohou mít nižší alergenní potenciál. Záleží na stupni zralosti například ovoce. Je velký rozdíl mezi různými sortami.

Lidovky.cz: Máte představu jestli se podobné případy - že si člověk objedná v restauraci jídlo - a má alergickou reakci - stávají často? 
Pokud má člověk stanovenou diagnózu alergie na složky potravy, ví, čemu se má vyhnout. Tento člověk by se samozřejmě měl zajímat o přítomnost alergenů v jakékoli potravě, kterou chce sníst. Problémem jsou lidé, u kterých se dosud alergická reakce neobjevila. I první reakce může být smrtelná. Jak jsem řekl, většina reakcí naštěstí skončí na úrovni nepříjemných obtíží, u kterých ani nemusí zasahovat lékař. Naše zdravotnictví je připraveno a obvykle je možné pozitivně ovlivnit průběh i vážných alergických reakcí. Jistě jsou nešťastníci, kteří zemřou. V podstatě se tomu nedá zabránit.

Lidovky.cz: Vyřeší tedy něco nový zákon? 
Dobře víte, že rozhodující je právní krytí. Čtete si na obalech různých potravin „vyrobeno v závodě, kde se zpracovávají alergeny“, „může obsahovat stopy alergenů“. Tyto informace mohou být pro alergiky užitečné. Jsou tam však jistě psány pouze proto, aby po snězení oplatku ten, který projeví alergickou reakci, se nemohl dožadovat odškodnění. Pokud bych vlastnil restauraci, přečetl bych si zákon a něco o alergenním složení jídla bych na lístek uvedl. Stavěl bych to marketingově jako svůj bonus vůči zákazníkovi. Samozřejmě bych na dolní okraj jídelního lístku napsal drobným písmem „jídla podávaná v této restauraci mohou obsahovat alergeny nebo jejich stopy“. Tím jsem kryt. Jistě to takto budou všichni dělat. Jak jsem řekl, nemá to řešení.

Jak jsou nejčastější projevy?

 • Mezi příznaky potravinové alergie patří nepříjemnosti z oblasti trávení, dýchání a kožní záležitosti.
 • Potravinová alergie může být i příčinou chronického ekzému nebo otoků, akutně může způsobit kopřivku.
 • Nejhorší formou projevu alergické reakce je anafylaktický šok, který může být pro člověka osudný.
 • Anafylaktický šok se projevuje do několika minut po požití potravy, a to především v ústní dutině a na kůži (svědění, otok). Rychle se rozvíjí celková tělní reakce, která vede ke snížení tlaku, potížím s dýcháním, oběhovým potížím a celkovému kolapsu. Jde skutečně o minuty. Lidé se známou alergií jsou vybaveni injekcemi pro okamžitou aplikaci,“ pokračuje profesor.
 • U intolerancí je nástup nepříznivých reakcích zpravidla pomalejší, v řádech hodin, a týká se problémům především v oblasti trávení – střevní obtíže, nadýmání, bolest v břiše, průjem.
Autor: