Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antikoncepci nejvíce užívají ženy v Praze, nejméně v Plzni

Zdraví

  10:00
PRAHA - Nejvíce užívají hormonální antikoncepci ženy v Praze, kde se chrání proti nechtěnému početí 68,8 procenta žen ve věku od 15 do 49 let. Hned za nimi jsou ženy z Olomouckého kraje, kde má hormonální nebo nitroděložní antikoncepci 61,4 žen v plodném věku. Nejméně volí tuto formu ochrany ženy v kraji Plzeňském, 44,2 procenta, a Středočeském, 45,5 procenta.
Ilustrační foto - antikoncepce.

Ilustrační foto - antikoncepce. foto: Lidové noviny

Informaci přinesl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

U hormonální antikoncepce podle statistiků vysoce převažuje antikoncepce v podobě tablet nad nitroděložní. V Praze až 91 procent hormonální antikoncepce jsou pilulky předepsané gynekologem. Naproti tomu v Královéhradeckém kraji se pro pilulky rozhodne 84 procent žen, které užívají hormony.

Podle informací ÚZIS se loni oproti roku 2007 snížily celkové počty ošetření i registrovaných pacientek v ordinacích gynekologů na zhruba 10,8 milionu ošetření a 4,5 milionu registrovaných pacientek. ÚZIS to přičítá regulačním poplatkům. Ženy dál chodily na prevenci, za kterou se poplatek nedává, ale omezily ostatní návštěvy u gynekologa.

Nejvíce ošetření na jednoho gynekologa bylo loni v kraji Libereckém, 8352, a Pardubickém, 8338, kde zároveň bylo nejvíce registrovaných pacientek na gynekologa, 3975. Nejméně ošetření i registrovaných pacientek na gynekologa bylo v Praze, a to 5521 ošetření a 1929 pacientek. Průměrné hodnoty pro ČR byly 6747 ošetření a 2809 registrovaných pacientek.

V průměru připadalo loni v Česku za celý rok na jednu pacientku 2,4 ošetření či vyšetření, což je mírný pokles proti roku 2007. Stejně jako v předchozích letech připadalo nejvíce ošetření na jednu registrovanou pacientku v Praze, 2,9, nejméně v kraji Zlínském, dvě.

Statistici dospěli i k pozitivnímu zjištění: klesl počet nových případů rakoviny děložního hrdla a stoupl počet případů odhalených ještě v předrakovinném stadiu. Tyto pacientky mají šanci na úplné vyléčení.

V gynekologických ambulancích v ČR pracuje 1602 lékařů a 1991 sester.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...