Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Antikoncepci nejvíce užívají ženy v Praze, nejméně v Plzni

Ilustrační foto - antikoncepce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - antikoncepce. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejvíce užívají hormonální antikoncepci ženy v Praze, kde se chrání proti nechtěnému početí 68,8 procenta žen ve věku od 15 do 49 let. Hned za nimi jsou ženy z Olomouckého kraje, kde má hormonální nebo nitroděložní antikoncepci 61,4 žen v plodném věku. Nejméně volí tuto formu ochrany ženy v kraji Plzeňském, 44,2 procenta, a Středočeském, 45,5 procenta.

Informaci přinesl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

U hormonální antikoncepce podle statistiků vysoce převažuje antikoncepce v podobě tablet nad nitroděložní. V Praze až 91 procent hormonální antikoncepce jsou pilulky předepsané gynekologem. Naproti tomu v Královéhradeckém kraji se pro pilulky rozhodne 84 procent žen, které užívají hormony.

Podle informací ÚZIS se loni oproti roku 2007 snížily celkové počty ošetření i registrovaných pacientek v ordinacích gynekologů na zhruba 10,8 milionu ošetření a 4,5 milionu registrovaných pacientek. ÚZIS to přičítá regulačním poplatkům. Ženy dál chodily na prevenci, za kterou se poplatek nedává, ale omezily ostatní návštěvy u gynekologa.

Nejvíce ošetření na jednoho gynekologa bylo loni v kraji Libereckém, 8352, a Pardubickém, 8338, kde zároveň bylo nejvíce registrovaných pacientek na gynekologa, 3975. Nejméně ošetření i registrovaných pacientek na gynekologa bylo v Praze, a to 5521 ošetření a 1929 pacientek. Průměrné hodnoty pro ČR byly 6747 ošetření a 2809 registrovaných pacientek.

V průměru připadalo loni v Česku za celý rok na jednu pacientku 2,4 ošetření či vyšetření, což je mírný pokles proti roku 2007. Stejně jako v předchozích letech připadalo nejvíce ošetření na jednu registrovanou pacientku v Praze, 2,9, nejméně v kraji Zlínském, dvě.

Statistici dospěli i k pozitivnímu zjištění: klesl počet nových případů rakoviny děložního hrdla a stoupl počet případů odhalených ještě v předrakovinném stadiu. Tyto pacientky mají šanci na úplné vyléčení.

V gynekologických ambulancích v ČR pracuje 1602 lékařů a 1991 sester.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...