Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antikoncepci nejvíce užívají ženy v Praze, nejméně v Plzni

Zdraví

  10:00
PRAHA - Nejvíce užívají hormonální antikoncepci ženy v Praze, kde se chrání proti nechtěnému početí 68,8 procenta žen ve věku od 15 do 49 let. Hned za nimi jsou ženy z Olomouckého kraje, kde má hormonální nebo nitroděložní antikoncepci 61,4 žen v plodném věku. Nejméně volí tuto formu ochrany ženy v kraji Plzeňském, 44,2 procenta, a Středočeském, 45,5 procenta.
Ilustrační foto - antikoncepce.

Ilustrační foto - antikoncepce. foto: Lidové noviny

Informaci přinesl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

U hormonální antikoncepce podle statistiků vysoce převažuje antikoncepce v podobě tablet nad nitroděložní. V Praze až 91 procent hormonální antikoncepce jsou pilulky předepsané gynekologem. Naproti tomu v Královéhradeckém kraji se pro pilulky rozhodne 84 procent žen, které užívají hormony.

Podle informací ÚZIS se loni oproti roku 2007 snížily celkové počty ošetření i registrovaných pacientek v ordinacích gynekologů na zhruba 10,8 milionu ošetření a 4,5 milionu registrovaných pacientek. ÚZIS to přičítá regulačním poplatkům. Ženy dál chodily na prevenci, za kterou se poplatek nedává, ale omezily ostatní návštěvy u gynekologa.

Nejvíce ošetření na jednoho gynekologa bylo loni v kraji Libereckém, 8352, a Pardubickém, 8338, kde zároveň bylo nejvíce registrovaných pacientek na gynekologa, 3975. Nejméně ošetření i registrovaných pacientek na gynekologa bylo v Praze, a to 5521 ošetření a 1929 pacientek. Průměrné hodnoty pro ČR byly 6747 ošetření a 2809 registrovaných pacientek.

V průměru připadalo loni v Česku za celý rok na jednu pacientku 2,4 ošetření či vyšetření, což je mírný pokles proti roku 2007. Stejně jako v předchozích letech připadalo nejvíce ošetření na jednu registrovanou pacientku v Praze, 2,9, nejméně v kraji Zlínském, dvě.

Statistici dospěli i k pozitivnímu zjištění: klesl počet nových případů rakoviny děložního hrdla a stoupl počet případů odhalených ještě v předrakovinném stadiu. Tyto pacientky mají šanci na úplné vyléčení.

V gynekologických ambulancích v ČR pracuje 1602 lékařů a 1991 sester.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat