Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bakteriím ve střevě škodí změny stravy, prospívá sport i zelí

Zelí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Bakterie, viry a paraziti přirozeně přítomní v lidských střevech, takzvaný mikrobiom, ovlivňují imunitu i trávení. Může jich být až kolem půl kilogramu.

Škodí jim náhlé změny jídelníčku nebo detoxikace, prospívá pravidelný pohyb, kysané mléčné výrobky či zelí a vláknina. Novinářům to řekli zástupci Fóra zdravé výživy.

Podle internisty a gastroenterologa pražské Thomayerovy nemocnice Pavla Kohouta je pro zdravý mikrobiom důležité mít dost pohybu a pestrou, vyváženou stravu obsahující vlákninu. „Strava by měla být, pokud možno, čerstvá nebo konzervovaná metodami, které zachovají bakterie ve stravě, ať už kysáním nebo sušením, nikoliv převařením nebo konzervováním chemickými látkami,“ řekl Kohout.

V opačném případě bude v lidském střevě menší množství bakterií nebo jejich méně pestré složení. „Pokud nemáme pestrý mikrobiom a dostane se bakterie nebo virus zvenku, tak se s ní tělo nedokáže vypořádat,“ dodal. Organismus je více náchylný k virovým či bakteriálním gastroenteritidám, jako jsou například střevní chřipky nebo různé další průjmy a zvracení. Zvyšuje se také riziko poškození jater, stav mikrobiomu souvisí i s autoimunitními onemocněními a civilizačními chorobami.

Sterilní strava škodí

Bakterií v lidském střevě je stejné množství jako všech ostatních buněk v těle, jejich genů je ale stokrát víc než u člověka. U každého je navíc specifický, podobně jako otisky prstů. Vliv má i způsob porodu a kojení, děti porozené císařským řezem mají jiné složení. Mikrobiom se zhoršuje v seniorském věku.

Podle Kohouta si bakterie ve střevech lidé ničí zejména sterilní stravou, různými chemickými konzervanty nebo antibiotiky. Podle vrchní nutriční terapeutky Thomayerovy nemocnice Tamary Starnovské jsou problematické i změny stravování, například během dovolené, nebo „módní diety“ jako bezlepková. Škodí také přílišná hygiena.

Blahodárná vláknina

Prospívá naopak vláknina, které odborníci doporučují aspoň 30 gramů denně, například v zelenině a ovoci, kterého má být denně kolem půl kilogramu. Jíst by se mělo nejméně třikrát denně a vypít aspoň dva litry vody. Prospívá také pohyb, podle odborníka na výživu sportovců Pavla Suchánka aspoň třikrát týdně ve vyšší intenzitě nebo 60 minut denně v intenzitě nižší.

Bakterie ve střevech produkují také vitamin K a B a „hormon štěstí“ serotonin, který je zodpovědný i za regeneraci a kvalitu spánku.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...