Škodí jim náhlé změny jídelníčku nebo detoxikace, prospívá pravidelný pohyb, kysané mléčné výrobky či zelí a vláknina. Novinářům to řekli zástupci Fóra zdravé výživy.
Test na rakovinu tlustého střeva po padesátce je zdarma |
Podle internisty a gastroenterologa pražské Thomayerovy nemocnice Pavla Kohouta je pro zdravý mikrobiom důležité mít dost pohybu a pestrou, vyváženou stravu obsahující vlákninu. „Strava by měla být, pokud možno, čerstvá nebo konzervovaná metodami, které zachovají bakterie ve stravě, ať už kysáním nebo sušením, nikoliv převařením nebo konzervováním chemickými látkami,“ řekl Kohout.
V opačném případě bude v lidském střevě menší množství bakterií nebo jejich méně pestré složení. „Pokud nemáme pestrý mikrobiom a dostane se bakterie nebo virus zvenku, tak se s ní tělo nedokáže vypořádat,“ dodal. Organismus je více náchylný k virovým či bakteriálním gastroenteritidám, jako jsou například střevní chřipky nebo různé další průjmy a zvracení. Zvyšuje se také riziko poškození jater, stav mikrobiomu souvisí i s autoimunitními onemocněními a civilizačními chorobami.
Sterilní strava škodí
Bakterií v lidském střevě je stejné množství jako všech ostatních buněk v těle, jejich genů je ale stokrát víc než u člověka. U každého je navíc specifický, podobně jako otisky prstů. Vliv má i způsob porodu a kojení, děti porozené císařským řezem mají jiné složení. Mikrobiom se zhoršuje v seniorském věku.
Podle Kohouta si bakterie ve střevech lidé ničí zejména sterilní stravou, různými chemickými konzervanty nebo antibiotiky. Podle vrchní nutriční terapeutky Thomayerovy nemocnice Tamary Starnovské jsou problematické i změny stravování, například během dovolené, nebo „módní diety“ jako bezlepková. Škodí také přílišná hygiena.
Blahodárná vláknina
Prospívá naopak vláknina, které odborníci doporučují aspoň 30 gramů denně, například v zelenině a ovoci, kterého má být denně kolem půl kilogramu. Jíst by se mělo nejméně třikrát denně a vypít aspoň dva litry vody. Prospívá také pohyb, podle odborníka na výživu sportovců Pavla Suchánka aspoň třikrát týdně ve vyšší intenzitě nebo 60 minut denně v intenzitě nižší.
Bakterie ve střevech produkují také vitamin K a B a „hormon štěstí“ serotonin, který je zodpovědný i za regeneraci a kvalitu spánku.