Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Během dne střídejme činnosti. Co všechno s vaším tělem udělá dlouhé sezení?

Práce doma foto: Shutterstock

Rozhovor
S lékařem a předsedou České ergonomické společnost Lukášem Šoltysem o správném a špatném sezení u počítače. Jaké můžeme mít ze sezení potíže?
  6:47

Lidovky.cz: Člověk asi prvoplánově nebyl stvořen pro sezení u PC, jaká činnost je mu nejvlastnější a co mu naopak nejvíc škodí?
Obecně můžeme říci, že člověk byl stvořen k různorodému pohybu ve svém tábořišti či volné přírodě. Pro naše tělo i mysl je přirozené střídat činnosti během dne. V současné době je populární tvrdit, že sezení je škodlivé. Tato generalizace je však zavádějící. Je potřeba upřesnit, že jakákoli dlouhodobá, stereotypní a případně jednostranná aktivita je pro člověka zatěžující. Myslím tím například více než dvě až tři hodiny bez přestávek, pravidelně každý den v týdnu stejná práce a podobně. Pokud flexibilně měníme činnosti a polohy našeho těla, tak eliminujeme riziko přetěžování jednotlivých segmentů pohybového aparátu, trénujeme mozek a zlepšujeme svou celkovou kondici.

Zkuste střídat sezení na židli a na míči, říká odbornice

Lidovky.cz: Co je tedy aktuálním pohybovým problémem?
Je to nedostatek přirozeného pohybu při běžných pracovních činnostech v domácnosti, na zahradě či ve volné přírodě. Mnoho lidí si myslí, že když celý den sedí v práci a pak jdou na 2 hodiny intenzivně sportovat, tak vše zachrání. Mnohem lepší je však střídat činnosti a polohy již v průběhu dne či pracovní směny. V zásadě se stačí řídit osvědčenými moudry našich předků „všeho s mírou“ nebo „všeho moc škodí“ a věnovat dostatek pozornosti ergonomii práce.

Lidovky.cz: Při sezení u počítače nás za nějakou dobu vše bolí. Co se s naším tělem vlastně děje?
Pro naše tělo je vysoce riziková dlouhodobá statická zátěž a bohužel i vysoká četnost neustále se opakujících pohybů. Bolest šíje, beder, hýždí a kyčlí vzniká v důsledku statické zátěže při sezení v nesprávné poloze nebo na špatné židli. Je potřeba říct, že úplně stejně nás budou bolet bedra a nohy při dlouhodobém statickém stání na jednom místě.

Naopak ramena, předloktí a ruce nás většinou bolí z velkého množství opakovaných „mikro pohybů“ (psaní na klávesnici, neustálé posuny myší s rotovaným předloktím atp.). Podle aktuálních odborných studií má přibližně 40 procent dětí ve 13 letech vadné držení těla a bolesti pohybového aparátu, což určitě souvisí s nedostatkem přirozeného pohybu a nadměrným sezením. Nedostatek vhodného pohybu u dětí je alarmující z mnoha důvodů.

5 cviků na protažení těla po dlouhém sezení. Jak na to?

Lidovky.cz: Co přesně nás bolí, když se zaměříme na záda, hýždě a zápěstí?
Obvykle nás nejprve bolí přetěžované svaly a jejich úpony, to je běžná reakce organismu na zátěž. Při správném odpočinku a regeneraci tyto bolesti většinou samy odezní. Teprve v případě dlouhodobé a pravidelně se opakující zátěže dochází k trvalému poškození šlach hlavně v místě jejich úponů, svalových fascií, kloubních pouzder, meziobratlových plotének a trvalým těžko odstranitelným změnám. Na přetěžovaných místech se objevují mikrotraumata, otoky, omezení mikrocirkulace, nižší zásobení tkání kyslíkem a hromadění metabolitů.

Home office (ilustrační foto)

Akutní bolest se postupně mění na chronickou, dochází k útlakům cév a nervů, což postupně vede k chronickému onemocnění pohybového aparátu – muskuloskeletálním nemocem, což je druhá nejčastější příčina nemocí z povolání v ČR i EU.

Lidovky.cz: Mohu si přivodit nějaké trvalejší následky, pokud jde o záda, hýždě, zápěstí i páteř?
Typické příklady nemocí z dlouhodobého a jednostranného přetěžování jsou syndrom karpálního tunelu (u tří procent běžné populace), epikondylitidy (tenisový a golfový loket), výhřezy (herniace) meziobratlových plotének (cca 30 až 40 procent populace), bursitidy v rameni a podobně.

Lidovky.cz: Jak se dají případné následky napravit?
Následky menšího rozsahu můžeme napravit pravidelným kompenzačním cvičením, např. pilates, škola zad, Stabilizační a mobilizační systém nebo DNS (dynamické neuromuskulární stabilizace) dle Pavla Koláře, péčí kvalitního fyzioterapeuta. Hlavní je začít s prevencí včas. Bohužel řada chronických nemocí pohybového aparátu končí operací, což určitě není dobře.

Lidovky.cz: Dá se těmto následkům předcházet?
Klíčové je výše uvedeným příznakům a následkům předcházet v rámci tzv. primární prevence, což znamená eliminovat rizika a příčiny nemocí již v zárodku, aby nedošlo k chronickému poškození. V rámci práce s PC to jsou zejména tyto kroky – vhodné ergonomické vybavení a nastavení pracovního místa dle ergonomických standardů, používání výškově stavitelných stolů, pravidelné střídání sezení a stání u PC, věnovat dostatek času vhodným pohybovým aktivitám, pravidelná regenerace (fyzioterapie, masáže, sauna) a kvalitní spánek.

Naše tělo je schopné se adaptovat na většinu činností a zátěže, jen potřebuje naši pravidelnou péči. Můžete si porovnat, kolik času denně věnujete údržbě domácnosti, auta, sportovního vybavení a jak často dopřejeme péči a vhodnou rehabilitaci našemu tělu.

Dlouhé sezení je pro tělo brutální pozice. Létání je nezdravé, říká jógová terapeutka

Lidovky.cz: Je správné si brát léky proti bolesti?
V tomto případě záleží na situaci, intenzitě bolesti a celkovém zdravotním stavu. Prioritní a klíčové je eliminovat příčinu bolesti. Bolest je signál našeho těla, že něco není v pořádku. Někdy ovšem musíme bolest tlumit, abychom mohli začít cvičit nebo se více pohybovat.

Lidovky.cz: Co říkáte na masážní masti?
Masážní hřejivé masti či náplasti mohou pomoci ulehčit od bolesti a uvolnit zatuhlé svaly. V kombinaci s fyzioterapií či kompenzačním cvičením pomáhají ulevit od bolesti a snížit riziko vzniku vážnějších potíží.

Lidovky.cz: Existuje nějaká univerzální rada, jak sedět u PC?
Obecně platí: vhodné vybavení, správné nastavení, pravidelné střídání polohy.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...