Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dlouhé sezení je pro tělo brutální pozice. Létání je nezdravé, říká jógová terapeutka

Lidé

  5:07
Věnovala se judu, potápění, učila plavat, ale jóga ji učarovala natolik, že u ní už zůstala. Studovala mnoho stylů a v Americe vystudovala jógovou terapii, které se věnuje stále. Je jednou z nejznámějších českých lektorek jógy a kreativní ředitelkou Resortu Svatá Kateřin, kde se také věnuje ájurvédě. Při rozhovoru s ní si uvědomíte, že byste se o své tělo měli starat více a pochopíte i jak na to.

Sezení je pro tělo velmi náročná činnost, když už ale musíme denně prosedět tolik hodin, většinou je to těch šest a podle mého názoru je to hraniční, je to opravdu velmi dlouhá doba, je dobré si dávat pauzy a protahovat se. foto: Lucie Čermáková/Artykel

„Naše tělo by spíše stvořeno pro fyzickou zátěž a rozhodně ne na sezení a stres, který zažíváme dnes a denně. Když bychom se na to podívali z pohledu jógové terapie, většina lidí má problém s horním a dolním zkříženým syndromem, to znamená, že svaly proti sobě nefungují, nefungují pak svaly na břiše, ani ty v oblasti bederní páteře a dochází ke špatnému postavení páteře,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Zuzana Klingrová.

Lidovky.cz: Jak dlouho se zajímáte a studujete ájurvédu?
Studovala jsem jógovou terapii. Začala jsem klasickou hatha jógou, přes power jógu až jsem se dostala k tomu, že jsem se začala ptát, co je za tím vším. V roce 2006 jsem se nastoupila na hinduistickou univerzitu v Orlandu, kde jsem studovala vzdělávání lektorů jógy, měli jsme tedy asistovat a postupně přebírat kurzy instruktorů jógy, ale když je vám 28 let, nemáte pocit, že máte co sdělit, takže jsem si k tomu přidala jógovou terapii. Vždy mě zajímalo, jak to vlastně funguje. Když mi tvrdili, že určitý druh očisty čistí střevo, chtěla jsem vědět jak přesně. Samozřejmě univerzita měla i výzkumná centra, kde se zkoumá EEG, EKG a v horizontu let, vidíte, jak to na tělo působí. U nás je jógová terapie vnímaná spíše jako fyzioterapie, ale to není pravda. Jógová terapie je kombinací tantry, to je takový deštník, pod kterým se schovává jóga, ájurvéda a natur terapie.

Zuzana Klingrová

Zuzana Klingrová, zakladatelka Yoga Lounge, se k józe dostala skrze širokou škálu spousta jiných sportů. Začínala s japonským bojovým uměním – judem. Tehdy jí trenéři doporučili cvičení pozdravu Slunce, jako výbornou rozcvičku. Později zjistila, že jóga výborně doplňuje i ostatní sporty, kterým se věnovala – plavání, potápění, kickbox, aerobic, spinning apod. S postupem času začala jógu poznávat hlouběji, jinak než jako výborný způsob protahování. Začala ji studovat a hledat hlubší souvislosti. Ač je dnes Klingrová jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších lektorek jógy u nás, stále se vzdělává dál. Jóga totiž není jen věc, kterou se naučíte a budete lektorovat. Je to cesta k sobě sama a ta trvá celý život – nikdy jógu nebudete „umět.” Stále je co se učit a poznávat. Pravidelně podniká cesty do Indie, Velké Británie a Ameriky, kde se zúčastňuje seminářů, kurzů a přednášek. Přes týden cvičí jógu v Praze, o víkendech v resortu Svatá Kateřina na Vysočině. V říjnu ji vyjde první kniha.

Lidovky.cz: Co vám přijde na ájurvédě nejzajímavější? 
Snažím se podle jejích principů žít a velmi se na ní líbí to, že můžete dělat mnoho věcí ještě než vypukne v těle nějaký problém. Spousta věcí je také neuvěřitelně intuitivních. My už tak trochu intuici neumíme používat, ale vedla bys nás správně. To dokáže jóga, obnovit instinkty a to, že začneme zase tělo poslouchat. Ájurvéda a jóga jsou prostě sestry a oddělit se nedají. Tělesná jóga vás naučí pochopit své tělo a naslouchat mu. Když se někdy lidí ptám na józe jestli je nebolí kost křížová, často ani nevědí, že nějakou takovou mají. Neznáme svá tělo a to je problém. Během jógy pochopíte, kdy a kde jaký sval pracuje. A ájurvéda vám dá návod, jak s ním zacházet během dne a během ročního cyklu.

Lidovky.cz: Kdy se dá s ájurvédou začít?
S ájurvédskými programy můžete začít kdykoli, na to není sezona, nikdo vám neřekne ani kdy je ten správný čas, to musíte cítit vy.. Doktoři, terapeuti i kuchaři jsou zde neustále, takže člověk opravdu může začít kdykoli. Pak máme programy, které pevné termíny mají. Třeba detoxikační, ale také lidi učíme, jaký je rozdíl mezi ájurvédskou a jogínskou očistou, učíme je, jaké techniky mohou zařadit do běžného pracovního dne a přesto se očistí. Spoustu maličkostí můžete pro své tělo udělat ráno. Existuje třeba ájurvédský džem (chyawanprash) a ten pomáhá nastartovat trávicí trakt, posiluje imunitu, pomáhá harmonizovat rozdíl mezi sympatickým a parasympatickým nervovým systémem, což se děje při stresu. Když si dáte každé ráno lžičku, tak prokrvíte parasympatický systém, který je spojený s nervovým systémem, a zlepšíte trávení, protože harmonizujete střevní mikroflóru. Nesmíme zapomínat, že tlusté střevo a jeho fungování je pro lidský organismus velmi důležité.

Lidovky.cz: A jak by tedy měla jógová a ájurvédská praxe probíhat?
Vždy by měla probíhat především v souladu s ročním obdobím, jsou dechové techniky, které dokážou tělo prohřívat, ty jsou vhodné skoro celý rok, až na léto, kdy je opravdu velké teplo. Tam se nehodí, prohříváním v létě získáte leda tak angínu. Člověk by měl vždy dbát na to, kde se právě nachází, teď jsme tady, je začátek jara, ale dnešní možnosti jsou takové, že za osm hodin můžete být třeba na Havaji, kde je velké teplo a vy musíte tělo nechat přivyknout, začít jíst jinak a tak dále.

Každé má svoje a člověk, který pracuje fyzicky by měl zase chodit na masáže a...
Kdyby třeba naše zdravotnictví věnovalo více pozornosti ženě po porodu než...

Lidovky.cz: Když mluvíte o rychlých přesunech z místech na místo a cestování. Nejsou pro tělo takové přesuny, třeba několikrát za rok, náročné?
Jsou náročné velmi. Když znáte zákonitosti toho daného období, když víte, jak pracovat s jet lagem, když umíte správně používat doplňky stravy, které právě ájurvéda má, je to pro tělo snazší. Nebudeme si ale nic nalhávat, cesty letadlem jsou pro tělo brutální. Suchý vzduch, sezení, lidé s trombózami si musí píchat heparin. Sezení přetěžuje lymfatický systém, není to prostě zdravé.

Lidovky.cz: To je tak trochu další problém dnešní doby, lidé tráví v sedě šest až osm hodin denně.
Sezení je pro tělo velmi náročná činnost, když už ale musíme denně prosedět tolik hodin, většinou je to těch šest a podle mého názoru je to hraniční, je to opravdu velmi dlouhá doba, je dobré si dávat pauzy a protahovat se. Dnes už se v kancelářských budovách dělají tělocvičny a je dobré je využívat. Sezení není dobré pro krevní zásobení dolních končetin, není dobré ani pro vnitřní orgány v oblasti pánve a už vůbec to není dobré pro srdce a pro páteř.

Lidovky.cz: Řekla byste, že je pro tělo sezení „namáhavější“ než fyzická práce?
Každé má svoje a člověk, který pracuje fyzicky by měl zase chodit na masáže a nezatěžovat tělo jednostranně, ale skutečně naše tělo by spíše stvořeno pro fyzickou zátěž a rozhodně ne sezení a stres, který zažíváme dnes a denně. Když bychom se na to podívali z pohledu jógové terapie, většina lidí má problém s horním a dolním zkříženým syndromem, to znamená, že svaly proti sobě nefungují, nefungují pak svaly na břiše, ani ty v oblasti bederní páteře a dochází ke špatnému postavení páteře. Kostrč a pánev jsou stavební kameny páteře, pokud nefungují dobře, páteř se prohýbá. A dochází ke zhoršení fungování nervové soustavy, prokrvení vnitřních orgánů a tak dále.

Kdyby třeba naše zdravotnictví věnovalo více pozornosti ženě po porodu než narozenému dítěti, předešlo by se mnoha komplikacím, které na ženu čekají v budoucnu, jako problémy se štítnou žlázou. Když se například předsouváme krční páteř, tak nepřemluvíte krev, aby tam tekla tam, kam má, ono to neumí s oklikou, teče rovně. Jinak to neumí. Takže když budete fyzicky pracovat, alespoň budete svaly používat, při sedu nikoli.

Lidovky.cz: Když se vrátím k tomu, co jste řekla, že lékaři by měli po porodu více pečovat o matku, jak jste to myslela a v čem konkrétně? 
Je to hrozně těžké, protože jsou do toho zapojené hormony, navíc hraje důležitou roli i to, jak žena dlouho kojí. Ale ve chvíli, kdy otěhotní až do doby, kdy kojí se do těla uvolňuje hormon relaxin, který způsobuje rozvolnění těla, aby se při porodu mohla rozestoupit pánev, aby se mohly porodní cesty otevřít. Kojení tento stav uvolňuje. Jenže s tím souvisí to, že pak ženy mají zničená zápěstí a ramena, protože klouby se stále rozvolňují. Pokud porod probíhá úplně normálně a cítí se dobře, tak třeba hned po porodu než se nalejí prsa, by se žena měla otočit na břicho a dýchat proti podložce, pomáhá to vrátit dělohu a břišní svaly. Navíc poslední čtyři měsíce jistě na břiše neležela. Z pohledu ájurvédy není tedy dobré na břiše spát, ale v takovou chvíli jako terapeutickou techniku to lze použít. V šestinedělí pak musí být ženy opatrné, ale mohou dělat dechové techniky, kterými vrátí přímý břišní sval do normální pozice. A tím se začne uvolňovat bederní páteř. Žádné ženě bych samozřejmě nedoporučovala dělat sedy lehy a něco podobného, tělo potřebuje čas. Urputnost není na místě.

Naše tělo by spíše stvořeno pro fyzickou zátěž a rozhodně ne sezení a stres,...

Lidovky.cz: Máte nějakou zkušenost s tím, jak na ájurvédské techniky pohlíží doktoři?
Jsou doktoři, kteří jsou tomu nakloněni. Jistě to závisí na tom, kdo se s čím v životě potkal, kdo je vzdělával a tak dále. Někteří jsou svou cestou a nezajímá je nic než jejich specializace, ale setkávám se s doktory i zde ve Svaté Kateřině, jezdí sem a když mluvím o očistě nosních dutin pomocí konývky, kterou běžně koupíte v lékárně a je to vlastně původní jógínská technika, tak doktoři z ORL to kvitují s povděkem. Čistí se tak nosní dutina, ale i vedlejší nosní dutiny. Dím příklad, vezu vás do sklepa, kde je hrozně moc prachu, když vyjdete ven, začnete smrkat a kýchat. Tělo, když chce něco vypustit, tak vytváří hlen a to je princip jedné z ájurvédských dóš – kaphy, která souvisí s elementem země a vody, je taková těžká, jako třeba olej. Chová se pomalu, ta nás třeba ovládá teď na jaře, proto ta jarní únava a jarní očista. Vůbec nezáleží na tom, zda li budete držet půst, nebo pít detoxikační čaje, vaše tělo se bude teď na jaře čistit. Když dýcháte alergen, tak začne vytvářet alergickou rýmu, cokoli v těle zůstává, nedělá dobrotu, když hlen nepůjde ven, ucpou se dutiny, což ale může vést i k pískání v uších – k tinnitu.

Zuzana Klingrová

Lidovky.cz: Tinnitus je ale stav, který západní medicína vyléčit neumí. Dá se zmírnit či vyléčit pomocí ájurvédy?
Tinnitus může souviset s předsunutím krční páteře a tedy nedostatečným prokrvením mozku a nebo tedy ucpanými dutinami. Lékařky z ORL, které sem jezdí pravidelně, si velmi pochvalují právě konvičku, do které se lije pouze solný fyziologický roztok, nic jiného do těla nepatří. Slaná voda je roztok, který je obsažen v buňkách těla, takže nehrozí ruptury ani nic podobného. Slaná voda rozpouští hlen.

Ájurvéda

O Ájurvédě „Ayur“ znamená život a „Veda“ je v překladu věda. Ájurvéda, pět tisíc let starý léčebný systém, který bere v úvahu vše, co člověka ovlivňuje: životní prostředí, stravu, pohyb, duševní i duchovní život. Svými postupy se snaží o úplné odstranění onemocnění, nikoli pouze vymizení bolestivých stavů a projevů nemoci. Ájurvéda vždy hledá příčinu stavu a harmonizuje všechny tělesné systémy – přivádí tělo zpět k dokonalé rovnováze. Od roku 1982 je Ájurvéda uznána Světovou zdravotnickou organizací jako účinný léčebný systém. Často je nazývána “matkou všech léčebných metod” a dnes konkuruje i nejnáročnějším lékařským vědám a nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků a s kladným vlivem na životní styl, např. v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává. V rámci ájurvédy se hovoří o principu pěti elementů, které jsou základem všeho: voda, země, vzduch, oheň a éter. Tyto prvky se v různých kombinacích objevují v každém z nás a utvářejí naši jedinečnost. Společně tvoří tzv. tri – dóša systém.

Lidovky.cz: Zmínila jste kaphu, jednu z dóš. Co to vlastně dóši jsou a co jak se s nimi pracuje?
Podle ájurvédy je dóša základní energetická charakteristika a základem trvalého zdraví je rovnováha tří dóš (tridóša). Existují tři: váta, pitta a kapha. Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš. Váta je kombinace vzduchu a éteru, pitta – to je kombinace ohně a země a kapha – to je země a voda. Ájurvéda je založena na těchto pěti elementech, které jsou zastoupeny ve všem okolo nás – v psovi, kočce, jídle. Prostě všude. Je ale důležité říci, že se vám poměr dóš v těle věkem mění. S každým elementem také souvisí chuť. Podle ájurvédy by tedy jídlo – každé jídlo – mělo obsahovat všech pět elementů a tedy chutí. Lidem často přijdou kombinace ájurvédských talířů až směšné, ale je to z tohoto důvodu.

Lidovky.cz: Jak se dóši určují?
Je to pulsní diagnostika, prostě bude poslouchat váš puls. Je to velmi těžké, ájurvédští doktoři se to také velmi dlouho učí. Ale oni to vidí hned, když se na vás podívají, pulsem si to ověřují. Třeba kaphy jsou takoví medvídci, i když budou bydlet v tělocvičně, nikdy z nich nebudou kulturisté. Pity jsou sportovci s dobrým svalovým tonusem.

Lidovky.cz: Vy prý podle ájurvédy vaříte i svému pejskovi..
Můj pes je kombinací kaphy a pitty, věkem se mu ale začala zvedat váta, vysychá mu kůže a zhoršila se mu činnost trávicího traktu. Takže to, co před tím dostával už dnes prostě nestráví. U psa to člověk vidí navíc okamžitě, protože mají rovné střevo, je to znát hned. Takže jsem mu začala vařit a je po problémech.

Lidovky.cz: A co mu vaříte?
Vždycky je v jídle červená čočka nebo třeba mungo fazole – jako zdroj bílkovin, samozřejmě je tam vždy maso, také mrkev, rukola a teď na jaře více zelených potravin. Psi žerou všechno. Kromě tedy čokolády, ořechů a hroznového vína. To jsou potraviny, které jim opravdu nedělají dobře. Dokonce jsem viděla kuchařky pro psy.

Lidovky.cz: Jídlo je tedy jedna věc, ale jak si stojí čaj a káva v ájurvédě?
Čaj se počítá jako součást jídla. Když se člověk nají, tak od prvního sousta začnou probíhat trávicí procesy, takže nemáte čaj ani kávu pít hned, ale třeba počkat půl hodinky. Protože když jíte maso nebo meruňky, prostě cokoli, co obsahuje železo a napili byste se nápoje, který obsahuje tein či kofein, tak proces vstřebávání železa do krevního oběhu zastavíte. Vůbec neproběhne. Takže sice jíte potraviny, které obsahují železo, ale vaše jídlo z toho nic nemá a tak může velice snadno vzniknout anémie. Stačí tedy jen chvíli počkat. Ale trávení je věc složitá, třeba slinivka břišní, která uvolňuje inzulin potřebuje až pět hodin mezi jídly, aby znova dokázala inzulin vytvořit.

Dóši

Ájurvéda zná 3 základní energie neboli funkční principy, které se nacházejí v lidském těle i ve všech ostatních strukturách. V češtině pro tyto tři principy neexistují vhodné ekvivalenty, takže pro ně používáme původní sanskrtské názvy – váta, pitta a kapha.

Energie je potřebná k tomu, aby se tekutiny a živiny dostaly k buňkám a aby naše tělo vůbec fungovalo. Energie je potřebná též pro zpracování potravy, pro udržování buněčné struktury atd. Váta je energií pohybu, pitta je energií zažívání a kapha “se stará” o “promazání” a strukturu těla. Všichni lidé mají vátu, pittu i kaphu, ale jedna z nich je vždy dominantní, druhá je zastoupena méně a třetí z nich má vliv nejmenší.

K tomu, abychom porozuměli stavu rovnováhy, je nezbytné nejdříve pochopit, jak fungují principy váta, pitta a kapha (tyto principy se v sanskrtu nazývají dóši). Podle ájurvédské filozofie je celý vesmír souhrou energií 5 elementů – éteru, vzduchu, ohně, vody a země. Dóši váta, pitta a kapha jsou kombinacemi těchto pěti prvků, které tvoří doslova vše kolem nás.

Lidovky.cz: Jinými slovy by lidé neměli jíst svačinky? A jíst jenom třikrát denně?
Ano. Podle ájurvédy se jí pouze třikrát denně, protože tělo potřebuje trávit a regenerovat. Takže když si dáte snídani, pak za hodinu čaj, za další hodinu svačinku a za další hodinu kávu, tak se inzulin uvolňuje neustále a slinivka není schopná ho tak rychle vyrábět. Když se podíváte na statistik, tak dříve stařeckou cukrovkou opravdu trpěli především staří lidé, dneska už ji mají lidé kolem čtyřiceti, ale i mladší.

Lidovky.cz: Je tedy možné, že za obrovský nárůst nemocných právě cukrovkou může to, že jíme až příliš často?
Ano, kontinuálním jedením. Je to prostě takto – když si lehnete a jdete spát, spíte, potřebujete na to nějaký čas, nejlépe osm až devět hodin), stejný čas potřebují vnitřní orgány k tomu, aby mohli trávit.

Lidovky.cz: A co cukr? Když se stravujete podle ájurvédy, můžete konzumovat cukr?
Nepoužívá se úplně klasický cukr. Hodně se sladí kokosovým mlékem a medem. Ájurvéda nesouvisí s veganstvím.

Lidovky.cz: A alkohol?
Ájurvéda je jednoznačná, alkohol ne. Když už tedy ano, tak jedině jako součást jídla. Zajímavá je káva, tu ájurvéda nezakazuje, pokud je součástí jídla a je v ní trochu mléka. V Indii samozřejmě nepoužívají kravské, to je nápoj bohů, ale používají mléko buvolí. Což u nás těžko seženete.

Lidovky.cz: Lze použít i rostlinné? Přeci jen intolerance na laktózu je také čím dál častějším problémem.
Myslí, že to bylo i dříve stejné, jen si to lidé neuměli vysvětlit a identifikovat. Jsou lidé, kterým celý život zůstane enzym, který dokáže laktózu štěpit a pak jsou lidé, kteří ho ztratí v dospívání nebo ve třiceti.

Lidovky.cz: Jak často by lidé měli jógu cvičit?
Určitě denně, ale není nutné, aby to byla celá hodina. Je dokonce prokázané, že když jste ve velkém stresu, neměli byste provádět ásánovou praxi. Samozřejmě něco jiného je, když si lehnete na zem a prodýcháváte se a něco jiného, když začnete dělat stoje na hlavě. To už pro tělo není zdravé.

Zuzana Klingrová

Lidovky.cz: Jak se od sebe jednotlivé druhy jógy liší? 
Dneska je to moderní, škatulkovat, ale třeba hormonální jóga, to není druh jógy, protože pokaždé, když začnu zhluboka dýchat a soustředit se na dech, okysličuji mozek a tím stimuluji podvěsek mozkový a tím i hormony. Jóga je prostě jedna. Pak se pouze mění přístupy ásánovým praxím. Ale stále platí – jóga a ájurvéda jsou sestry. A ještě musím dodat, že ájurvéda, jako věda o životě vychází z jednoduchých principů, mnoho jógových pozice se jmenuje po zvířatech. Protože když se podíváte na zvířata a děti, jednají intuitivně, pes si po jídle vždy lehne na levý bok, po zátěži na pravý. Tak by to měli dělat i lidé. Usínání na levém boku je lepší pro trávicí trakt, proto by na něm lidé měli usínat. Na pravém boku bychom měli ležet po zátěži proto, abychom ulevili srdci. Podívejte se na děti. Když jsou unavené a přetažené, položí se na zem a zvedají hlavu nahoru – to jsou ty stoje na hlavě. Aby se hlava okysličila, ztlumila se mentální činnost a údajně, když se hlava dotkne země, dochází k resetu mozku. Jóga vás naučí přístupu k sobě samému, to je to nejdůležitější, ale paradoxně se toho mnoho lidí bojí. Když vyřešíte ale tento základní vztah, budete šťastnější. 

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...