8. ledna 2012 21:43 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Belgie jako třetí evropská země zvládla transplantaci obličeje

Transplantace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transplantace (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRUSEL Belgie se po Francii a Španělsku stala třetí evropskou zemí, která zvládla transplantaci obličeje. Podle agentury AFP o úspěšné operaci informovali představitelé univerzitní nemocnice v Gentu. Tým lékařů před týdnem obličej zesnulého dárce transplantoval znetvořenému pacientovi, kterému chyběly rty, ale také svaly a nervy.

Na zákroku se podílelo 65 lékařů a operace trvala dvacet hodin. Podle vedoucího lékařského týmu Phillipa Blondeela dopadla nad očekávání dobře.

"Je v pořádku, po šesti dnech se mu vede dobře, dokonce už byl schopen spolknout trochu vody," popsal Blondeel pacientův stav.

Překvapením prý je, že se muž už také pokouší mluvit. "Netušili jsme, že bude schopen mluvit tak záhy," řekl šéfoperatér.

První částečná transplantace obličeje byla provedena v roce 2005

Belgie je po Francii a Španělsku třetí evropskou zemí, kde se transplantace obličeje uskutečnila. Předtím se na světě povedlo dát nový obličej osmnácti pacientům. Belgičan, který si nepřál zveřejnit své jméno a chce i s rodinou zůstat v anonymitě, je devatenáctý.
Transplantace obličeje je relativně novou chirurgickou disciplínou. První taková částečná transplantace byla provedena ve Francii v roce 2005.

ČTĚTE TAKÉ:

Obličejovými transplantacemi se proslavil také český lékař Bohdan Pomahač, který se na tuto oblast specializuje v nemocnici v americkém Bostonu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz