Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budoucí vakcína už proti chřipce ochrání na léta

Zdraví

  10:35
Je jen otázkou času, kdy bude dostupná univerzální chřipková vakcína, která bude chránit proti mnoha typům viru současně po několik let, popisuje profesor mikrobiologie Jiří Městecký, který působí na americké Alabamské univerzitě a patří ke světové špičce v oblasti slizniční imunity.
Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto).

Očkování proti prasečí chřipce (ilustrační foto). foto: Reuters

LN: Proč pořád nemáme vakcínu, která by zajistila ochranu proti chřipce na několik let?
Na celém světě pracuje mnoho výzkumných týmů, které se snaží takovou univerzální chřipkovou vakcínu vytvořit. Mechanismus účinku každé vakcíny je založen na vyvolání reakce imunitního systému na očkování, díky níž si organismus vytvoří potřebné protilátky. Dnes se vědci snaží vytvořit nový typ vakcíny proti chřipce, která by cílila na takové části chřipkového viru, které jsou poměrně stabilní a u nichž neprobíhají mutace. Tím by bylo možné vytvořit protilátky proti více typům viru současně a odpadla by nutnost každoročního opakování vakcinace. Nyní se výzkum uskutečňuje na zvířecích modelech a jeho výsledky jsou slibné. Předpokládám, že je jen otázkou času, kdy se tato vakcína objeví na trhu.

LN: Takže zatím nezbývá než se proti chřipce každý rok přeočkovat?
Ano. Současné vakcíny cílí na chřipkové antigeny označované jako hemaglutinin a neuraminidáza, kterých existuje několik typů, jež se různě kombinují a každý rok mění. Vždy během jarních a letních měsíců se sejdou chřipkoví experti z celého světa a na základě obrovského množství informací z oblasti virologie, epidemiologie a dalších vyberou nejpravděpodobnější typy virů, které by se mohly v příští chřipkové sezoně vyskytnout. S výjimkou několika let byl jejich odhad vždy velmi přesný.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

- Úmrtí na chřipku nejsou nutná

- Hledá se pilulka místo cvičení

Autor:
Témata: vakcína, chřipka, virus

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat