Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi moc solí. Kampaň upozorní na zdravotní rizika

jedlá sůl (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jedlá sůl (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Trojnásobek soli proti doporučení Světové zdravotnické organizace, tedy 15 gramů denně místo pěti, spotřebuje každý dospělý v Česku. Více soli přijímají i děti, včetně kojenců. V Evropě mají vyšší spotřebu jen Turecko, Maďarsko, Chorvatsko a Makedonie.

Uvedlo to v úterý ministerstvo zdravotnictví při startu osvětové kampaně nazvané Nadbytek soli škodí dětem i dospělým. Lidé se v kampani dozvědí, že nadbytečné solení zvyšuje tlak a vede k mrtvici, infarktu, poškozuje ledviny a u dětí se pojí také s obezitou. Po slaném více pijí oblíbené sladké nápoje.

"Odhaduje se, že snížením denního příjmu soli na zhruba polovinu by v ČR klesly cévní mozkové příhody o čtvrtinu a kardiovaskulární onemocnění o 17 procent. Proto je tak důležitá prevence a osvěta," řekl ministr Martin Holcát a přiznal, že osobně také hodně solí, "od zítřka" už prý nebude.

Na slanou chuť je závislost

Ministr spoléhá na osvětu, lidé by podle něj měli vědět, co nadbytek soli způsobuje, aby změnili jídelníček. Důležitý je podle něj i tlak na výrobce, aby množství soli v hotových potravinách postupně snižovali. Prudký pokles by lidé nepřijali, jsou od dětství zvyklí na slanou chuť, mnozí na ní jsou prý až závislí.

Tlak na výrobce spolu s osvětou je nejlevnějším a nejefektivnějším opatřením, potvrdil profesor Graham MacGregor, který z Londýna přijel podpořit kampaň v Česku. Uvedl, že za sedm let se tak podařilo snížit spotřebu soli v Británii o 15 procent, na 8,1 gramu na osobu a den. Tím se prý zabránilo 18 000 mozkových příhod a infarktů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vodítko pro změnu jídelníčku najdou lidé na www.mene-solit.cz. Pomůckou jim může být i papírová pyramidka, na jejíž bocích jsou vyjmenovány potraviny vhodné a nevhodné z hlediska obsahu soli.

Pro kojence jen gram

Největší díl denního příjmu, zhruba 80 procent, je z vyrobených a zpracovaných potravin. Hodně soli je v uzeninách, chipsech, slaných sýrech, sojové omáčce, kečupu, instantních polévkách, předpřipravených jídlech a v jídle z fastfoodů.

"Na den 15 gramů není normální, s tím se organismus těžko vyrovná," podotkl Jan Janda z České pediatrické společnosti. Uvedl, že pro kojence je doporučen jeden gram soli, pro děti od jednoho roku do šesti let dva gramy, pro děti od sedmi do 14 let pět gramů.

"Až 80 procent kojenců dostává po půl roce věku více soli, než je doporučeno. V batolecím věku má nadměrné množství soli ve stravě až 95 procent dětí, u starších dětí se to týká prakticky všech," uvedl Janda. Pro pediatry vydala odborná společnost doporučení, aby dětem a dospívajícím měřili tlak, zejména těm z rodin zatížených vysokým tlakem.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....