Středa 4. prosince 2024, svátek má Barbora
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci vymysleli postup, jak zjistit účinnost léčby deprese

Zdraví

  6:26
PRAHA - Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat po čtyřech až šesti týdnech. Postup Martina Brunovského a Martina Bareše z Národního ústavu duševního zdraví to umožní už po prvním týdnu.
Deprese (ilustrační foto)

Deprese (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výsledky zveřejnil odborný časopis European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience. Depresí trpí v Česku podle odhadu přes půl milionu lidí. Z těch, kteří se léčí, dvěma třetinám zabere první lék, který jim lékař dá. U třetiny se po čtyřech až šesti týdnech čekání zjistí, že je nutno nasadit jiný, a tak to trvá někdy i velmi dlouho, než se pro ně najde ten pravý lék.

Dřívější studie prokázaly souvislost výsledku antidepresivní léčby s řadou biologických, psychologických a klinických faktorů, žádný z nich ale podle vědců nelze považovat za dostatečně spolehlivý na to, aby ho bylo možno doporučit pro použití v běžné praxi.

Elektrická aktivita mozku

Brunovský a Bareš tedy přišli s myšlenkou sledovat dva klinické indikátory odpovědi na léčbu v kombinaci s neurofyziologickým parametrem, tzv. EEG kordancí, což je matematicky vypočítaný parametr, který se stanoví ze záznamu elektrické aktivity mozku.

"První dva parametry se týkají zlepšení klinického stavu pacienta - po prvním týdnu léčby a po druhém týdnu léčby, kdy se provádí objektivní hodnocení závažnosti depresivních příznaků - na to se používají celosvětově platné škály, v našem případě šlo o škálu MADRS. Třetím parametrem byla změna hodnoty EEG kordance, kdy jsme sledovali rozdíl mezi hodnotou na počátku a po prvním týdnu léčby," vysvětlil Brunovský.

PSALI JSME:

Tímto postupem dokázali vědci správně odhadnout dosažení pozitivního či negativního výsledku u 83 procent pacientů. Důležité podle nich také je, že použité postupy jsou relativně levné a nenáročné na přístrojové vybavení. "Námi dosažené výsledky v oblasti predikce antidepresivní odpovědi přinášejí slibný a perspektivní nástroj, který umožní zkrátit dobu strádání pacientů s depresí a významně zredukovat finanční výdaje za neúčinnou léčbu," shrnul Brunovský.

Postup podle Bareše musí být nyní ověřen na větším souboru pacientů a cíleně pro různé konkrétní typy antidepresiv. Nabízí se podle něj také možnost kombinace modelu s dalšími parametry předpovědi z jiných oblastí výzkumu deprese. To je také předmětem současného grantového projektu.

Autoři: ,

Kniha roku