Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chceme všichni zhubnout? Některým kila navíc sluší

Zdraví

  10:04
Sice se nám hůře seznamuje, ale pak už můžeme jen příjemně překvapit. Na nesympatické pohledy na ulici odpovídáme: „Co čumíš?“ Když jste tlustý, potřebujete sebevědomí. Jak jinak přežít v hubeném světě, když máte v pase skoro dva metry? Ne každý tlouštík si ale žije špatně. Někteří věří, že jim kila navíc sluší, jiné dokonce i živí.

Opomíjení zákazníci. Přestože lidí s většími velikostmi je dost, oblečení je málo. Proč? Návrhářům se pro ně nechce navrhovat. Je totiž těžší vyrobit něco, co bude slušet velikosti 46, než u velikosti 34. foto: Profimedia.cz

Náš život zpohodlněl a stal se jednodušším. Většina z nás dobře ví, jak by měla správně jíst a že je dobře se aspoň občas zvednout z křesla, ignorovat výtah, auto a chodit pěšky: přesto podle nového průzkumu STEM/MARK pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu trpí nadváhou či obezitou více než polovina Čechů.

Nemůžete zhubnout? Vsaďte se na internetu.Z výzkumu vyplývá také to, že obezity sice ubývá u lidí s vyšším vzděláním, ale také že k obezitě v dospělosti často vedou nadbytečná kila v dětství nebo že stále více tloustne český venkov.

"Klesá množství pohybu, a to v rámci zaměstnání i ve volném čase. Lidé si už v chatách v zahrádkářských kolonií tak často nepěstují vlastní zeleninu ani netráví víkendy na vzduchu," říká Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. "Díky mailům nemusíme chodit ani na poštu."

Tatranky a televize

Nežerte! A když už musíte, tak jedině salát bez zálivky, doporučuje lidem v satirickém pořadu Malá Velká Británie svérázná lektorka kurzů pro tlouštíky. Opravdoví lektoři hubnutí svým klientům radí pravý opak: Hlavně jezte. Pravidelně, v malých dávkách a pochopitelně jídlo s rozumným obsahem cukru, soli a tuku.

Kurzy pro snižování nadváhy u organizace STOB (Stop obezitě) vede i inženýrka ekonomie Marcela Jelínková. Sama s kily navíc bojuje od doby, kdy ztloustla po dětech. "Manželovi to nevadilo, ale moje máma mi často říkala:,Jen se na sebe podívej, jak vypadáš!‘"

obezita

Nyní čtyřiačtyřicetiletá dáma se rozhodla, že s kily začne bojovat. Dařilo se jí to se střídavými úspěchy. "Vyzkoušela jsem spoustu diet a prošla si desítkami jo-jo efektů, kdy jsem po období diety skončila ještě oplácanější než před ní. Přišla jsem na to, že čím více diet v životě podstoupíte, tím hůře pak svá kila shazujete."

Proto svým klientům na kurzech Marcela Jelínková doporučuje, aby se vykašlali na nesmyslné diety a prostě zdravě a rozumně jedli. A hlavně se hýbali. "Spousta lidí s nadváhou se osype, když slyší slovo pohyb, ale vesměs si pod ním představují sport jako třeba běhání nebo aerobik. Pohyb je ale i chůze nebo plavání."

Pohyb, vytrvalost a povzbuzení

Co vlastně potřebuje člověk, aby se pustil do boje s nadváhou? Osobního trenéra? Výživového poradce?

"Dělali jsme studii, která ukázala, že váhu si do pěti let po ukončení kurzu více méně drží přes polovinu absolventů. Pravda však je, že klienti většinou v řízeném hubnutí pokračují. Navštěvují i nadále různé kurzy a pobyty zaměřené na udržení váhy," říká Jana Divoká ze STOBu.

"Já jsem přesvědčen, že nejdůležitější je pohyb," myslí si Pavel Suchánek. "Tam, kam můžete dojít pěšky, dojděte pěšky. Nepoužívejte výtahy, choďte na dlouhé procházky, v zimě zkuste běžky," doporučuje. Složení potravy je samozřejmě také důležité, ale není to žádná věda.

Čtěte také

"Prostě si vybírejte méně tučná jídla, jezte minimálně živočišného tuku, výjimkou jsou tučné ryby," říká. Dodává také, že různé osvětové programy pro snížení obezity sice nejsou na škodu, ale opravdový dopad můžou mít pouze tehdy, když změní celkový životní styl lidí s nadváhou. Také on zdůrazňuje důležitost výchovy.

"Pokud dětem chybí základy z domova, nic nepomůže."
To, co potřebujeme přinejmenším stejně jako zdravý jídelníček a pohyb, je slyšet od okolí nějaké povzbuzení, shodují se lidé, kteří se potýkají s kily. "Pokud vám nikdo z vašich blízkých nikdy neřekne, že si vedete dobře a že to určitě dokážete, je hubnutí mnohem těžší," říká Marcela Jelínková.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!