Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Chcete hubnout opravdu zábavnou formou? Vyzkoušejte zumbu

Zdraví

  11:06
NEW YORK - Párty nebo úmorné cvičení? Zatímco se někdo svědomitě potí při jednotvárném a namáhavém posilování, tak příznivci zumby se svých nadbytečných kalorií zbaví tancem, napsala agentura Reuters.

Snímek z lekce tance zumba. foto: Reprofoto

Nový revoluční fitness program zumba kombinuje dynamické kreace a taneční prvky především z latinskoamerických tanců, takže při cvičení můžete mít pocit, že jste na moderní párty. "Zumba je přístupná každému, je opravdu zábavná a zúčastnit se jí mohou lidé všech věkových kategorií," uvedla mluvčí Equinox Fitness Carol Espelová.

"Při zumbě budete hubnout s úsměvem. Nemusíte přemýšlet o každém kroku. Pokud dokáže učitel své klienty motivovat, vytvoří prostředí, které jim dovolí stát se nespoutanými," prohlašuje Espelová.

Zumba kombinuje prvky z mnoha tanců
Na lekcích zumby v New Yorku se uplatňují především prvky ze samby, merengue, rumby, hip hopu a dalších tanců. "Něco jde hůře, něco téměř bez námahy. Každý si může vybrat, co chce," dodala Espelová.

Střídání pomalých a rychlých rytmů umožňuje efektivní spalování tuků a formování celého těla. Taneční kroky jsou zároveň vymyšleny tak, aby byly co nejjednodušší. "Mnoho prvků se opakuje, takže si jednotlivé pohyby dobře osvojíte a rychle se je naučíte," ujistila Espelová.

Důležitá je zábava, ne technika
"Při zumbě se však důraz na techniku neklade. Hlavní věc je, aby to bylo zábavné." Zumba vznikla úplně náhodou jednoho dne v 90. letech v Columbii, když fitness trenér Beto Peréz zapomněl doma svou obvyklou hudbu na aerobic.

Jediná kazeta, kterou měl právě u sebe, obsahovala latinskoamerickou hudbu typu salsy a merengue. Peréz tedy na tuto hudbu improvizoval - a zumba byla na světě. Tato hodina patřila k jeho nejpopulárnějším.

Z Kolumbie do Spojených států
Po úspěchu v Kolumbii uvedl Peréz zumbu také do Spojených států. Dnes se podle informací na oficiálních webových stránkách zumby vyučuje na více než 40.000 místech v 75 zemích.

"Myšlenka, že cvičení má být zábavné, je velmi přitažlivá pro mnoho lidí, kteří by jinak cvičit nechtěli," uvedl Fabio Comana, odborník na cvičení a příznivec zumby.

"Zumba je jednou z možností, jak tyto lidi ke cvičení přilákat," dodal Comana, který věří, že se obliba zumby zvýší také díky velké sledovanosti amerických televizních show, které propagují právě tanec.

Jedna lekce = 500 kalorií
"Nadšení pro tanec opravdu pomáhá zvyšovat zájem o zumbu," potvrdil Comana a doplnil, že jednohodinová lekce pomůže spálit až 500 kalorií.

"Myslím, že zumba byla původně zaměřena na mladé moderní lidi," domnívá se Comana. Potvrzuje to i samotný název zumba, který pochází z kolumbijského slova znamenající rychlý.

"Popularita zumby je na vzestupu. V některých kurzech je doplněna o cvičení s činkami, a umožňuje tak i posilování." Na září se plánuje další novinka - aqua zumba, která spojí tradiční cvičení v bazénu s prvky latinskoamerických tanců.

"Fitness ve vodě oslovuje hlavně starší zájemce, protože voda tlumí nárazy, lépe se v ní cvičí a lidé si tolik nezatěžují klouby." Co se týče různých typů zumby, Comana je vítá: "Bavit se a při tom cvičit, to opravdu není špatná věc."

Autoři: ,