Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Jste po zimě unavení? Posilovna je ztráta času, vyběhněte ven'

Zdraví

  9:29
Jak začí t po zimě se sportem? Jít si raději zaběhat ven, nebo si nastavit pravidelný trénink v posilovně. A jak pro sebe najít přiměřený pohyb? " Je dobré se věnovat základním pohybovým aktivitám, například běhání, jízdě na kole nebo kolektivním hrám s přáteli," říká fyzioterapeut z Canadian Medical Care Zdeněk Louda.

Sport (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Zima je období, kdy většina lidí nesportuje. A s jarem chce začít - běhat, vyjet na kolo. Co byste lidem doporučil?
Zima je pro přírodu období hibernace, období odpočinku. Většina z nás žije životní stylem, který není v souladu s přírodou. V zimním období stáváme a usínáme ve stejnou dobu jako v létě. To zapříčiňuje, že místo toho, abychom si přes zimu odpočinuli, ještě více se unavujeme. Jedna z příčin jarní únavy. Na jaře je všechno v rozkvětu a rozpuku, ale většina lidi nemá tu sílu, protože si ji životním stylem přes zimu neušetřili. Důležité je pokud se lidé po zimě cítí odpočatí, aby se do fyzické aktivity pustili. Pokud se po zimě cítí unavení, tak by se měli zamyslet nad tím, zda nedělají něco špatně - jestli dostatečně spí, odpočívají a dodržují správnou životosprávu.

Lidovky.cz: Jak po zimě začít s tréninkem?
Ten kdo trénuje pravidelně a má se sportem zkušenost, bude určitě vědět jak si vhodný trénink nastavit. Prvním předpokladem pro člověka, který není pravidelným sportovcem, je cítit se po zimě dostatečně odpočatý a mít na sport dostatek síly. Druhým předpokladem je, že si vybere sport, který ho bude bavit a motivovat. Nesportovci doporučuji jít z hlediska zátěže zlatou střední cestou - vše s mírou.

Lidovky.cz: Je dobré chodit do posiloven nebo by lidé měli i ve městě dát přednost pohybu venku?
Pokud nejsme po zimě znaveni, tak je škoda trávit pohybové aktivity zavření někde v posilovně. Jednoznačně doporučuji sportování venku, na čerstvém vzduchu a na sluníčku, což má nejenom blahodárný vliv na fyzickou kondici, ale rovněž na psychiku. Co se týká konkrétních aktivit, tak je dobré se věnovat základním pohybovým aktivitám, například běhání, jízdě na kole nebo kolektivním hrám s přáteli.

Lidovky.cz: Co byste poradil lidem, kteří necvičili nikdy a teď se rozhodli, že s tím něco udělají?
V tomto období je důležité nepodlehnout různým reklamám, typu přijdete k nám, my vám připravíme komplexní program pro vaše tělo. Zde hrozí reálné nebezpečí vyčerpání, přetažení nebo dokonce úrazu. Podstatné je, jestli člověk opravdu chce začít cvičit nebo sportovat.  Pokud ano, je potřeba si vybrat aktivitu, která nás bude bavit a motivovat.

Lidovky.cz: S jarem se váží také půsty, detoxikační diety a diety vůbec. Je pro organismus tento postup prospěšný?
Zde bych lidi rozdělil zjednodušeně do dvou skupin. V první jsou ti, kteří se během zimního období stravovali relativně zdravě, nicméně přijímali větší množství potravy a měli málo pohybu. V tomto případě má detoxikační dieta své opodstatnění. Ve druhé skupině jsou lidé, kteří ač obézní jsou paradoxně podvyživení. Jejich tělo má málo energie jednak z důvodu nedostatku odpočinku a dále z důvodu nevhodné stravy. Tato energie nestačí k jejich zdravému fungování. Pokud bychom těmto lidem naordinovali detoxikační dietu, tak jejich tělo můžeme ještě více oslabit nebo dokonce mu můžeme ublížit. Tuto problematiku je potřeba konzultovat s výživovým specialistou, který má širší záběr, tzn. člověk, který rozumí tělu, psychice a životosprávě.

Lidovky.cz: Máte nějaké rady pro ty, kteří se se sluncem rozhodli vyjít ven? Jak se nepřetěžovat? Jak poznat, co je pro tělo adekvátní?
Pokud se člověk cítí plný síly, energie a zároveň má chuť a motivaci, tak by měl určitě na jaře začít s aktivním pohybem. V případě že se cítíme unavení a na aktivní pohyb nemáme náladu, v tom případě bychom měli začít prvně s životosprávou. Nedržet žádný půst nebo dietu, ale vyváženou stravou doplnit energii pro aktivní pohyb. U vrcholových sportovců platí, že jejich výkon je složen ze 70% z výživy a 30% ze samotného tréninku. Tělo bychom měli zatěžovat postupně. Není možné se začít věnovat aktivitě způsobem, že jsem pracovně na 100% vytížen a uvažuji, že budu třikrát týdně běhat velké množství kilometrů. Energii musíme brát z nějaké rezervy a záleží  jak velké rezervy máme vytvořeny, tomu by měla odpovídat i fyzická zátěž.

Autor:
Témata: zima, sport, trénink

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...