26. listopadu 2013 6:15, aktualizováno  20:59 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Chlapec trpí neznámou nemocí. Česká Lípa pro něj vyhlásila sbírku

Pacient - ilus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient - ilus | foto: Shutterstock

ČESKÁ LÍPA Od jedenácti trpí Ladislav Hasmand z České Lípy neznámou nemocí, má obrovské otoky nohou, kvůli kterým se nemůže hýbat ani s pomocí invalidního vozíku. Už 15 let je tak prakticky upoután na lůžko, těžko se mu dýchá, trpí častými záněty. Česká Lípa teď vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc těžce nemocnému chlapci a jeho rodině.

Nyní je Láďa hospitalizován v Liberci a rodiče za ním téměř každý den dojíždějí, řekla novinářům starostka Hana Moudrá (ODS).

Rodina je na tom podle starostky velmi špatně. Láďův tatínek opustil práci, aby se o chlapce mohl starat, maminka je těžce nemocná a prakticky nevidomá. Rodina žije jen z jejího invalidního důchodu a příspěvku na péči o chlapce, ten ale v době jeho hospitalizace nedostává. Město chce sbírkou rodině pomoci, měla by začít 1. prosince vánočním jarmarkem na vodním hradě Lipý a skončí na Silvestra.

Kasičky po městě

Peníze chce radnice vybírat do kasičky, kterou lidé najdou na akcích po celém městě. Hodlá také zřídit speciální účet a starostka se chystá oslovit i místní firmy. Pomoci chtějí například i členové turistického oddílu TOP Chippewa, kteří budou na jarmarku v neděli prodávat topinky a čaj a celý výtěžek pak vhodí do kasičky pro těžce nemocného mladíka. "Pokud nám zbudou nějaké peníze ve fondu městské rady, věřím, že českolipští radní rozhodnou peníze věnovat právě na sbírku pro Láďu," dodala starostka.

Peníze z kasičky i speciálního účtu převede radnice ještě v lednu na účet Hasmandových. Peníze budou moci použít na úhradu poplatků v nemocnici, případně na Láďův pobyt na zahraniční klinice, nákup léků či kompenzačních pomůcek.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz