Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Choroby od hlavy až po paty? Vyhněte se nadměrnému sezení

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

PAŘÍŽ - V roce 2009 pracovalo podle výzkumného institutu Insee 75 procent aktivních Francouzů v terciární sféře. Převážná většina z těchto 25,6 milionu lidí tráví celý den v kanceláři, před počítačem. Není pochyb o tom, že celodenní sezení není pro zdraví dobré, ale v čem přesně? Píše to francouzský deník Le Monde.
  6:16

V americkém listu The Washington Post čtyři experti uvádějí celou tabulku, v níž jsou zaznamenány neblahé vlivy sezení na tělo (sitting disease), od těch nejběžnějších a nejzjevnějších, jako jsou bolesti v zádech, až po ty nejvíce znepokojivé, jako je rakovina tlustého střeva.

Choroby od hlavy až po paty

Dozvídáme se, že sezení po dobu osmi hodin denně, což je podle deníku průměr u dospělého Američana, vyvolává choroby "od hlavy až po paty". Jde mimo jiné o choroby srdce a slinivky břišní, degenerativní choroby svalstva, problémy s krevním oběhem a dokonce zpomalení mozkové činnosti. Neboť při sezení se vše zpomaluje! American Cancer Society bila v roce 2010 na poplach. Zveřejnila studii, v níž se uvádělo, že osoba sedící více než šest hodin denně má o 20 procent vyšší riziko úmrtí než osoba sedící pouze tři hodiny denně.

Nepropadejme však panice. The Washington Post vysvětluje, jak tyto negativní účinky sezení zmírnit. Dbejte především o správné držení těla a během sezení si udělejte několik kratičkých přestávek, kdy si protáhnete a uvolníte zejména šíjové svalstvo.

ilustrační foto

Pokud máte možnost, je samozřejmě vhodné sedět co nejméně. Podle studie publikované v roce 2012 v British Medical Journal lidé, kteří omezí dobu strávenou vsedě na tři hodiny denně, získají v průměru rok a půl života navíc.

Zvedněte se ze židle, když zdravíte kolegu, jděte si pro kávu a na toaletu. Jen tento drobný pohyb v kanceláři může podle jedné studie omezit negativní účinky sezení na vaše zdraví. Podle italského listu La Repubblica má celodenní sezení v kanceláři zhoubné a nenapravitelné dopady na organismus.

Sedavé zaměstnání zvyšuje riziko rakoviny

Podle studie American Cancer Society mají zaměstnanci sedící denně více než šest hodin o 20 procent vyšší úmrtnost než ti jejich kolegové, kteří na židli stráví méně než tři hodiny.

Nepřehlédněte

Francouzský týdeník L´Express informuje o australské studii, podle níž více než deset let trvající sedavé zaměstnání zdvojnásobuje rizika vzniku rakoviny, zejména tlustého střeva a konečníku. Kromě rakoviny jsou osoby se sedavým zaměstnáním ohroženy také cukrovkou a obezitou. Americký expert z Centra biomedicínského inženýrství v Penningtonu Marc Hamiltom varuje: "Také svaly potom reagují jako svaly mrtvého koně. To může zavléci náš metabolismus do propasti." pel hej

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!