Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Císařským řezem, prosím.’ Jak a proč rodí Češky?

Zdraví

  8:40
Každý rok přibývá v Česku žen, které přivedou na svět dítě císařským řezem. Loni to byla už každá čtvrtá matka. Některé z nich nemají na výběr a zákrok se skalpelem je pro ně jediné řešení, jiné tuto variantu volí dobrovolně. Císařský řez na přání se stává běžnou prosbou a řada lékařů se od něj budoucí matky ani nepokouší odradit.
Těhotná - ilustrační foto.

Těhotná - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Netušila jsem, že něco jako císařský řez na přání existuje, vypráví dnes třiačtyřicetiletá matka, které se před třemi lety narodil v pražské porodnici na Vinohradech prvorozený syn Tadeáš. Když byla těhotná, její kamarádka, která už tehdy měla porod za sebou, jí ale řekla, že to možné je. „Měla jsem z porodu strach, hlavně kvůli věku. Bála jsem se, že to nezvládnu,“ vysvětluje pohnutky, proč o císařském řezu začala uvažovat.

„Ptala jsem se na to svého gynekologa, ten mi řekl, že je to sice operace, nijak mě od toho ale neodrazoval,“ pokračuje ve vyprávění. Stejně tak jí nic nerozmlouval ani lékař v poradně pro rizikové těhotenství, kam těsně před porodem chodila. Ba naopak, císařský řez jí prý sám od sebe nabídl. „Zeptal se mě, jestli vzhledem k pokročilejšímu věku chci rodit normálně, nebo raději císařem,“ dodává.

Císařskému řezu by se ale nakonec stejně nevyhnula kvůli tomu, že měla příliš vysoký tlak. „Kdybych věděla, jaké to bude, asi bych si ho už bez důvodu nepřála. První dva dny po porodu jsem měla strašlivé bolesti,“ říká matka s odstupem času.

Nejčastější důvod: strach

Počet císařských řezů v Česku každým rokem přibývá. V roce 1999 rodilo 87 tisíc žen a dvanáct procent z nich tehdy podstoupilo císařský řez. O čtrnáct let později, v roce 2013 (tento rok je aktuálně posledním rokem, který má Ústav zdravotnických informací a statistiky zpracovaný), rodilo téměř 104 tisíc žen a počet císařských řezů přesáhl 25 procent. O žádnou českou raritu ale nejde. Procento takto vedených porodů se zvyšuje celosvětově. Například v sousedním Německu přichází na svět císařským řezem dokonce každé třetí dítě.

Ne všechny ženy císařský řez chtějí, v řadě případů nemají na vybranou. Počet těchto zákroků se začal zvyšovat společně s rostoucím věkem prvorodiček, který s sebou nese větší riziko komplikací. Přibývá také dětí počatých uměle, tedy za asistence lékařů. Matky v těchto případech častěji čekají dvojčata, což opět vede k indikaci císařského řezu. Do statistiky se promítá i pokrok v neonatologické péči, která umožňuje přežití i předčasně narozených novorozenců, pro něž bývá císařský řez často jedinou možnou cestou k životu. Pak tu ještě je jedna skupina žen, která je ve statistice zahrnuta – jsou to ženy, které by mohly rodit přirozeně, ovšem ony to odmítají. Proč?

Těhotenství - ilustrační foto.

„Myslím, že nejčastějším důvodem je strach,“míní šéfka Asociace porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. Obavy z bolesti a komplikací u přirozeně vedeného porodu zesilují hrůzostrašné zkazky z porodnic kolující na internetu. Roli sehrává i celkové naladění současné společnosti, která nabízí lék na všechno, tedy i zdánlivě komfortní bezbolestný porod za pomoci skalpelu. „Ženy ale zároveň nemají dostatek informací o tom, že jde o rizikovou operaci a že fyziologický porod má naopak pro ženu i dítě řadu výhod,“ připomíná Kateřina Hájková Klíčová. Velkou předností přirozených porodů je, že jsou řízeny hormonálně a pro ženu neznamenají žádný velký zásah do organismu. O dítě se mohou začít téměř okamžitě starat. Výhody to přináší i dítěti, které přichází na svět svým vlastním tempem. „Dnes už například víme, že když je hned po porodu dítě položené matce na tělo, probíhá u něj lépe imunizace,“ upozorňuje Hájková Klíčková.

Císařský řez naopak znamená, že matky bývají několik dní připoutány na lůžko, nemohou být tudíž s miminem okamžitě, mnohé mají problémy s kojením. I přesto si některé ženy císařský řez přejí. Kromě zmíněného strachu z bolesti, několikahodinové námahy a možných komplikací bývá důvodem i touha „mít porod ve svých rukou“ – tedy možnost stanovit si konkrétní den i hodinu, kdy dítě přijde na svět. To ostatně může vyhovovat i porodníkům. Ať už z pohodlnosti, a nebo kvůli jistotě. Někteří lékaři připouštějí, že vyšší procento císařských řezů je spojeno s rostoucím počtem soudních sporů kvůli komplikacím při přirozených porodech. „Císařem“ se tedy jistí.

Nemá cenu přesvědčovat

Řada porodníků si myslí, že nemá smysl ženy, které se rozhodly pro císařský řez, od úmyslu zrazovat. Ba naopak. Odvolávají se na psychiku, která u rodiček hraje velkou roli. „Porod normální cestou by v takovém případě mohl skončit špatně,“ říká pražský gynekolog Aleš Prokopenko. Oponovat mu lze tím, že i se strachem je možné pracovat a pokusit se ho zbavit. „Na to dneska existuje řada metod,“ potvrzuje Hájková Klíčová.

Problémem je, že lékaři bývají často přetížení. Nemají čas pacientkám vysvětlit, jaké jsou nevýhody císařského řezu, a upozornit je, že by tato metoda měla být až nouzové řešení. Obavy žen například z bolesti někteří jednoduše zahání třeba tím, že mohou využít epidurální anestézie. I ta ale přináší řadu nevýhod a je otázkou, zda se o nich pacientky dozvědí.

Těhotenství (ilustrační foto).

S císařským řezem na přání se každopádně dostáváme do šedé zóny. Podle české legislativy totiž není tento zákrok jen kvůli tomu, že si ho někdo přeje, možný. Potřebná je indikace, tedy zdravotní důvod, proč je císařský řez nevyhnutelný. Toto pravidlo lze ale snadno obejít. Jinak řečeno: lékaři, pokud jsou k „císaři“ na přání svolní, totiž vždy dokážou snadno zdůvodnit, proč je opravdu nutný.

Kde se v ženách bere strach rodit přirozenou cestu? Některé mají špatné zkušenosti z předchozího porodu, jiné mohou mít zase ve svém okolí někoho, kdo zažil během porodu komplikace. Důvodem může být ale i to, že generace matek dnešních rodiček prošla socialistickým zdravotnictvím a zažily nepříjemné a často bolestivé porody. Tuto zkušenost pak mohou nevědomky přenášet na své dcery.

Ženy oddalují těhotenství, pak řeší neplodnost

„Socialistické zdravotnictví přistupovalo k ženám jako k něčemu, kdo „vyplivne“ dítě, kdo si nemá na co stěžovat a kdo nemá mít nějaká přání,“ připomíná dobu minulou Hájková Klíčová. A ktomu přidává ještě jeden důvod: současný mediální obraz ženy jako něčeho dokonalého. „Ženy pak pod tímto dojmem mohou mít strach, že by je porod poškodil.“

Je bez diskusí, že císařským řezem dokázali lékaři zachránit už tisíce životů. Jejich počet pak logicky narůstal společně s tím, jak se porody centralizovaly do porodnic, což se na Západě stalo ve 20. letech 20. století, v Československu až po válce, ve 40. a 50. letech. Situaci ovlivnil i pokrok v medicíně, například objev antibiotik po druhé světové válce, čímž se mohlo častěji a bezpečněji do porodu zasahovat.

Nárůst císařských řezů přiměl už řadu odborníků, aby se pokusili zjistit, co všechno může tento způsob rození způsobit. Kromě zmíněných problémů s imunitou některé studie poukazují na souvislost mezi císařským řezem a vyšším rizikem vzniku astmatu či alergie na lepek. Zároveň se objevují i výzkumy, které se zaměřují na to, jaký vliv má císařský řez na osobnost dítěte. Některé klinické studie například dokládají, že děti narozené císařským řezem jsou v dospělosti více citlivé na situace, kdy se ocitnou osamoceny nebo opuštěny. 

O negativech či případných dopadech císařského řezu nemá řada žen ani potuchy. „Když se tato fakta nedozví včas, může to mít zpětně dopad na jejich psychiku. Pokud si císařský řez přály, mohou pak svého rozhodnutí litovat,“ upozorňuje Hájková Klíčová. Věřit svým instinktům Kromě císařských řezů na přání se ale v dnešních porodnicích odehrávají i opačné příběhy – příběhy žen, které tento zákrok nechtějí, ovšem lékaři je přesvědčují, že jinou volbu nemají. Když dnes jedenačtyřicetiletá Hana čekala dvojčata, přála si – stejně jako u svého prvního dítěte, rodit normální cestou. Pokud to tedy bude možné. U lékařů ale narazila. „Je obvyklé, že když čekáte dvojčata, ve 38. týdnu těhotenství vám automaticky řeknou, že musejí ven,“ vypráví.

Hana se naopak lékaře snažila přesvědčit, že pokud se dvojčatům daří dobře, mohou přece přijít na svět samy, bez zásahu, až přijde jejich čas. Objela kvůli tomu řadu porodnic, jak v Praze, tak mimo ní, a hledala někoho, kdo s ní bude souhlasit. Bez úspěchu. Vyslechla si mnoho důvodů, proč je důležitý císařský řez. V jedné pražské porodnici, kam chodila na kontroly, musela podepsat revers, že nesouhlasí s doporučeným postupem. „To bych ještě chápala. Zároveň tam ale byl i emotivní nátlak. Docentka měla slzy v očích, že se o děti bojí a že to vypadá, že je snad ani nechci,“ popisuje matka.

Nakonec Hana začala rodit spontánně ve 40. týdnu, což je ideální čas porodu. S doktory v pražské porodnici, kde na ni dříve vyvíjeli citový nátlak, se domluvila, že by chtěla první dítě porodit normálně a u druhého, pokud to nepůjde, souhlasí s císařským řezem. Obě její děti, chlapec a dívka, se nakonec narodily přirozenou cestou.

O opačném trendu, tedy že si stále více žen přeje porodit přirozeně, se zmiňuje Jaroslav Feyereisl, šéf pražské porodnice v Podolí, který je zároveň i předsedou České gynekologické a porodnické společnosti. „Podle mě žen, které si přejí císaře, rapidně nepřibývá, dle mého odhadu je jich maximálně kolem pěti procent. Přibývá ale žen, které si naopak přejí přirozený porod,“ říká s tím, že si některé ženy porod bez zásahů a medikamentů přejí i v situaci, kdy už je třeba zasáhnout.

Novorozená dvojčata - ilustrační foto

Argumentem, který jde proti lékařsky vedeným porodům, kde se apriori předpokládá, že se něco může stát (proto například poloha vleže, u níž se žena snadněji monitoruje a kontroluje) a který by navíc mohl uklidnit vystrašené ženy, je skutečnost, že děti přicházejí na svět už po tisíce let. Za tu dobu si ženské tělo dokázalo všechny mechanismy už milionkrát vyzkoušet a správně nastavit.

V tomto duchu se snaží ženy povzbudit i Rien Verdult, belgický psychoterapeut specializující se na prenatální psychologii. Připomíná jim, že by měly důvěřovat svým instinktům. A také hledat pro porod místo, kde mohou rodit podle svých představ, kde se budou cítit dobře, s někým, kdo je podpoří a pomůže v případě komplikací. Takovým místem nutně nemusí být domov, jak si některé ženy myslí. Takovým místem může být i porodnice, kde bude ženě oporou manžel, matka, kamarádka nebo porodní asistentka. Ta může navíc ženu provázet celým těhotenstvím, odpovídat na všechny její otázky a pomoci ji zbavovat se strachu, který se může kdykoli objevit.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!