2. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Darujte kostní dřeň, vybízejí tváře Novy

Moderátorka Lucie Borhyová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderátorka Lucie Borhyová | foto: TV Nova

Zapište se někomu do života je název kampaně, jejímž smyslem je zachraňovat lidské životy. Kampaň připravila televize Nova a Český národní registr dárců dřeně. Mediálním partnerem jsou Lidové noviny.

Zlata Adamovská, Ondřej Brzobohatý, Markéta Fialová, Petr Rychlý, Rey Koranteng a dalších 13 tváří známých z obrazovky přesvědčuje v šesti televizních spotech, proč je důležité darovat kostní dřeň.

Herečka Zlata Adamovská

Herečka Zlata Adamovská

„Čím je člověk starší, tím víc si uvědomuje, že občas je potřeba pro svět udělat něco navíc,“ říká herečka Zlata Adamovská. Moderátorka Televizních novin Markéta Fialová dodává: „Dobře vím, jaký to je pocit, když vám najednou vstoupí nemoc do života. Ale nejdůležitější je vědět, že vždycky je naděje.“

Jediná naděje pro nemocné

Dárcovství krvetvorných buněk zůstává jedinou nadějí pro lidi s leukemií, nádory mízních uzlin, s vrozenými defekty imunity a dalšími vážnými chorobami.

„Každý rok dokáže registr zachránit život více než stovce lidí. A ­nejen zásluhou těch, kteří kostní dřeň darovali. Každý zapsaný člověk, každé zapsané jméno totiž zvyšuje šanci na úspěch,“ říká Vladimír Koza, primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

Moderátorka Markéta Fialová

Moderátorka Markéta Fialová

Podle jeho slov ale stále platí, že každý čtvrtý nemocný svého dárce nenajde. Proto je potřeba zvýšit počet dobrovolníků zapsaných v registru dárců dřeně. U našich sousedů v Německu již do registru vstoupily téměř čtyři miliony osob, tj. každý dvacátý občan Spolkové republiky. U­nás je to zatím jen každý 280.

Český národní registr dárců dřeně byl založen počátkem roku 1992 s cílem pomoci těžce nemocným lidem v naší zemi a nastartovat program nepříbuzenských transplantací dřeně, které v té době byly u nás prakticky nedostupné.

Herec Petr Rychlý

Herec Petr Rychlý

Během téměř 20 let svého působení vyspěl registr v rozsáhlou organizaci s deseti smluvními dárcovskými centry a mnoha spolupracujícími transfuzními odděleními ve všech krajích, mezinárodně akreditovanými laboratořemi, organizačním i právním zajištěním. Je členem mezinárodní sítě registrů a loni jako teprve čtvrtý registr na světě obhájil nejvyšší certifikát kvality udělovaný Světovou asociací dárců a spolupracující hematologicko-onkologické oddělení plzeňské fakultní nemocnice má celosvětově uznávanou akreditaci JACIE pro celý program transplantací kostní dřeně. Takovou sbírku punců kvality zatím neposbíralo žádné tuzemské či středoevropské pracoviště.

37 tisíc dárců v registru

Koordinátorky registru komunikují denně s desítkami českých i zahraničních transplantačních a dárcovských center a čeští dobrovolní dárci mohou pomoci zachránit těžce nemocné v kterékoliv zemi světa. Při plynulém náboru přibližně 1500 dárců ročně, nejvíc z řad dobrovolných dárců krve, se počet členů registru koncem letošního roku patrně přehoupne přes hranici 37 tisíc.

Moderátor Karel Voříšek

Moderátor Karel Voříšek

Více než absolutní počet dárců je ale podstatná vysoká kvalita databáze. Použití vyspělých technik v posledních letech umožnilo, že téměř 90 procent dárců je k dispozici k předběžnému výběru v rámci počítačové databáze do pouhé jedné hodiny.

Registr nyní ročně řeší přes 250 žádostí o vyhledání dárce pro české nemocné a kolem 450 žádostí ze zahraničí. Podle mezinárodních statistik patří k nejaktivnějším registrům vůbec.

Moderátor Rey Koranteng

Moderátor Rey Koranteng

„V současné době pracujeme na rozšíření počtu dárců kostní dřeně. V letošním roce se nám podařilo získat podporu nejsledovanější tuzemské televizní stanice Nova. Ta uspořádala na podporu dárcovství kostní dřeně obsáhlou a velmi úspěšnou kampaň už v roce 2002. Díky ní tehdy vstoupilo do našeho registru dárců kostní dřeně přes pět tisíc dobrovolníků. Jsme zvědaví, jaký ohlas přinese kampaň nyní,“ říká primář Vladimír Koza. Spoty na podporu dárcovství dřeně vysílá televize Nova od 30. října po dobu šesti týdnů.

 

Lidové noviny

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz