Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Deprese prý mohou způsobovat geny

Deprese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese | foto: Shutterstock

LONDÝN Vědci našli důkaz, že změny v genech některých lidí můžou vést k depresi. Ke zjištění nezávisle na sobě dospěly dva vědecké týmy ve Velké Británii a v USA. O jejich závěrech informoval odborný časopis American Journal of Psychiatry.

Deprese je jedním z nejnákladnějších a nejčastějších duševních onemocnění na světě, poznamenala agentura Reuters. Vědci doufají, že jejich závěry by mohly vést k účinnější léčbě depresivních pacientů.

Mezinárodní vědecký tým ve Velké Británii a badatelé z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis zkoumali různé skupiny lidí odlišnou metodou. První výzkum se zabýval 800 rodinami s depresí v rodinné anamnéze.

Druhý u australských a finských rodin zkoumal depresi a kuřáctví. Oba týmy našly silný vztah mezi depresí a změnami v části určitého chromozomu.

Genetické umístění deprese
Deprese se v některé fázi života objeví u asi 20 procent lidí. Těžkými nebo opakujícími se depresemi trpí kolem čtyř procent lidí.

"U velkého počtu rodin se dvěma a více členy trpícími depresí jsme našli silný důkaz, že oblast (chromozomu 3) nazvaná 3p25-26 silně souvisí s poruchou," řekl podle serveru deníku The Financial Times šéf jednoho z výzkumných týmů Gerome Breen z Psychiatrického institutu na londýnské King's College. "Poprvé jsme tak možná našli genetické umístění deprese," dodal.

Server uvedl, že oblast chromozomu 3, spojovaná s depresí, obsahuje 40 z asi 20.000 lidských genů. Breenův tým chce nyní u 40 rodin účastnících se prvního výzkumu najít konkrétní geny a změny, které mají souvislost s depresí.

Vědci se domnívají, že geny mohou k riziku rozvoje nemoci přispívat ze 40 procent. Zbytek pak tvoří vliv prostředí a další vnější faktory.

Podle odborníků by deprese mohly být v roce 2020 jednou z hlavních příčin nemocnosti Evropanů a Evropanek. Z asi půl milionu Čechů, kteří v roce 2009 navštívili psychiatrickou ordinaci, byla afektivní porucha, mezi které deprese patří, zjištěna u 19 procent pacientů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!