Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Deprese prý mohou způsobovat geny

Deprese | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese | foto: Shutterstock

LONDÝN Vědci našli důkaz, že změny v genech některých lidí můžou vést k depresi. Ke zjištění nezávisle na sobě dospěly dva vědecké týmy ve Velké Británii a v USA. O jejich závěrech informoval odborný časopis American Journal of Psychiatry.

Deprese je jedním z nejnákladnějších a nejčastějších duševních onemocnění na světě, poznamenala agentura Reuters. Vědci doufají, že jejich závěry by mohly vést k účinnější léčbě depresivních pacientů.

Mezinárodní vědecký tým ve Velké Británii a badatelé z Washingtonovy univerzity v americkém St. Louis zkoumali různé skupiny lidí odlišnou metodou. První výzkum se zabýval 800 rodinami s depresí v rodinné anamnéze.

Druhý u australských a finských rodin zkoumal depresi a kuřáctví. Oba týmy našly silný vztah mezi depresí a změnami v části určitého chromozomu.

Genetické umístění deprese
Deprese se v některé fázi života objeví u asi 20 procent lidí. Těžkými nebo opakujícími se depresemi trpí kolem čtyř procent lidí.

"U velkého počtu rodin se dvěma a více členy trpícími depresí jsme našli silný důkaz, že oblast (chromozomu 3) nazvaná 3p25-26 silně souvisí s poruchou," řekl podle serveru deníku The Financial Times šéf jednoho z výzkumných týmů Gerome Breen z Psychiatrického institutu na londýnské King's College. "Poprvé jsme tak možná našli genetické umístění deprese," dodal.

Server uvedl, že oblast chromozomu 3, spojovaná s depresí, obsahuje 40 z asi 20.000 lidských genů. Breenův tým chce nyní u 40 rodin účastnících se prvního výzkumu najít konkrétní geny a změny, které mají souvislost s depresí.

Vědci se domnívají, že geny mohou k riziku rozvoje nemoci přispívat ze 40 procent. Zbytek pak tvoří vliv prostředí a další vnější faktory.

Podle odborníků by deprese mohly být v roce 2020 jednou z hlavních příčin nemocnosti Evropanů a Evropanek. Z asi půl milionu Čechů, kteří v roce 2009 navštívili psychiatrickou ordinaci, byla afektivní porucha, mezi které deprese patří, zjištěna u 19 procent pacientů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!