5. června 2009 20:38 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Děsivá prognóza - počet lidí s rakovinou se ztrojnásobí

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nejnovější prognóza počtu nemocných rakovinou je tak pesimistická, že překvapuje i odborníky. „Nejdřív jsem myslela, že to je překlep,“ reagovala Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Do roku 2030 má totiž vzrůst výskyt nádorových onemocnění ve světě až třikrát.

S tímto odhadem přišel prezident letošní největší světové konference onkologů Richard I. Schilsky.

„Samozřejmě se to může týkat i České republiky. Důvod je, že populace stárne,“ uvedl přednosta Onkologické kliniky VFN Luboš Petruželka, který se kongresu účastnil a informaci o prognóze přinesl.

S tak velkým nárůstem počtu onkologických pacientů by se pojily problémy systémů zdravotní péče. „V budoucnosti lze očekávat nedostatek onkologů,“ řekl dokonce Petruželka. V České republice by sice s nedostatkem odborníků problém být neměl.

Co ale budou muset politici urychleně řešit, je péče o lidi, které už nelze vyléčit. Hospice a poskytovatelé domácí péče, kteří se o nevyléčitelně nemocné starají, mají u nás podle odborníků dosud špatné podmínky. Vzhledem k tomu, že je bude potřebovat stále více lidí, hrozí jejich nedostatek.

„Tu nejtěžší péči o pacienta jdoucího ke konci života obstarávají lidé, kteří jsou většinou velmi špatně oceněni a potýkají se neustále s finančními obtížemi i s podmínkami práce,“ potvrdila Tesařová.
Podle Markéty Hellerové, náměstkyně ministryně zdravotnictví pro zdravotní péči, bude v souvislosti s přibýváním onkologicky nemocných problém hlavně s penězi.

„Otázka financování může být zásadní problém, protože onkologická terapie je jedna z nejnákladnějších vůbec. To je ale celosvětový problém, proto se také všechny systémy snaží o změny,“ řekla Hellerová.

Další podrobnosti si přečtete av sobotním vydání deníku 


Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz