Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Bydlení jako zamlada. To nabízí seniorům Domov sv. Alžběty v Plzni

Zdraví

  6:10
PLZEŇ - Prostory v retro stylu připomínající tak polovinu 20. století zřídila charita v Domově pokojného stáří sv. Alžběty v Plzni. Projektem chce uživatelům nabídnout možnost trávit čas v prostředí z doby, kdy prožívali svůj aktivní život. Retrobyt se stane i centrem ergoterapie.

Seniorka, ilustační foto foto: Shutterstock

Ergoterapie je léčebné metody postavené na předpokladu, že člověk může zlepšit zdraví a kvalitu života aktivním zapojením do práce. Médiím to řekl šéf Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Kuchyň jako z padesátých

"V daném stylu jsme zařídili kuchyň a pokoj. Naše klientky se tam budou vracet do autentických zážitků vaření toho, co měly kdysi rády, bude tam centrum ergoterapie, byt poslouží aktivnímu odpočinku, tedy k poslechu hudby, relaxaci a podobně," uvedl.

Charita v objektu upravila přízemní prostory, které jsou bezbariérové, navíc přímo napojené na zahradní areál, kam klienti chodí od jara do podzimu odpočívat. Místnosti vymalované válečkem zařídila dobovým nábytkem, kuchyni ve stylu 50. let 20. století nechala vyrobit na zakázku. Náklady projektu jsou 200 000 korun, realizovat nevšední nápad se podařilo díky podpoře z fondu, jenž odškodňuje lidi, kteří prožili druhou světovou válku. "Získali jsme od nich 160 000 korun," uvedl Lodr.

Místo i pro návštěvu

Podle něj jsou retrobyty důležité z několika hledisek, mimo jiné pomáhají klientům trénovat paměť, navozují u nich i pocit klidu, jistoty, bezpečí. "Dále také stále hledáme cestu, jak nabídnout lidem v našich zařízeních slavit s širokou rodinou, tedy i vnoučaty a pravnoučaty, svátky, narozeniny. Toto prostředí bude ideální, je možné tam převézt i postel s klientem, pokud už není mobilní," dodal.

Podle Lodra jde o jeden z rozvojových trendů, na něž ale dosud charita neměla peníze. Retroprostory jsou dárkem k 15. výročí existence Domova pokojného stáří sv. Alžběty, který má 28 klientů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!