23. srpna 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Experti: Oceňujeme konec IZIP a léčbu dítěte bez souhlasu rodičů

Měření krevního tlaku - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření krevního tlaku - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zastavení projektu internetových zdravotních knížek IZIP a návrat k léčbě dítěte bez souhlasu obou rodičů jsou podle expertů nejpřínosnější opatření pro rozvoj zdravotnictví z poslední doby. Naopak za nejškodlivější označili to, že lékař nemusí mít v ordinaci počítač s internetem. Novinářům to ve čtvrtek řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.

ČZF v projektu nazvaném Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví dává ekonomům, manažerům, předním lékařským odborníkům i zástupcům stavovských a pacientských organizací jednou za tři měsíce možnost, aby se vyjádřili k reformním opatřením.

"Elektronizace jako taková je ve zdravotnictví správnou cestou, ale vzhledem k předraženosti a neprůhlednosti bylo zastavení projektu IZIP pochopitelné," shrnul slova 59 oslovených expertů Vích.

Nefunkční projekt

Za deset let dala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) do projektu téměř dvě miliardy korun, ale nefungoval. Správní rada rozhodla po dohodě premiéra Petra Nečase (ODS) s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) o vypovězení smluv. Vyprší na konci roku, menšinový vlastník se snaží ještě rozhodnutí VZP zvrátit.

Podle expertů je nyní potřeba začít konečně řešit elektronizaci zdravotnictví jako systém, a nikoli neustále měnit firmy s různou provizí pro různé zájmové skupiny. "Odborníci by měli zasednout za kulatý stůl a vyjasnit si, proč a jak zdravotnictví elektronizovat," řekl Vích.

Říše iluzí

K nutnosti souhlasu obou rodičů s ošetřením dítěte, který zavedl od 1. dubna reformní zákon o zdravotních službách, Vích uvedl, že podle expertů to byla chyba. V zemi, kde se polovina manželství rozvádí a děti se stávají "rukojmím" v boji mezi rodiči, je tento souhlas "z říše iluzí". Proto experti uvítali, že chyba byla celkem rychle odstraněna.

ČTĚTE VÍCE:

Možnost nemít v lékařské ordinaci počítač s internetem přijde expertům v roce 2012 jako nelogická. Podle nich by měl patřit k základnímu vybavení, lékaři internet používají třeba k hlášení do registru poskytovatelů a registru zdravotnických pracovníků. Podle expertů by dokonce bylo vhodné podmínit úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění tím, že lékař vede elektronickou zdravotní dokumentaci.

Za anachronismus experti považují to, že podle zákona musí mít lékař v ordinaci pevnou telefonní linku. Oproti datovému připojení je funkčně omezená a její zřízení je podstatně dražší hlavně v nově obydlených příměstských oblastech. Podle expertů tam proto funguje jako bariéra pro budování ordinací. Pacienti jsou nuceni dojíždět za péčí do ordinací, které jsou tímto "technologicky překonaným" informačním kanálem vybaveny.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.