11. června 2012 18:16 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Česku začnou vznikat porodní domy

Nošení miminka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nošení miminka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Komise pro porodnictví se předběžně shodla na detailech vzniku porodních domů. Během léta úředníci připraví pravidla pro jejich fungování.

Podle České televize se jednání na ministerstvu zdravotnictví účastnili zástupci tohoto vládního úřadu, Všeobecné zdravotní pojišťovny a porodních asistentek. Lékaři po minulých neshodách nepřišli.

ČTĚTE TAKÉ:

"Shodli jsme se na tom, že porodnictví musí být ze své čistě organické, tělesné, mechanické části přesunuto daleko více k psychosociálním problémům. Abychom mohli toto splnit, potřebujeme větší vzdělání v psychologii porodu, těhotenství a novorozence," uvedl místopředseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Aleš Roztočil.

Nejasno u domácích porodů

Porodní domy budou primárně fungovat při nemocnicích. Mají být také stanovena jasná pravidla pro vzdělávání porodních asistentek a dalších pracovníků v porodnicích. Stále ale není vyjasněna situace ohledně domácích porodů. Podle vyhlášky platné od dubna hrozí porodním asistentkám pokuta až milion korun, pokud nedodrží přísné podmínky. Asistentky se však stěžují na to, že jsou to podmínky doma nesplnitelné, uvedla televize.

Na domácí porody panují mezi odborníky protichůdné názory. Většina lékařů je odmítá kvůli neúměrnému riziku pro matku i dítě. Varují, že pokud porodů doma přibude, stoupne i novorozenecká a mateřská úmrtnost. Zastánci domácích porodů naopak upozorňují například na jejich rozšíření v některých zemích.

ČTK, Lidovky.cz