Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

I zhnědlá pokožka chce ochranu. Opakované spálení zvyšuje riziko rakoviny

Zdraví

  4:27
Nenechte si léto zkazit tím, že budete muset léčit svoji kůži popálenou od sluníčka. Jak o kůži pečovat, aby po celé léto zůstala zdravá, radí dermatoložka Zuzana Macková z pražské Perfect Clinic Dermatology. A vysvětluje, proč při spálení potřebuje kůže zvláštní režim až do úplného zhojení.

Opalování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Každý rok nejen dermatologové upozorňují na to, že pobyt na sluníčku je sice zdravý, ale když se to přežene, může být velmi nebezpečný. Kdy je nutné vyhledat lékaře?
Když si přivodíme vážnější újmu slunečními paprsky, což znamená, že se na kůži objeví puchýře. Lékař určí rozsah poškození pokožky a navrhne vhodnou léčbu. Puchýře se v žádném případě nesnažíme sami propichovat, neboť hrozí infekce. Při lehkém stupni spálení v podobě zarudnutí a citlivosti na dotek postačí samoléčba, tedy vhodné chlazení kůže. Ta ale nemusí nutně zrudnout ihned, ke změně barvy dochází během několika hodin. Kromě chlazení je třeba mít na paměti, že se spálenou pokožkou nevycházíme znovu na slunce.

ZUZANA MACKOVÁ

Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě. Působila na kožním oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a dermatovenerologické klinice Nemocnice na Bulovce v Praze. Nyní působí v pražské Perfect Clinic Dermatology, kde se specializuje na dermatologii.

LN Jak jednoduše poznat, jaký je člověk fototyp?
Každý máme určitou vrozenou odolnost kůže vůči slunečnímu záření. Ta je dána měrou přirozené pigmentace, která určuje náš fototyp. V našich klimatických podmínkách rozlišujeme nejčastěji čtyři základní fototypy. | Lidi s fototypem I charakterizuje velmi světlá, pihatá pokožka, zrzavé nebo velmi světlé blond vlasy. Pokožka prakticky nikdy nezhnědne. Kůže je velmi citlivá na sluníčko. Nutná je maximální sluneční ochrana. Vlastní ochrana bez použití krému je asi 5–10 minut. | Osoby fototypu II mívají pokožku světlou, citlivou na sluneční záření, vlasy mají světlé nebo světle hnědé. Na slunci se často spálí. Vlastní ochrana je 10–20 minut. | Fototyp III představuje nejběžnější typ pokožky, pleť je světlehnědá, vlasy jsou hnědé nebo tmavě blond. Opaluje se dohněda a málokdy se spálí. Přirozená ochrana kůže je 20–30 minut. | Zástupci fototypu IV mívají pleť tmavší, vlasy tmavě hnědé až černé. Výborně se opalují, ale neznamená to, že se nemusí chránit před sluníčkem a používat k tomu vhodné prostředky. Sníží se tak riziko vzniku rakoviny kůže a poškození pokožky.

LN U opalovacích krémů se píše, že je nutná aplikace alespoň půl hodiny před opalováním. Když pak v průběhu dne krém opět aplikujeme, je nutné se půl hodiny zdržovat ve stínu?
Aby se ochranné látky navázaly na rohovou vrstvu pokožky, potřebují svůj čas. Doporučuji je aplikovat 20–30 minut před sluněním, rovnoměrně, nejlépe ve dvou vrstvách. Kvalitní opalovací krémy zaručují fotostabilitu, tedy stálost na pokožce při vystavení slunci, ale to neznamená, že stačí jedna aplikace. Ochrannou vrstvu je vhodné obnovit zhruba každé dvě hodiny, nejen po koupání, ale i když se více zpotíme. Krém může být z pokožky setřen také ručníkem, pískem, při slunění na dece či na lehátku. Při obnovení ochranné vrstvy po pečlivé první aplikaci už není nutné čekání na účinek krému.

LN Když zjistíme, že krém, který máme, už má prošlou lhůtu, je lepší ho užít i tak, nebo raději máme pokožku nechat bez ochrany?
Často se stává, že máme doma lahvičku s krémem načatou od loňského roku. Otevřené krémy skladujeme ideálně při pokojové teplotě na suchém místě. Před sezonou je ovšem vhodné zkontrolovat, jak dlouho ještě můžeme krém použít. Nejčastěji je to 12 měsíců od otevření. Po expiraci nedoporučuji krémy dále používat. Jednak klesá účinnost ochrany, ale především roste riziko alergické reakce. Pokud se přesto rozhodneme i po expiraci krém použít, všímáme si především změny vůně a struktury.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z...

LN Jaký je rozdíl mezi olejem a krémem a pro koho je který typ přípravku lepší?
Opalovací krémy jsou hutnější, bývá těžší je rozetřít, ale jsou velmi odolné. Jsou vhodné na obličej, krk a dekolt pro normální až suchou pleť. Oblíbené jsou i lehčí varianty v podobě emulze nebo fluidu, které se rychleji vstřebávají a jsou vhodné i pro smíšený a mastnější typ pleti. Populární jsou také opalovací spreje – spíše než nástřik doporučuji nanášet je do dlaní a rozetřít, aby se při aplikaci nevynechalo žádné místo pokožky. | Starší typy olejů na opalování poskytovaly jenom nízký stupeň ochrany a pokožku zanechaly nepříjemně mastnou. Nové suché oleje nabízejí vysoký stupeň ochrany a pokožku zanechají příjemně hydratovanou. Jsou na tělo vhodnější.

LN Když už si kůži spálíme, jak ji nejlépe ošetřit?
Tady bych ráda na začátek řekla, že pokožka si bohužel každé spálení pamatuje a opakované spálení je hlavní rizikový faktor vzniku kožní rakoviny. Proto je tak moc důležitá prevence. Když už ale dojde ke spálení, je nejlepší začít vlažnou sprchou nebo použít studené obklady, které uleví od bolesti a pálení pokožky. Následně kůži ošetříme zklidňujícím přípravkem, nejlépe s panthenolem nebo aloe vera. Určitě se spálenou pokožkou nevycházíme na slunce, naopak si musíme dát přestávku od slunečních paprsků až do úplného vyhojení pokožky.

LN Co když je člověk někde „mimo civilizaci“ a nemá možnost koupit si přípravek s panthenolem?
Pomohou chladné obklady, můžeme použít vodu nebo odvar z čaje. Při zarudnutí pokožky jsou výbornou pomocí obklady z jogurtu nebo syrovátky, pokožku ochladí a zredukují zarudnutí. Spálenou kůži příjemně ochladí také okurky z lednice, a navíc jsou přírodním antioxidantem.

LN Je kůže po zhnědnutí už chráněná?
Po zarudnutí, tedy po spálení, pokožka postupně pigmentuje a to často vyvolá u lidí pocit, že je chráněná a není nutné používat sluneční ochranu. Je to ale mýtus! I opálená pokožka potřebuje ochranu před UV zářením, které nedoporučuji v žádném případě podceňovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!