Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak léčit artrózu? Pilulky kolenům moc nepomohou

Zdraví

  7:00
Když se zeptáte lidí s artrózou nebo sportovců, co drží jejich bolavé klouby „nad vodou“, nikdy neřeknou, že pilulky. Jejich lékaři dnes nejvíc sázejí na injekční výživu, jejíž nabídka se rozšiřuje o stále efektivnější preparáty.

Jak léčit artrózu? Pilulky kolenům moc nepomohou foto: Shutterstock

Malá mořská víla v pohádce zaplatila za své lidství tím, že ji každý krok po zemi bolel, jako by se jí do nohou zařezával nůž. Pětapadesátiletý pan František prožívá něco podobného. Chodidla jej sice při chůzi nebolí, zato kolena ano, a pořádně, hlavně když musí zdolat jakoukoliv terénní nerovnost. Nejhorší je asi slézt dolů ze schodů.

„Celý život jsem hrál fotbal v nižších soutěžích, trénoval jsem děti, lyžoval, jezdil na kole. Koleno mě začalo bolet už před spoustou let, ale já to ignoroval. Prostě jsem si nasadil ortézu a šel si zahrát minikopanou nebo nohejbal,“ vypráví František.

ČTĚTE TAKÉ:

Na doporučení známých si začal kupovat nejrůznější doplňky stravy, včetně těch proslavených reklamou, zkoušel i lidové recepty. Nezabíralo vůbec nic, naopak, jak při chůzi odlehčoval pravému, více postiženému koleni, začalo ho bolet také levé. Bolest si ale zvykl překonávat a tlumit každodenním polykáním prášků.

Úraz nohy po pádu z kola nakonec Františka přivedl k ortopedovi. Diagnóza zněla jasně: artróza třetího stupně u obou kolenních kloubů. Možnosti léčit kolena konzervativním způsobem jsou v tomto stadiu nemoci už velmi omezené. Ve chvíli, kdy se bolesti stanou opravdu nesnesitelnými, bude jediným řešením výměna kloubů za umělé.

Artróza není nemoc

Už příští týden, 12. října, odstartuje Světový týden kostí a kloubů, který společně vyhlásily Světová zdravotnická organizace a OSN. Cílem je o nemocech pohybového aparátu, kam spadá i opotřebení kloubů neboli artróza, co nejvíc mluvit. Díky tomu se podaří přivést lidi k lékařům, jejich potíže diagnostikovat a léčit dřív, než jim udělají ze života peklo.

Stáří

„Artróza není nemoc, i když se tak chová. Je jedním z projevů přirozeného stárnutí organismu a klesající schopnosti regenerace vlastních tkání,“ tvrdí ostravský ortoped Ladislav Lukáč. „První projevy degenerace se mohou objevovat velice brzo, již kolem třicátého pátého roku aktivního života, a věkem rychle v populaci narůstají,“ dodává.

Po padesátých narozeninách artróza postihuje obecně až polovinu populace. Zdravé buňky ubývají a naopak se zvyšuje počet defektních buněk v kloubní chrupavce. Buňky předčasně vymírají, a nejsou tak schopny zajistit plnohodnotnou regeneraci. „S artrózou se nakonec setkáme všichni, jak tvrdí americký profesor pro výzkum lidské chrupavky Martin Lotz,“ konstatuje doktor Lukáč.

Celosvětově nejčastější onemocnění kloubů a nejčastější typ artrózy je osteoartróza kolene. „Ve zdravém kolenním kloubu se nachází chrupavka, která je obklopena takzvanou synoviální kloubní tekutinou. Ta je moc důležitá, protože chrání chrupavku, umožňuje pohyb a ohyb v kloubu a tlumí nárazy při pohybu,“ vysvětluje Jiří Neumann, lékař České atletické reprezentace.

Pilulky kolenům moc nepomohou

Chrupavka nemá cévy a její buňky nejsou jako jediné v těle živeny krví, nýbrž difuzí látek ze synoviální tekutiny. V kolenních kloubech postižených osteoartrózou se chrupavka, chránící zakončení kostí, postupně opotřebovává. Tekutina v kloubu ztrácí schopnost absorbovat nárazy způsobené pohybem a zátěží. Kosti se začínají vzájemně třít, což vyvolává bolest.

„Osteoartróza se obvykle vyvíjí pomalu,“ říká doktor Neumann. „Postupem času jsou příznaky nemoci stále intenzivnější.“ Postižené klouby trpí bolestí, člověk cítí ostré bodání při pohybu, později i v klidu. Po odpočinku bývají klouby ztuhlé, rozsah pohybu je omezený, mohou vznikat otoky.

„Otok kolene lze řešit punkcí, při níž se tekutina odčerpá. Tím se člověku uleví, protože se odstraní napětí v nervy hustě protkaném kloubním pouzdru,“ doplňuje Petr Nepraš, lékař prvoligového fotbalového klubu Viktoria Plzeň. „Punkce ale nelze dělat donekonečna. Pokud se koleno plní opakovaně, je třeba pátrat po příčině, kterou může být například nějaké chronické poranění, a tu je nutné řešit.“

Zhubnutí je lepší než vitaminy

Na opotřebení kloubů se do jisté míry podílí genetika, ale zásadní roli hraje životní styl. Lidé mnohdy pátrají po tom, jaké vitaminy či minerály by měli polykat, aby své klouby podpořili. Určitou ochrannou roli může hrát vitamin C, který se účastní syntézy kolagenu, jenž je součástí chrupavky. K dalším klouby chránícím látkám patří například antioxidační vitaminy E, D, vitamin K nebo selen, který je součástí synoviální tekutiny.

„Nevěřím, že by ortopedi na prvním místě prosazovali, že díky užívání vitaminů chrupavka doroste. O co míň záleží na vitaminech, o to víc je důležité řešit nadváhu a obezitu. Bolavým kloubům zkrátka prospěje, když nemusí nosit zatěžující kilogramy,“ zdůrazňuje doktor Neumann. Kloubům prospěje i přiměřené cvičení posilující svaly, jež jsou oporou kloubů. Pro koleno je ideální jízda na rotopedu či kole.

Pilulky kolenům moc nepomohou

Jelikož artróza často postihuje mladé lidi, kteří intenzivně sportují, nabízí se otázka, zda lidské tělo současné požadavky sportovních trenérů unese. „Naše tělo na tak velkou zátěž opravdu stavěné není. Extrémně přetěžované klouby trpí a jsou pak více náchylné jak k vazivovým poraněním, tak k artrotickým změnám,“ přiznává doktor Nepraš.

Naštěstí si podle něj sportovci v poslední době uvědomují, jak důležitá je regenerace kloubů a prevence jejich opotřebení. „V mém mládí se na žádnou rehabilitaci důraz nekladl. Prostě jsme jednou za rok šli ke sportovnímu lékaři, který nám dal razítko, že dál můžeme hrát,“ vzpomíná na svá aktivní fotbalová léta pan František.

I tak ale dosud neexistuje metoda, která by enormní a jednostranné přetížení kloubů sportovců stoprocentně kompenzovala. Stále alespoň trochu platí lidové rčení „sportem k trvalé invaliditě“. Například u hokejistů trpí ramena či kolena, u fotbalistů hlezna a kotníky. „Artróze spolehlivě předejít nelze, lze ale určitě oddálit a zmírnit její projevy, a to odstraněním faktorů, které urychlují její průběh,“ radí docent Milan Handl, zástupce přednosty Ortopedické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. Kromě hlídání tělesné hmotnosti a pečlivé volby stravy je to i výběr pouze vhodných sportovních aktivit a prevence úrazů, jež degenerativní proces v kloubu urychlují.

Desetibojařovo koleno „v lázních“

Když už bolesti opotřebených kloubů přijdou, je třeba je řešit. Kromě již zmíněného zdravého životního stylu mohou pomoci rehabilitační fyzioterapeutické metody či posilující cvičení. Mnohdy nezbývá než sáhnout po lécích tlumících bolest, jako jsou například paracetamol, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky. Neměly by se ale užívat dlouhodobě, protože mohou způsobit žaludeční nevolnost a mít také jiné, závažnější nežádoucí účinky v trávicím traktu.

Osteoartróza je nejčastějším onemocněním kloubů, trpí jí každý druhý člověk starší 65 let, ale může se začít projevovat už v mládí.

V České republice jí trpí 12% populace, tedy asi 1,3 milionu pacientů

O co míň záleží na vitaminech, o to víc je důležité řešit nadváhu. Bolavým kloubům prospěje, když nemusí nosit kilogramy navíc. Osteoartróza se projevuje postupnou destrukcí kloubní chrupavky. Na jejím vzniku se mohou částečně podílet dědičné vlivy, mezi rizikové faktory ale patří především nadměrné a jednostranné zatížení kloubů (například při sportu) a nadváha.

Více informací najdete na www.bolimekolena.cz www.lecbakloubu.cz www.ortopedie-handl.cz

Podle závažnosti postižení se osteoartróza dělí na čtyři stupně

Stupeň 1 – v kloubu mohou být přítomny počínající drobné kostní výrůstky neboli osteofyty, kloubní štěrbina je lehce zúžená

Stupeň 2 – povrch chrupavky v kolenním kloubu začíná být opotřebovaný, osteofyty narůstají. Obtíže jsou obvykle mírné a mohou zahrnovat občasnou bolest a ranní ztuhlost kloubu.

Stupeň 3 – chrupavka se dále opotřebovává a ubývá, kloubní tekutina může ztrácet svou promazávací a tlumicí schopnost. Tvoří se kostní výrůstky a ostruhy na okrajích kostí, kloubní plochy jsou nerovné, vznikají typické kloubní deformity. Obtíže jsou výraznější a pohyb může být bolestivější, zejména při zátěži.

Stupeň 4 – kloubní chrupavka může zcela vymizet, což vede ke vzájemnému tření kostí. Bolest může být trvalejší a silnější, což podstatně omezuje schopnosti vykonávat běžné denní činnosti. Časté je výrazné omezení pohybu.

„Měl jsem pacienta, který po mně dva roky vyžadoval neustálé předepisování jednoho z protibolestivých léků. Zhruba po půl roce jsem mu začal zdůrazňovat, že není dobré takto dlouho lék užívat. Nechtěl však svou léčbu změnit. V žaludku se mu vytvořil vřed, o němž nevěděl, a letos v lednu praskl,“ vypráví doktor Neumann příběh mladého muže, na němž ukazuje, že spoléhat se na doživotní polykání pilulek na bolest není ta správná cesta řešení artrózy.

Přechodnou pomoc pro bolavé artrotické klouby mohou přinést také steroidní injekce neboli kortikoidy, které tlumí bolest i otoky. Jejich opakované použití ale často způsobuje poškození chrupavky.

Podle lékařů příliš nepomohou ani doplňky stravy, jež lidé ve velkém nakupují v lékárnách a doufají, že si tak své klouby zachrání. „Pilulky s obsahem glukosamin sulfátu či chondroitin sulfátu, mají-li mít na klouby nějaký účinek, určitě nestačí nic změnit po spotřebování jednoho balení,“ podotýká doktor Neumann. „Dovedu si představit, že pokud si člověk dá třikrát či čtyřikrát do roka šestitýdenní kúru těchto látek, nakonec se mu trochu uleví, ale příliš bych se na tuto alternativní léčbu neupínal.“

Za pravdu mu dává i druhý sportovní lékař doktor Nepraš: „Při užívání doplňků stravy se velké procento látek ztrácí v zažívacím traktu. Nějaký celkový vliv na organismus asi tyto pilulky mít mohou, ale neexistují žádné studie, které by dokládaly, v jaké koncentraci a zda vůbec příslušné látky v kloubní chrupavce působí.“

Mnohem účinnější a cílenější je podle něj aplikace kloubní výživy – kyseliny hyaluronové – přímo do kloubu. Tento postup se nazývá viskosuplementace a kyselina hyaluronová přímo v postiženém kloubu nahrazuje chybějící synoviální tekutinu. Nejmodernějším viskosuplementem je Synvisc-One, který stačí na rozdíl od starších preparátů aplikovat ve formě jediné injekce. Obsahuje totiž kyselinu hyaluronovou v takové koncentraci, že nejlépe napodobuje kloubní tekutinu mladého zdravého člověka.

Pacienti po této injekci cítí úlevu po čtyři až šest měsíců. „Ve svém pravém koleně, protože pravou nohou se odrážím, mám napícháno jedno auto, tedy opravdu slušné auto,“ vzpomíná na doby své aktivní atletické reprezentace bývalý světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák.

„Klouby jsem opakovaně přetěžoval, a i když jsem neměl žádné akutní potíže, kyselinu hyaluronovou jsem si raději nechával dávat. Můj lékař, doktor Neumann, tomu říkal, že pošleme koleno do lázní,“ říká bývalý atlet.

Nové trendy: kmenové buňky a transplantace chrupavky

Vědci se stále snaží najít způsob, jak nastartovat obnovu poškozené chrupavky. Slibné výsledky přináší použití kmenových buněk. Nejnovější poznatky ukazují, že v boji s chronickou bolestivou degenerací nosných kloubů pomáhají kmenové buňky, které se aplikují do blízkosti kloubu postiženého artrózou. „Lékař nejdříve pacientovi provede malou liposukci, kdy odsaje asi padesát mililitrů tuku z těla. Kmenové buňky se následně ve spolupráci s tkáňovým zařízením oddělí a aplikují injekčně do oblasti postiženého kloubu,“ popisuje doktor Lukáč, který své pacienty léčí v Ostravě a v Praze.

Tato metoda, kterou používají i další česká pracoviště, se k nám dostala z USA, kde se díky ní podařilo dosáhnout značného zlepšení artrózy především v počátečních stadiích. Zákrok, jehož cena se pohybuje kolem 35 tisíc korun, zatím nehradí žádná zdravotní pojišťovna. Pokud běžné, konzervativní postupy léčby nepomáhají, musí přijít na řadu chirurgické řešení artrózy. Tak jako u jiných kloubů, i pro kolenní klouby existují umělé náhrady. „Totální endoprotézu kolene doporučujeme odkládat především s ohledem na věk pacienta, protože je vždy rozumné počítat po letech i s nutností výměny implantátu za nový,“ vysvětluje docent Handl.

Operace starých pacientů pak bývá dost náročná. Ortopedi ale kolenní klouby nahrazují endoprotézami i mladším pacientům, tedy těm, kteří ještě nedosáhli šedesáti let, pokud mají těžké bolesti, jež výrazně zhoršují kvalitu jejich života. Kromě úplných náhrad kloubu lze využít k léčbě artrózy také artroskopické operace nebo i klasické ortopedické výkony, jako je osteotomie. Ta odstraňuje přetížení chrupavky v jedné části tím, že se vyrovná osa kolene. Lidé tomuto výkonu laicky říkají „vyklínování“.

Na motolské ortopedické klinice provádějí i transplantace chrupavky. „To jsou ojedinělé a složité výkony i z hlediska světové ortopedie. Mám proto radost, že patříme co do délky zkušeností – přes 11 let – i co do počtu operovaných pacientů–máme jich zhruba 150 – ke světové špičce,“ uzavírá docent Handl.

Autor: