Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakovina stála země Evropské unie přes tři biliony korun

Zdraví

  7:00
LONDÝN - Rakovina stála v roce 2009 členské země Evropské unie 126 miliard eur (3,22 bilionu korun). Uvedli to výzkumníci z Oxfordu v článku, který zveřejnil britský odborný časopis The Lancet. Většinu částky přitom připisují ztrátám mimo oblast zdravotnictví.
Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Stanovit, jakou ekonomickou zátěží je rakovina v EU, chce nejen zvážit náklady zdravotního systému, ale také odhadnout finanční ztráty spojené s pracovní neschopností (invalidita, předčasná smrt) a péčí, kterou poskytují zdarma blízcí pacienta," vysvětlili vědci.

Náklady na zdravotnictví představují u ekonomické zátěže rakoviny v unii méně než polovinu, 40 procent, konkrétně 51 miliard eur. Například ztráty produktivity v důsledku předčasných úmrtí nebo nemoci přijdou podle vědců země EU na zhruba 52 miliard eur, zatímco rodinné náklady na péči činí úhrnem 23 miliard.

ČTĚTE TAKÉ:

Obecně platí, že bohaté země, jako jsou Německo a Lucembursko, vynakládají na léčbu rakoviny v průměru na osobu více než východoevropské státy, jako například Bulharsko a Litva. Více než desetina všech nákladů na rakovinu v Evropě souvisí s rakovinou plic. Tento druh rakoviny přitom často v průměru postihuje lidi mladšího věku než ostatní.

Přesto je celková ekonomická zátěž způsobená rakovinou nižší než u demence a kardiovaskulárních nemocí. Kardiovaskulární onemocnění včetně vysokého tlaku a infarktů si jenom v 15 západoevropských zemích ročně vyžádají 169 miliard eur a demence dokonce 189 miliard. U demence je příčinou vysokých nákladů délka léčby onemocnění, u kardiovaskulárních onemocnění například to, že jimi trpí ještě mnohem víc lidí než rakovinou.

Autoři: ,