Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak na pylovou alergii? Po příchodu domů se osprchujte a převlečte, radí lékařka

Zdraví

  10:00
Alergie na pyl a prach. Stále rostoucí skupina lidí vítá jaro s obavami. Čekají je totiž potíže s alergií, která se v posledních desetiletích zařadila mezi běžné civilizační choroby. Nárůst alergických onemocnění je označován jako nejvýznamnější neinfekční civilizační epidemie.

Alergie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Podle některých dat se v Česku za posledních sto let počet alergiků zvýšil až na 40 procent populace, zejména v pylových obdobích. Alergie není onemocnění jednoho orgánu, ale celková porucha imunity ve smyslu zvýšené reaktivity na některé běžné podněty,“ říká lékařka Irena Krčmová, primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Chladovou alergii si můžete vypěstovat v klimatizované kanceláři, říká lékař

A upřesňuje: „Je prokázáno, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií – například spojení alergického astmatu a alergické rýmy či atopického ekzému.“

Období zvýšeného výskytu alergenů nastává brzy na jaře s prvními slunečními paprsky a probuzením přírody. Kromě ohrožujícího pylu trápí většinu alergiků také „prach“. Přesněji řečeno alergeny, které jsou v prachu obsaženy. Prach totiž umožňuje shromažďování hned několika alergenů najednou.

Jak zmírnit alergii

Mezi příznaky alergie mimo jiné patří vodnatá rýma spolu s pálením a slzením očí. Pakliže se tyto příznaky objeví, je vhodné vyhledat alergologa, který podle testů pozná, o kterou z alergií se jedná, a který alergen ji vyvolává.

Alergici sami dobře vědí, že nejlepší je se alergenům vyhýbat. Někdy to ovšem není zrovna snadné. Podle výskytu alergenu ve vzduchu mohou alergici plánovat denní aktivity nebo začít s preventivním užíváním léků. Výskyt pylových alergenů v ovzduší je závislý na aktuálním počasí. Pokud se oteplí, množství pylu se vždy zvyšuje, v deštivých dnech naopak klesá. Nejlepší je ale sledovat pylové zpravodajství. Alergikům na pyly pomůže, když se po příchodu domů převléknou do čistého oblečení, protože pyl se na oblečení zachytí. Vhodné je i osprchování, které vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech.

Bříza - ilustrační foto.

Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu obsaženy také zvířecí alergeny. „Alergické vazby nevznikají na zvířecí srst, ale na alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy,“ říká primářka.

Léčba alergie záleží na konkrétním typu alergie a na lékaři a bývá podpořena podáváním léků - antihistaminik. Pro případ nečekané alergické reakce by neměl v žádné domácí nebo cestovní lékárničce chybět některý z volně prodejných léků, které potlačují akutní alergické reakce.

Autor: