Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zdraví

‚Jestliže je riziko nádoru vysoké, odstranění vaječníků doporučuji‘

Herečka Angelina Jolie pózuje fotografům po konferenci k novému filmu Nezlomní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Angelina Jolie pózuje fotografům po konferenci k novému filmu Nezlomní. | foto: Reuters

PRAHA Rakovina vaječníků je u žen čtvrtá v pořadí rakovinových onemocnění. Nebezpečná je především proto, že se často odhalí až v pokročilém stádiu. „Pokud odstranění vaječníků uzná za vhodné genetik, pacientkách bych ho doporučil,“ říká místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Dělá se preventivní odstranění vaječníků i Česku? Znáte podobné případy, kdy si ženy nechaly odebrat vaječníky preventivně?
Tato operace se provádí ve specifických případech všude na světě. Pokud se genetickým vyšetřením prokáže, že dotyčná žena má prokazatelně vysoké riziko vzniku nádoru vaječníků a prsou, operace se doporučuje. Pokud ji pacientka akceptuje, se vším, co obnáší, provede se. 

Lidovky.cz: Musí žena nejdříve projít kontrolami a testy a teprve pak je operace možná? Doporučil byste takovou prevenci? 
Operaci doporučuje genetik, když zjistí, že riziko nádoru je značné, například 50 či 60 procent, tak bych operaci doporučil. 

Lidovky.cz: Má operace nějaká rizika? 
Každá operace může mít rizika, každá operační intervence je s sebou nese. Rizika jsou ale menší než vznik nádoru. 

Lidovky.cz: Jak probíhá rekonvalescence? Je operace pro tělo náročná?
Často se dá tato operace udělat laparoskopicky, takže operace i rekonvalescence může být poměrně krátká. 

Lidovky.cz: Žena po operaci prochází umělým přechodem. Je nutné, aby užívala hormony?
V mnoha případech je to vhodné, především u mladých žen. Protože mají většinou výrazné obtíže - kvůli výkyvu běžných hormonálních hladin. Ženy mohou trápit návaly horka, nespavost. Mají všechny příznaky menopauzy. Dosti často je proto taková léčba vhodná.

Rakovina vaječníků

Rakovina vaječníků je pro své nejasné příznaky a obtížnou diagnostiku nazývána „tichým vrahem“. Téměř tři čtvrtiny případů se totiž zjistí až v pokročilém stadiu.

Riziko onemocnění stoupá po padesátce a je vyšší u žen, jejichž matka nebo sestra měly rakovinu vaječníků, prsu či dělohy. Více ohroženy jsou ženy, které nerodily, nebraly antikoncepci, začaly brzy menstruovat a menopauza u nich nastoupila později. Riziko zvyšuje také kouření, obezita a sedavý způsob života. Většina případů je odhalena po menopauze. 

Zdroj: ČTK

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...