„V řadě povolání znamená práce dlouhé hodiny denně u počítače, často v ergonomicky nesprávném prostředí. V praxi to znamená například nevhodné umístění obrazovky počítače ve vztahu k pozici uživatele, špatné osvětlení, charakteristiky vlastního sezení a podobně. Není-li tento ergonomický komfort optimální, můžeme po určité době očekávat negativní dopad na naše zdraví,“ říká MUDr. Nataša Popperová, specialistka v oboru algeziologie z Centra léčby bolesti Algomed v Českých Budějovicích. Potvrzuje, že obtíže spojené s dlouhým sezením u počítače řeší v ordinaci často.
Za křivá záda může i stres. Stále více dětí trpí vadným držením těla. Co je příčinou a jak proti tomu v praxi bojovat? |
„Nadpoloviční většina pacientů přichází do našeho centra k vyšetření právě pro bolesti pohybového systému, především v oblasti bederní. Dalo by se říci, že se vlastně jedná o civilizační onemocnění, což je důsledek moderního městského životního stylu s nedostatkem fyzické aktivity, případně s podílem stresu,“ uvádí. Na potíže si člověk může zadělávat roky.
Co trpí nejvíce?
„Nejčastěji se jedná o tzv. myofasciální nebo vertebrogenní bolestivý syndrom, projevující se například bolestmi krční či bederní páteře a promítající se někdy až do končetin, pocitem ztuhlosti a zvýšeným napětím svalů,“ říká lékařka. Na rukou se může při jednostranném přetížení při psaní na klávesnici počítače rozvinout syndrom karpálního tunelu. Projevuje se zejména noční bolestí v oblasti zápěstí, případně i předloktí a prstů ruky.