30. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Klíšťata jsou opět aktivní. Raději se vyhněte lesům

Odpočinek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočinek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Do čtvrtka trvá nejvyšší riziko nakažení od klíšťat, na desetistupňové škále dosahuje desítky. Od pátku začne riziko velmi mírně klesat a bude se až do neděle držet na devátém stupni, uvádí ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

Lékaři radí nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohyb jen po zpevněných cestách, večer a ráno prohlídku celého těla, případně odstranění klíšťat. Hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza.

Odborníci radí používat repelent, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech a neměli by vstupovat do křovin, zejména na okraji lesa a vodních toků. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se prohlížet, zejména kalhoty, a odstranit klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a další den ráno.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně.

ČTĚTE TAKÉ:


Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a večer. Nesnášejí horko, svědčí jim teplé a vlhké prostředí. Nejsou tedy na otevřených a osluněných suchých místech a v trvale podmáčeném terénu.

"Nejvíc jsou nákazou ohroženi chalupáři, chataři, zahrádkáři, sběrači hub a lesních plodů, cyklisté, rybáři, golfisté a majitelé psů a venkovních koček," řekl prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Klíště - ilustrační foto

Klíště - ilustrační foto

Počet nakažených souvisí podle něj i se stárnutím populace. S infekcí se hůře vyrovnávají senioři, kteří většinou mají i nějaké chronické onemocnění. Na následky infekce také nejčastěji umírají. Přitom se méně než ostatní chrání očkováním. V ČR je očkováno proti klíšťové encefalitidě zhruba 19 procent lidí, hlavně děti, do 12 let je očkováno 36 procent. Ve věku 50 až 59 let je očkováno 12 procent lidí, nad 70 let sedm procent.

ČTK