21. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Konec roku? Největší zátěž pro děti

Sportující děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportující děti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Největší zátěž pro dětský organismus představují listopad a prosinec. Síly z letního odpočinku docházejí, ve škole nastává období prvních zkoušek a začínají útočit chřipkové viry. Rodiče by se podle dětské lékařky Alexandry Moravcové měli právě v této době zaměřit na posílení imunity svých potomků.

"Dětem pomohou zvládat toto období v pohodě tím, že podpoří jejich imunitu, psychickou pohodu a fyzickou kondici," řekla Moravcová.

Dobře fungující imunitní systém je u zdravých dětí výkonný a dokáže je účinně chránit. Imunitu lze podpořit přírodními prostředky, strava má být bohatá na vitaminy a minerální látky. "Má-li dítě dost ovoce a zeleniny, nepotřebuje vitaminy a minerální látky v pilulkách," upozornila Moravcová.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro imunitu jsou důležité i esenciální mastné kyseliny, tělo si je neumí vyrobit, ale potřebuje je. Zdrojem jsou rostlinné oleje, kvalitní margaríny z nich vyrobené, tučné mořské ryby, ořechy a semínka.

Cvičení s dětmi - ilustrační foto.

Pohyb v zimě dítěti vždy prospěje, ať už je jakéhokoliv věku

S imunitou souvisí psychická kondice. Základem pro zvládání denních úkolů je pravidelný, jasně stanovený denní režim. Dětem dává jistotu a klid, díky režimu si bez stresování rozdělí čas mezi povinnosti a zábavu. Důležitý je dostatek spánku, čím menší dítě, tím více spánku potřebuje.

"Nejvydatnější spánek je do půlnoci. Rodiče by měli trvat na včasném odchodu dítěte do postele," řekla lékařka. V rámci možností by rodina měla dodržovat každodenní rituály, které přispívají k psychické pohodě, jako společná snídaně či rituál loučení před odchodem do školy.

ČTĚTE VÍCE:


Zásadní pro zdraví je i fyzická kondice. Podzim ale bývá spojen s útlumem sportovních aktivit. "Po letním plavání a dalších sportovních zábavách nastupuje lenivé období čekání na zimu a zimní radovánky. Je to velká škoda, protože podzim klade na imunitu a psychickou kondici nejvyšší nároky a pohyb k jejich utužování jednoznačně patří," řekla lékařka.

Není podle ní nutno věnovat se výkonnostnímu sportu, lepší je nepříliš náročná pohybová aktivita, která je prováděna pravidelně a dlouhodobě.

"Vedle zájmových sportovních kroužků dělají divy obyčejné dlouhé procházky podzimní přírodou nebo sportovní hry s kamarády," shrnula Moravcová.

ČTK, Lidovky.cz